Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu se dohodla se zástupci podnikatelů na zlepšování ochrany životního prostředí

12.09.2012  |  zdroj: MŽP  |  28× přečteno      vytisknout článek

Ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu se dohodla se zástupci podnikatelů na zlepšování ochrany životního prostředí

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba dnes podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci se zástupci Hospodářské komory České republiky a Svazem průmyslu a dopravy České republiky.

"Memorandum, které dnes podepisujeme, je přelomové nejen z hlediska každodenní práce obou ministerstev a zástupců byznysu. Dohodou mezi životním prostředím a průmyslem jasně deklarujeme, že obě oblasti mohou nejen vedle sebe existovat bez toho, aby se vzájemně omezovaly, ale také že mohou aktivně spolupracovat. Jsem rád, že obě ministerstva našla shodný pohled na problematiku, která se týká jich obou. Nebylo to tak vždy a zvláště pan Bursík a jeho destruktivní politika založená na permanentní nedohodě vedla ke zvětšování třecích ploch mezi rezorty životního prostředí a průmyslu. Fakt, že Memorandum má smysl, dokazuje i podpis zástupců podnikatelů, tedy Hospodářské komory České republiky a Svazu průmyslu a dopravy České republiky," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Všechny strany, které Memorandum podepsaly, se zaměří na nové právní předpisy, změny dosavadních norem v oblasti životního prostředí jak na národní, tak i evropské úrovni a také na národní strategické koncepce v oblasti životního prostředí, které mohou mít praktický dopad nejen na ochranu životního prostředí, ale i na český průmysl a podnikatelskou sféru obecně. Účelem Memoranda je těsná vzájemná spolupráce při řešení zásadních environmentálních a strategických oblastí České republiky a Evropské unie s důrazem na vyváženost ekonomických, environmentálních a sociálních aspektů.

"Memorandum povede k zefektivnění spolupráce klíčových partnerů na straně průmyslu a veřejné správy a zároveň zvýší konkurenceschopnost českých firem a ochranu životního prostředí. Právě svou mezinárodní konkurenceschopnost potřebují české podniky nutně posílit, aby za hranicemi Česka uspěly. Proto také přišlo Ministerstvo průmyslu a obchodu v březnu s Exportní strategií ČR, která pomáhá českým firmám prosadit se v zahraničí, zejména na mimoevropských trzích. Česká ekonomika je na vývozu závislá a tak musí stát podnikům vytvořit, co nejlepší podmínky," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Ministrovi dávají za pravdu čísla, která už nyní potvrzují, že schválená exportní strategie výrazným způsobem českému vývozu pomáhá. Meziročně se například zvýšil o více než třetinu export do tzv. prioritních zemí a o 12 procent do tzv. zájmových zemí.

Memorandum nahrazuje a rozšiřuje původní Dohodu Ministerstva životního prostředí se Svazem průmyslu a dopravy ČR a Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj, která již neodpovídala aktuálnímu stavu a prioritám resortu.

"Dnešním podpisem memoranda o vzájemné spolupráci se naplňuje dlouhodobý záměr všech zúčastněných, aby byly koordinovány společné postupy v oblasti životního prostředí pro průmysl a průmyslu pro životní prostředí. Jsem velmi rád, že dvě největší organizace zastupující podnikatelskou veřejnost v zemi, a to Hospodářská komora České republiky a Svaz průmyslu a dopravy, s oběma ministerstvy toto memorandum zastřešují," říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

"Memorandum považuji za strategický průlom, neboť hlavní dva hráči byznysu se dokázali dohodnout s dvěma klíčovými ministerstvy na pravidlech spolupráce. Podstatné bude jeho naplňování v praxi. Proto je pro nás zásadní, že součástí dohody je akční plán, který jsme chtěli co nejkonkrétnější a díky němuž můžeme vyhodnocovat výsledné efekty. Již nyní považuji za příznivý příslib, že budou vyvažována environmentální a ekonomická rozhodnutí," uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Hlavními pozitivy Memoranda pro Ministerstvo životního prostředí jsou urychlení přípravy nových právních předpisů a aktivnější zapojení Ministerstva životního prostředí u zásadních legislativních aktivit Ministerstva průmyslu a obchodu s dopadem na životní prostředí, ekonomiku a podnikatelské prostředí. Dále zefektivnění revize stávajících právních předpisů a možnost získat relevantní informací od spolupracujících stran. V neposlední řadě se Memorandum týká eliminace a zefektivnění vzájemné komunikace.

Memorandum zajišťuje rámec spolupráce všech dotčených subjektů v zásadních prioritách resortu životního prostředí, a to zejména ve zjednodušení přístupu průmyslových podniků k dotacím z Operačního programu Životní prostředí. Dále se týká provádění auditů environmentální legislativy za účelem snížení administrativní a finanční zátěže podnikatelské sféry. Předmětem dohody je také zpracování informací o míře souladu Státní energetické koncepce ČR, Surovinové politiky ČR, Státní politiky životního prostředí a Politiky ochrany klimatu v ČR z hlediska základních cílů a způsobu jejich naplňování. Zúčastněné strany budou spolupracovat při tvorbě evropské a české legislativy v oblasti obchodování se skleníkovými plyny po roce 2012 včetně aukcí povolenek a přerozdělování finančních prostředků z aukcí. Soukromý sektor má Memorandem přislíbenou těsnější spolupráci s oběma ministerstvy větší zapojení do spolurozhodování.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu se dohodla se zástupci podnikatelů na zlepšování ochrany životního prostředí
Tak to vypadá, že vláda se rozhodla jít cestou desktrukce posledních zbytků čisté přírody v ČR. Jen bych připomenul, že největší průmysloví hráči v ČR nemají ŽÁDNÝ zájem na zkvalitnění životního prostředí, jen penízečky...
vloženo: 13.09.2012 12:13     vložil: boban Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist