Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Stanovisko EIA: v těžbě ložiska hnědého uhlí Tušimice - Libouš se může pokračovat při splnění 51 podmínek

20.07.2012  |  zdroj: MŽP  |  32× přečteno      vytisknout článek

Stanovisko EIA: v těžbě ložiska hnědého uhlí Tušimice - Libouš se může pokračovat při splnění 51 podmínek

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko EIA (posouzení vlivů záměru na životní prostředí) k pokračování povrchové těžby výhradního ložiska hnědého uhlí Tušimice - Libouš. Kladné stanovisko je ale podmíněno splněním řady opatření na ochranu životního prostředí a zdraví obyvatel.

Ministerstvo životního prostředí posuzovalo záměr pokračování hornické činnosti v povrchové těžbě výhradního ložiska hnědého uhlí Tušimice - Libouš v období let 2014 - 2029. Uhlí bude těženo výhradně pro energetické účely a těžba bude respektovat územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi vyhlášené usnesením vlády ČR č. 444/1991. Těžební kapacita v Dolech Nástup Tušimice bude činit 13,5 mil. t uhlí za rok. Maximální těžba uhlí bude 14,5 mil. tun uhlí za rok. Hornická činnost na ploše cca 4227,2 ha bude navazovat na současnou těžbu v lokalitě Libouš II - sever.

Od října 2010, kdy byl proces EIA zahájen, obdrželo Ministerstvo životního prostředí 50 vyjádření, připomínek a podnětů z řad dotčených obcí, úřadů, veřejnosti a občanských sdružení. Na základě předložených podkladů ministerstvo stanovilo 51 podmínek, za kterých lze záměr považovat za akceptovatelný, a to pro jednotlivé fáze realizace záměru. Podmínky se týkají především ochrany živočichů, ovzduší, vod, dodržování hygienických limitů hluku a sanace a rekultivace záměru po ukončení činnosti.

Vydané stanovisko EIA je jedním z nezbytných odborných podkladů pro následné správní úřady, v jejichž pravomoci je vydat povolující rozhodnutí (např. povolení hornické činnosti), nejde tedy o rozhodnutí o realizaci či nerealizaci záměru. Povolující úřady (např. báňský úřad) jsou povinny podmínky ze stanoviska EIA převzít do svého rozhodnutí. V případě, že tak u některé podmínky ze stanoviska EIA neučiní, musí tuto skutečnost řádně odůvodnit.

Úplné znění stanoviska EIA zájemci najdou v Informačním systému EIA, na adrese http://www.mzp.cz/eia pod kódem záměru MZP319.


Kontakt pro více informací:

Matyáš Vitík

vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist