Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nové značení nebezpečných odpadů i nové ILNO se odkládá

25.01.2016  |  zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz  |  628× přečteno      vytisknout článek

ILNOOd ledna 2016 mělo dojít k přeznačení všech nebezpečných odpadů i k výměně všech identifikačních listů nebezpečných odpadů. Novela prováděcí vyhlášky však dosud nevyšla.

Novela zákona o odpadech č. 223/2015 Sb., která s výjimkou některých ustanovení, nabyla účinnosti dnem 1.10.2015 a mimo jiné stanovila přechodné období pro označení shromažďovacích prostředků nebezpečných odpadů do 31. prosince 2015, kdy mohly být shromažďovací prostředky označeny stejně jako do 30.9.2015.

Do 31.12. 2015 měla být publikována ve Sbírce zákonů novela vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady. Pro přeznačení by tak zůstalo poměrně krátké období, protože mezirezortní připomínkové řízení bylo zahájeno 7. 10. 2015 s termínem pro podání připomínek do 29. 10. 2015. MŽP tak mělo velmi krátký čas na zapracování připomínek a publikování novely ve Sbírce zákonů. A právě tato skutečnost byla předmětem řady připomínek. V rámci mezirezortního připomínkového řízení byly uplatněny připomínky právě k neexistenci přechodného období a byla požadována alespoň tříměsíční lhůta k zajištění přeznačení shromažďovacích prostředků (a míst) pro nebezpečné odpady, včetně zpracování nových ILNO.

Značení nebezpečných odpadů

Nastala tak nepříjemná situace, kdy zákon o odpadech stanoví povinnost v §13 odst. 2 k písemnému a grafickému označení nebezpečných odpadů (v souladu s přímo použitelným předpisem EU, kterým je Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 ze dne 16. prosince 2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006, v platném znění). Přitom způsob označení má stanovit prováděcí předpis MŽP. V případě vlastnosti ,,HP 9 - Infekční" má být i grafický symbol stanoven prováděcí vyhláškou MŽP, nikoli přímo použitelným předpisem EU.

ILNO

To samé se týká dle §13 odst. 3 ILNO, kde je povinnost zpracování ILNO a vybavení míst nakládání s nebezpečným odpadem tímto ILNO vybavit.

MŽP zatím nevydalo potřebnou novelu vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, v platném a účinném znění, dle §13 odst. 4 písm. a) a b). Poslední novelou této vyhlášky tak zatím zůstává vyhláška č. 27/2015 Sb., která řeší ,,bezhotovostní výkup kovových odpadů". Vydání novely lze nyní odhadovat pravděpodobně počátkem února.

Stávající znění prováděcí vyhlášky (pro označení shromažďovacích prostředků a míst nakládání s nebezpečnými odpady) odpovídá právní úpravě platné do 30. 9. 2015, resp. do 31.12.2015. To znamená, že vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady od 1. 1. 2016 není kompatibilní ani s přímo použitelným předpisem EU a ani s naší platnou a účinnou verzí zákona o odpadech. Plnění této povinnosti se proto stává (pravděpodobně) nekontrolovatelným a nesankciovatelným (až do doby nabytí účinnosti novely vyhlášky č. 383/2001 Sb. dle §13 odst. 4 písm.  a) a b)). Pokud původce a/nebo oprávněná osoba ponechá označení dle stávajícího znění vyhlášky č. 383/2001 Sb., neměl by se zřejmě dopustit protiprávního jednání. Tomu by odpovídala i logika přechodného opatření čl. II zákona č. 223/2015 bod č. 10, jež umožňovala původní značení ponechat až do 31. 12. 2015. Ze stávajícího stavu ale nelze vyvozovat, že by shromažďovací prostředky nebezpečných odpadů nemusely být označeny a nemusel být vyhotoven a umístěn ILNO.

Pozn.: V průběhu vypořádání připomínek k novele vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady bylo ze strany legislativního odboru přislíbeno, že najde způsob k definování alespoň tříměsíčního období k přeznačení shromažďovacích prostředků nebezpečných odpadů a zpracování nových ILNO. Lze tedy oprávněně očekávat, že novela vyhlášky umožní posun definitivního přeznačení na následující měsíce tohoto roku, aniž by původce odpadů a oprávněné osoby opětovně postavila před časově neřešitelný problém.

Autor: Ing. Petr Šulc


Zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz


Enviprofi Celý článek najdete v databázi odborných článků Enviprofi,
kterou provozuje společnost
Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r. o..

Více informací jak získat přístup do této databáze »»

Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist