Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pardubice stále odmítají semtínskou spalovnu

27.10.2009  |  240× přečteno      vytisknout článek

Pardubice stále odmítají semtínskou spalovnu

Vedení města Pardubic stále nesouhlasí s vybudováním spalovny nebezpečného odpadu v Semtíně. Město na svém nesouhlasu nic nezměnilo ani poté, co projekt dostal kladný posudek EIA, který posuzuje vliv stavby na životní prostředí.

Město záměr vybudovat v těsné blízkosti města spalovnu nebezpečného odpadu odmítlo již v roce 2007. "Uděláme vše pro to, aby se záměr nenaplnil. Posudek EIA je sice důležitý, ale máme ještě další cesty, jak se proti spalovně bránit, od veřejného projednávání až po samotný průběh stavebního řízení," řekl náměstek primátora Michal Koláček.

O modernizaci spalovny průmyslových odpadů v Semtíně usiluje společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Chce tam ročně likvidovat tisíce tun odpadů, svážených do Synthesie nejen z Pardubického kraje, ale z celé republiky.

Záměr obnovit činnost spalovny v hustě osídlené aglomeraci narazil od počátku na odpor obyvatel. Petici proti spalovně podepsalo téměř 47 tisíc lidí, proti jejímu zprovoznění se postavilo i město Pardubice, Lázně Bohdaneč, Rybitví, Srnojedy a Černá u Bohdanče, tedy obce, které by byly provozem tohoto zařízení nejvíce dotčeny. Od počátku upozorňují na nesrovnalosti v dokumentaci i na nejzávažnější rizika tohoto záměru pro celý region a jeho životní prostředí.

"Nerozumím ani tomuto posudku. Původní projekt je zpracován na likvidaci dvaceti tisíc tun nebezpečného odpadu ročně, posudek doporučuje dvanáct tisíc tun ročně, s tou ovšem projekt nepočítá," řekl Koláček, který chce oslovit obce Pardubicka a dohodnout se s nimi na dalším společném postupu.


Autor / zdroj: Mediafax


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Nelhat prosím a myslet
Není pravdou, že se proti spalovně postavilo město Lázně Bohdaneč. Město k tomu nepřijalo žádné usnesení, ale podalo řadu připomínek k dokumentaci (oznámení) EIA, ktreré je třeba řešit. Tyto připomínky jsou s větší či menší úspěšností postupně řešeny.
Spalovna v obci Rybitví (ne v Pardubicích) se stala předmětem lítého politického boje mezi stramami, které skutečnému problému nerozumí, používají nepravdivé argumenty zanměřené na citovou složku vnímání obyvatelstva a využívají a rozvíjejí velmi úspěšně tzv. NIMBY syndrom. Je pravdou, že spalovna již byla od roku 1995 v činnosti a nikomu nevadila a nebyly prokázány žádné škodlivé účinky nebo emise. Provoz byl zastaven poté, co manažeři Synthesie udělali katastrofální trestuhodné ekologické rozhodnutí o tom, že prodají čistírnu odpadních vod a spalovnu (původně jeden provázaný komplex) dvěma různým subjektům. Oba nově vzniklé půlcelky mají nyní spoustu problémů vzniklých tím, že mají rúzné majitele a že původní management nedával dostatek péče opravám a obnově zařízení, které začalo chátrat a spalovna potom přestala efektivně pracovat v důsledku příliš častých zastávek provozu. Vznikl obrovský problém se zpracováním páchnoucích kalů, které se původně ve spalovně sušily a spalovaly, aniž to někde někomu vadilo. Tato technologie je dnes hodnocena jako světová špička a v Rybitví již byla dávno v provozu.
Protože do záležitosti mluví příliš mnoho nezasvěcených osob, stalo se z toho politikum a hlupáci na tom profitují. Bylo by zajímavé se těch co s tou spalovnou nesouhlasí zeptat na to, co o ní vědí a jestli si také nechávají opravovat své auto u zahradníka.
vloženo: 27.10.2009 16:58     vložil: Jirka Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist