Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Informace MPO k možnosti pro zapojení českých firem a organizací do pomoci Japonsku

24.03.2011  |  24× přečteno      vytisknout článek

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR informuje o možnostech zapojení českých firem a organizací do pomoci Japonsku, které bylo zasaženo zemětřesením a následnou tsunami.


V této etapě likvidace následků zemětřesení a vlny tsunami Japonsko potřebuje zejména materiální a záchranářskou pomoc a dělá vše pro to, aby takovou pomoc mohlo přijmout. Zahraniční a humanitární pomoc v ČR koordinuje Ministerstvo zahraničních věcí, které již vybídlo, k zasílání informací o nabídkách materiální a záchranářské pomoci na odbor rozvojové a humanitární pomoci, kontakt e-mail: ors_sekretariat@mzv.cz.

"Doporučuji, aby se české firmy a organizace v této fázi primárně soustředily na nabídku humanitárních prostředků souvisejících s dočasným ubytováním a poskytnutím péče pro obyvatele Japonska postižené zemětřesením a vlnou tsunami, jakými jsou přikrývky, stany, agregáty, elektrocentrály, zařízení na úpravu či odsolování vody, mobilní zdravotnická zařízení apod.," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, a dodává: "Nezapomínám přirozeně ani na prostředky, jež jsou nutné k odvrácení jaderné hrozby související s poškozením elektráren v oblasti Fukušima."

Vedle toho MPO bezprostředně po ničivém zemětřesení nabídlo zastupitelskému úřadu Japonska v Praze pomoc při zprostředkování kontaktu s domácími firmami, které by se mohly zapojit do procesu obnovy těžce zkoušené země. Ministr Martin Kocourek k tomu říká: "Lze očekávat, že české firmy budou mít dostatek možností zapojit se do procesu obnovy země, který snad bude zahájen co nejdříve. MPO bude usilovat o to, aby získalo včasný a co nejúplnější přístup k informacím o projektech obnovy, protože jsme přesvědčeni, že české firmy budou schopny nabídnout Japonsku rychlá a spolehlivá řešení v celé řadě oblastí."

MPO zatím není schopno blíže komentovat dopady událostí v Japonsku na světovou ekonomiku, jejich konkrétní vyčíslení je totiž v této fázi velmi složité. MPO však nepochybuje, že v podmínkách globalizovaného světa a role Japonska v něm budou tyto dopady značné. K případným dopadům na českou ekonomiku ministr Martin Kocourek dodává: "V tuto chvíli především sledujeme situaci, protože je předčasné dělat jakékoli závěry. Chci ale touto cestou vybídnout české firmy vyvážející své zboží a služby do Japonska, aby ministerstvu co nejdříve poskytly informace o případných potížích, s nimiž se na japonském trhu setkají."

V oblasti zahraničních investic očekává agentura CzechInvest, že situace v Japonsku dočasně utlumí nové japonské investice do ČR. Lze však předpokládat, že již realizované investice nejsou na situaci v Japonsku významně závislé, protože jsou zpravidla napojeny na evropské dodavatele, spolupracují s evropskými subjekty, vyvážejí do Evropy.

V České republice působí přibližně 250 japonských společností, které zaměstnávají cca 45 tisíc lidí. Český vývoz do Japonska v roce 2010 (10,1 mld. Kč) se po zhruba patnáctiprocentním propadu v roce 2009 dostal prakticky na úroveň před celosvětovou recesí. Pokud jde o dovoz z Japonska, ten v roce 2010 (58,4 mld. Kč) zůstal za historicky nejvyšším maximem, jehož bylo dosaženo v roce 2008 (79,9 mld. Kč).

Informace o bilaterálních vztazích mezi ČR a Japonskem a údaje o vzájemném zahraničním obchodě naleznete v příloze k tomuto dokumentu ( Vztahový článek [doc, 151 kB] a Obchodní výměna mezi ČR a Japonskem [doc, 132 kB]).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist