Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

2. zasedání odpovědných orgánů EMAS

16.11.2001  |  124× přečteno      vytisknout článek

2. zasedání odpovědných orgánů EMAS Ve dnech 4.-5. října se v italském Bibione uskutečnilo 2. zasedání odpovědných orgánů EMAS. Kromě zástupců členských států EU se jej účastnili i zástupci států usilujících o přijetí do Unie, mezi nimiž nechyběla ani Česká republika. Diskutované otázky a závěry:  Komise prezentovala “EMAS CD-Rom” zaměřený na používání loga EMAS. Logo existuje v několika grafických verzích, a to v 11 jazycích, které jsou v EU používány. Jeho přesné používání upravuje EMAS II (Nařízení č. 761/2001).  V reakci na připomínky delegátů Komise upustila od záměru provést v roce 2002 rozsáhlou studii týkající se hodnocení zlepšování vlivu podniků se zavedeným EMAS na životní prostředí. Komise se spíše zaměří na sběr informací o jednotlivých případech zlepšování vlivu na životní prostředí (“EMAS success stories and best practices”).  Komise upozornila na připravované změny v normě ISO 14001, které mají vést k přizpůsobení se normě ISO 9000:2000. Nová verze ISO 14001, jejíž uvedení je plánováno na rok 2004, ovlivní i EMAS, neboť současnou verzi (ISO 14001:1996) využívá EMAS jako základ svého EMS. Revize EMAS se uskuteční zhruba za 5 let.  Delegáti zdůraznili potřebu zatraktivnění EMAS. Podniky jej totiž velmi často považují za příliš byrokratický a navíc zatím nenachází patřičnou odezvu u dalších subjektů - bank, pojišťoven apod.  Komise krátce prezentovala první fázi projektu “EMAS v Evropské Komisi” (viz aktualita “EMAS II” z 5.11.2001) a oznámila, že o zavedení EMAS uvažují i další evropské instituce - European Environment Agency, Economic and Social Committee a Evropský parlament.  Mr. Matthias Gelber a Ms. Janet Gascoigne prezentovali “Project Acorn”, který usnadňuje zavádění EMS a EMAS v malých a středních podnicích. (Blíže viz naší sekci “EMAS v EU” - Project Acorn.)  Kromě zmíněných otázek došlo i na přehled zavádění EMAS v zemích usilujících o vstup do EU. V této oblasti je situace následující:  Nejdále je v zavádění EMAS Česká republika, která již vytvořila plně fungující systém. Ten funguje od druhé poloviny roku 1998 a v jeho rámci byly zatím certifikovány (a zaregistrovány) 4 firmy, další se na registraci připravují.  Plně fungující systém by měl být do konce tohoto roku zaveden v Maďarsku, Litvě a Slovinsku. (Maďarsko má cca 280 firem certifikovaných podle ISO 14001, Slovinsko cca 130.)  Do konce roku 2002 se očekává plné zavedení systému v Bulharsku a Estonsku. V druhé ze zmíněných zemí byl již zahájen pilotní program, v jehož rámci uzavřelo 6 podniků dobrovolné dohody, obsahující některé prvky EMAS.  V Polsku byl systém zaveden, ale zatím není funkční.  V počáteční resp. pilotní fázi se nachází systémy v Lotyšsku a na Kypru.  Slovensko očekává zavedení systému před svým vstupem do EU.  Rumunsko v otázce EMAS zatím nepřijalo žádná opatření.  Komise také zdůraznila potřebu spolupráce a výměny zkušeností mezi členskými a nečlenskými státy i vzájemně v rámci nečlenských států.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist