Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Problematika zpětného odběru halogenových autožárovek

11.12.2015  |  zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz  |  60× přečteno      vytisknout článek

Problematika zpětného odběru halogenových autožárovek

Dotaz:

Chceme zneškodnit auto-žárovky H4, H7 (auto světla). Oslovil jsem společnosti Rema systém a Ekolamp, ale dostal jsem odpověď, že žárovky nelze odebírat z důvodu neuhrazeného recyklačního poplatku. Proto prosím o radu jak máme zneškodnit žárovky, když není možnost zpětného odběru (zařazení - kód odpadu).

Odpověď:

Zákon o odpadech č. 185/2001 Sb., v platném znění, v Díle 8 definuje specifické povinnosti pro výrobce elektrozařízení. V příloze č. 7 definuje skupiny elektrozařízení, mezi které patří i skupina č. 5. Osvětlovací zařízení. Podskupiny elektrozařízení pak stanovila vyhláška č. 352/2005 Sb., o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady a o bližších podmínkách financování nakládání s nimi (vyhláška o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady) ve své příloze č. 1:

5. Osvětlovací zařízení

5.1 Svítidla pro zářivky s výjimkou svítidel z domácností
5.2 Lineární (trubicové) zářivky
5.3 Kompaktní zářivky
5.4 Vysokotlaké výbojové světelné zdroje, včetně vysokotlakých sodíkových, halogenidových a směsných výbojek
5.5 Nízkotlaké sodíkové výbojky
5.6 Ostatní osvětlovací zařízení nebo zařízení pro šíření nebo řízení osvětlení, s výjimkou přímo žhavených žárovek v jiné podskupině neuvedené

Halogenové (a xenonové) "žárovky" (bez ohledu zda jsou určeny pro osvětlení staveb či vozidel) patří do osvětlovacích zařízení.

Ten, kdo uvádí na trh v ČR elektrozařízení, tedy i tyto "auto-žárovky", je povinen zajistit mimo jiné jejich zpětný odběr a využití (recyklaci) v souladu se zákonem o odpadech. Tuto povinnost splní tak, že se účastní v kolektivním systému, který má oprávnění k financování a zajištění zpětného odběru těchto výrobků.

Pokud výrobce (platí to i pro dovozce) plní tyto podmínky, je uveden v tzv. seznamu výrobců elektrozařízení, který spravuje MŽP a na svém webu tyto povinné osoby zveřejňuje ( https://isoh.mzp.cz/WebElektro/Firma/PovinneOsoby ). Zde si může každý ověřit, zda povinná osoba (výrobce, dovozce) je v tomto seznamu zapsán. V posledním sloupci seznamu je uveden kolektivní systém, prostřednictvím povinná osoba zajištuje realizaci svých povinností. Pokud si tedy vyhledáte výrobce/dovozce Vašich "auto-žárovek" (pokud jím nejste sami) a zjistíte kolektivní systém, v němž se účastní, je povinností tohoto konkrétního kolektivního systému převzít tyto elektrozařízení.

Pokud výrobce/dovozce elektrozařízení v seznamu nenaleznete - pak zřejmě své povinnosti neplní a je tzv. "free-riderem". Pak je na místě ho na tyto povinnosti upozornit, nebo se obrátit na ČIŽP, která by měla uložit pokutu za nesplnění povinností při zajištění zpětného odběru výrobku (horní hranice je 10 mil. Kč).

Autor: Ing. Petr Šulc


Zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz


Enviprofi Celý článek najdete v databázi odborných článků Enviprofi,
kterou provozuje společnost
Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r. o..

Více informací jak získat přístup do této databáze »»

Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Problematika zpětného odběru halogenových autožárovek
Skvělá odpověď na dotaz - zákazníka určitě zajímá, jestli si výrobce plní své povinnosti - pokud jsem si všiml, ptá se na to, co s nimi má dělat. Než se to vyřeší, vyroste mu na hlavě mech...
vloženo: 11.12.2015 11:27     vložil: Petr Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist