Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odpadní voda versus odpad

23.11.2012  |  zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz  |  331× přečteno      vytisknout článek

čerpáníHodnocení obsahu bezodtokových jímek a septiků - kdy jde o odpadní vodu a kdy se jedná o odpad?

V souladu s § 38 odst. 6 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, je ten, kdo akumuluje odpadní vody v bezodtokové jímce (žumpě) povinen zajišťovat jejich zneškodňování tak, aby nebyla ohrožena jakost povrchových nebo podzemních vod. Z ustanovení je zřejmé, že obsah žump tvoří odpadní vody.

Jelikož žumpa není zařízením způsobilým snížit znečištění akumulovaných odpadních vod (není čisticím zařízením), nelze z ní odpadní vody bezprostředně vypouštět do vod povrchových či podzemních. K vypouštění nečištěných odpadních vod nelze ze strany vodoprávního úřadu vydat povolení. Pravděpodobně jedinou se zákonem souladnou variantou zneškodňování odpadních vod akumulovaných v bezodtokové jímce je tak její vývoz na centrální čistírnu odpadních vod, kdy k prokázání zneškodnění těchto vod "v souladu se zákonem" zřejmě postačí doklad o předání osobě oprávněné k podnikání, která k tomuto účelu (vyvezení na ČOV) odpadní vody od producenta převzala.

V případě, že osoba oprávněná k podnikání převezme odpadní vody s tím, že je odveze na centrální čistírnu odpadních vod a neučiní tak (například jej vypustí na zemědělskou půdu), lze její jednání podřadit pod skutkovou podstatu nedovoleného vypouštění odpadních vod uvedenou v § 125a odst. 1 písm. b) vodního zákona. Při rozstřiku akumulovaných nečištěných odpadních vod ze žump na pozemky totiž nelze z důvodu míry znečištění odpadních vod a s ohledem na značnou nepředvídatelnost jejich transportu do podzemních vod zřejmě nikdy vyloučit ohrožení jakosti vod. Tomuto závěru svědčí též rozsudek Nejvyššího správního soudu (dále jen "NSS") publikovaný pod č. 8/2009 Sb. NSS, podle kterého: "je ve smyslu zákona č. 254/2001 Sb., o vodách, "vypouštěním odpadních vod"(také) jejich odtok mimo zařízení, kde vznikly, popřípadě mimo zařízení, v němž měly být přechodně uloženy do doby zajištění jejich zneškodnění původcem." Považuje- li NSS za vypouštění odpadních vod pouhý "odtok" odpadních vod mimo zařízení sloužící k jejich přechodnému "uložení", je nutno považovat na základě argumentu a minori ad maius za jejich vypouštění též jejich cílený rozstřik. Tento přístup respektuje také hygienické požadavky, které by mohly být připuštěním rozstřiku nečištěných odpadních vod výrazně limitovány, jakož i ochranu zdraví obecně.

Septik je na rozdíl od bezodtokové jímky vodním dílem, které je způsobilé snížit znečištění vypouštěných odpadních vod a k jeho provozu je nutné disponovat povolením k vypouštění odpadních vod podle § 8 dost. 1 písm. c) vodního zákona. V případě septiků tedy nedochází k akumulaci odpadní vody, ale k jejímu vypouštění do recipientu (či do podzemních vod), vyvážen v tomto případě bývá pouze kal, který je odpadem ve smyslu zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (kat. č. 20 03 04 Kal ze septiků a žump podle Katalogu odpadů). K provozu zařízení k využití, odstranění, výkupu nebo sběru takového odpadu je nezbytný souhlas krajského úřadu podle § 14 odst. 1 zákona o odpadech. To platí i v případě samotného vyvážení kalu ze septiků, které představuje sběr odpadu ve smyslu § 4 odst. 1 písm. m) zákona o odpadech. Pro využívání upravených kalů z čistíren odpadních vod včetně kalů ze septiků a jiných podobných zařízení jejich zapracováním do půdy stanoví dále zvláštní povinnosti § 33 zákona o odpadech. Porušení uvedených povinností (včetně povinnosti mít k provozu příslušného zařízení pro využití, odstranění, výkup nebo sběr tohoto odpadu souhlas podle § 14 odst. 1 zákona o odpadech) je postihováno sankcemi podle části desáté zákona o odpadech.

Mgr. Veronika Vytejčková, Zdroj: Verlag Dashöfer


Zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz


Enviprofi Celý článek najdete v databázi odborných článků Enviprofi,
kterou provozuje společnost
Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r. o..

Více informací jak získat přístup do této databáze »»

Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist