Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

EMAS II

19.10.2001  |  136× přečteno      vytisknout článek

EMAS II 19. března letošního roku vydal Evropský parlament nařízení 761/2001, takzvaný EMAS II. Jaké jsou změny a novinky v EMAS II oproti původnímu nařízení? 1. Článek 3 – Účast v EMAS Program EMAS je otevřen pro všechny typy organizací, nejen pro podniky s průmyslovou činností. (Nařízení 1836/93 směrovalo program EMAS na průmyslovou sféru s tím, že umožňovalo členským státům na experimentálním základě rozšíření na jiné sektory - např. distribuční síť a veřejné služby.) Pokud organizace zpracovává prohlášení o stavu ŽP každoročně je pro udržení registrace v programu EMAS povinna doručit toto schválené aktualizované prohlášení odpovědnému orgánu a zpřístupnit je veřejnosti. 2. Článek 4 a Příloha V- Akreditační systém Návrh obsahuje konkrétnější opatření pro dohled nad zahraničními ověřovateli (např. jsou povinni oznámit zamýšlené ověřování akreditačnímu orgánu domovské země ověřované organizace čtyři týdny předem a v případě nutnosti jsou povinni prokázat opatření učiněná v souladu s jazykem a legislativou domovské země). Je také stanoven postup v případě nespokojenosti akreditačního orgánu země s prací akreditovaného ověřovatele. 3. Článek 6 a Příloha VIII- Registrace organizací Formulář, který organizace při žádosti o registraci musí vyplnit a předložit odpovědnému orgánu, je oproti Nařízení 1836/93 rozšířen o některé další informace, např. kontakt na tzv. vynucovací orgán (viz Příloha VIII). Je také zdůrazněna spolupráce odpovědného orgánu s vynucovacím orgánem při registraci míst v programu EMAS. 4. Článek 8 - Logo Jsou definovány podmínky použití loga programu EMAS, zejména to, že logo může používat pouze organizace s platnou registrací v programu EMAS. 5. Článek 11 - Podpora účasti malých a středních podniků Je uložena členským státům jako povinnost a jsou popsány různé konkrétní příklady této pomoci. 6. Článek 17 – Zrušení Nařízení 1836/93 EEC Národní odpovědné orgány a akreditační systémy zůstanou zachovány. Do 12 měsíců od vstupu nového nařízení v platnost zajistí členské státy změny v postupech těchto orgánů podle odpovídajících ustanovení nového nařízení. Ověřovatelé stavu životního prostředí akreditovaní v souladu s Nařízením 1836/93 mohou nadále provádět svou činnost v souladu s požadavky nového nařízení. Místa registrovaná v souladu s Nařízením 1836/93 zůstanou v registru, nové požadavky budou přezkoumány v době příštího ověření. 7. Příloha I - Požadavky na systém environmentálního managementu Systém environmentálního managementu je zaváděn podle oddílu 4 normy ISO 14001. 8. Příloha VI. – Environmentální aspekty Zcela nově je zařazena příloha popisující přímé a nepřímé environmentální aspekty, vč. příkladů jednotlivých aspektů, která je podnikům dobrým pomocníkem při charakteristice jejich působení na ŽP. Zpracovala: Agentura EMAS, červen 2001 Zde ke stažení nařízení 761/2001 v angličtině a ve formátu pdf.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist