Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Environmentální pojištění a mýty s ním spojené

29.08.2012  |  150× přečteno      vytisknout článek

pojištěníEnvironmentální pojištění jako nový typ pojistného produktu se v mnohém liší od tradičních pojistných produktů.

Tento článek se pokusí rozptýlit několik mýtů, které se v této oblasti objevují.

V poslední době se téma environmentálních škod stává velice zajímavým a aktuálním námětem pro řadu periodik a odborných článků. V článcích se vyskytují zejména informace o potenciálních hrozbách, rostoucích nákladech na preventivní opatření a i  na nápravy škod na životním prostředí,  současně též veškerých důsledku vyplývajících z  Evropské směrnice 2004/35/WE. V Souvislosti s nepřeberným množstvím informací se Vám pokusíme objasnit několik mýtů, které se v souvislosti s novým typem pojištění mohou objevit. Většína polopravd vychází z faktu, že se environmentální pojištění zaměňuje s klasickým odpovědnostním či majetkovým pojištěním.
 
Mýtus první
 "Pojištění environmentálních rizik chrání pouze před následky náhodilých škodní události".
Pojištění odpovědnosti za ekologické škody je širší než tradiční definice událostí náhlých a nahodilých. Nabízí krytí škodních událostí, jejichž příčina (tedy samotné znečištění) vznikala postupně a pomalu, nebo má počátek již v minulost, může zaručit i ochranu bez jakýchkoliv časových omezení ve vztahu k samotnému znečištění. Na trhu existují i pojistné produkty s vymezeným dlouholetým obdobím pro oznámení nároků např. pojistné smlouvy určené pro transakce typu M&A.

Mýtus druhý
 "Environmentální pojištění vystupuje pouze jako rozšíření klasických všeobecných pojistných podmínek".
Pokud se podíváme na běžnou pojistnou praxi, tak ano, zejména v případě rozšíření tradičního pojištění obecné odpovědnosti nebo pojištění majetku. Takové řešení ale pokrývá jen část rizik spojených s provozní činností firem. V Evropě již několik let existuje environmentální pojištění (Environmental Impairment Liability, ve zkratce EIL), které kvůli své složitosti vystupuje jako samostatný produkt. Svou strukturou nabízí krytí zaměřené na široké portfolio environmentálních škod, vlastní sanaci a nápravu do původního stavu (životního prostředí a majetku třetích osob, tak i vlastního). Řešení typu EIL jsou dostupná už i v Česku, a to prostřednictvím několika pojišťoven.

Mýtus třetí
"Pojištění odpovědnosti za ekologické škody je vždy navázáno na  pojištění obecné odpovědnosti".
Environmentální pojištění má specifickou strukturu, která zaručuje komplexní pojistnou ochranu před všemi následky ekologických škod. To znamená, že pojištění typu EIL spojuje několik tradičních pojistných řešení, zavádí řadu nových pojmů a definic a současně stírá rozdíly mezi škodami způsobenými třetím osobám a škodami/ztrátami vlastními. Proto v rámci environmentálního pojištění najdeme jak krytí škod na majetku a zdraví způsobených třetím osobám, tak plnohodnotné krytí škod na majetku vlastním. Dále i krytí nákladů na realizaci nápravných opatření na cizím i vlastním pozemku, včetně přerušení provozu spojené s nemožností používání vlastních objektů, ale i provozů třetích osob. Největším bonusem environmentálního pojištění je krytí škod způsobených na životním prostředí (na chráněných druzích nebo přírodních stanovištích, vodě, půdě) a nákladů na právní zastoupení.  

Pojišťovna CHARTIS EUROPE S.A. nabízí environmentální pojištění EnviroPro, které kryje veškeré náklady spojené s ekologickými škodami, včetně ekologické újmy. Více informací o tomto pojištění naleznete na webových stránkých   www.chartisinsurance.com

Mgr. Renata Menšíková
Oddělení úpisu odpovědnosti a environmentálních rizik
CHARTIS EUROPE S.A., pobočka pro Českou republiku


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau VeritasRENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist