Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

S náklady na ověření jakosti pomůže stát

27.05.2004  |  zdroj: Podniky a trhy  |  127× přečteno      vytisknout článek

S náklady na ověření jakosti pomůže stát Až polovinu nákladů na získání certifikátu kvality systému řízení může uhradit příspěvek státu. Se žádostí v rámci programu Trh, jehož navrhovatelem je Ministerstvo průmyslu a obchodu, se mohou malí a střední podnikatelé obracet na Českomoravskou záruční a rozvojovou banku.
Cílem programu je zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podnikatelů. Má usnadnit zejména zapojování těchto podnikatelů do jednotného trhu Evropské unie.
V rámci programu Trh mohou malí a střední podnikatelé získat peníze na úhradu odborných a poradenských služeb v souvislosti s certifikací jakosti podle norem řady ISO 9000 či ISO 14000 nebo zavedení programu EMAS. Výše příspěvku činí maximálně 50 procent nákladů a je přitom limitována částkou 200 tisíc korun. Pokud se podnikatel rozhodne podstoupit certifikaci podle norem ISO 9000 i ISO 14000 společně, může získat až 300 tisíc korun.

MEZITITULEK: Nejde jen o to, že firma vyrábí kvalitní zboží
Dotaci je možné využít na poplatky, platby za poradenskou a školící činnost, právní, ekologické, energetické a jiné audity, související s vydáním nového certifikátu nebo zavedením projektu EMAS.
Kromě toho je možné prostřednictvím programu Trh požádat o dotaci na získání značky s normou ČSN TEST. I zde je výše příspěvku limitována hranicí 50 procent nákladů a může dosáhnout nejvýš 30 tisíc korun na jeden testovaný výrobek. Celkově však může jeden podnik získat maximálně 200 tisíc korun za rok.
Pro podnikatele, kteří s nimi dosud nepřišli do styku, je třeba vysvětlit, co tyto certifikáty znamenají. Normy řady ISO 9000 charakterizují, jak by měl vypadat systém řízení jakosti. Nejde tedy o to, že výrobky jsou skutečně kvalitní, ale že firma má a rozvíjí management jakosti. Podle specializovaného serveru pro malé a střední podnikatele www.ekoinfo.cz trvá certifikace podle norem ISO 9000 přibližně rok až patnáct měsíců a je rozdělena do několika etap.
Potřebné potvrzení získá podnik, který má systém řízení prokazatelně dokumentovaný, funkční alespoň tři měsíce, má zavedený systém vnitřních auditů a vedení alespoň jednou tento systém přezkoumalo.
Certifikát podle norem ISO 14000 zase dokumentuje, že firma si uvědomuje svou nešetrnost k životnímu prostředí, která vyplývá ze systému řízení, a že rozvíjí organizační postupy, jak své chování neustále zlepšovat.
S životním prostředím souvisí také program EMAS, o kterém se lze poučit například na stránce www.ceu.cz Jedná se v podstatě o systém řízení podniku z hlediska ochrany životního prostředí, který je uplatňován v rámci Evropské unie.

MEZITITULEK: Zájemce o dotaci nesmí dlužit finančnímu úřadu
K podmínkám programu patří, že podporu mohou získat podnikatelé, kteří již certifikát jakosti získali - a to po 30. červnu předchozího roku. Pokud jste tedy obdrželi certifikát do tohoto data, je zbytečné o dotaci žádat. Příspěvek se neposkytuje k úhradě nákladů spojených s obnovením certifikátu.
Pokud hodláte požádat o příspěvek na zapojení do projektu EMAS, musíte přiložit také takzvané environmentální prohlášení, které vám musí potvrdit ověřovatel akreditovaný u Českého institutu pro akreditaci. Seznamy lze nalézt na web.cai.cz
Podobně jako u ostatních programů pomoci malým a středním podnikatelům, příjemce podpory nesmí dlužit finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení, Celní správě, Pozemkovému fondu, Fondu národního majetku a Státního fondu životního prostředí.
Nárok na dotaci na zavedení systémů jakosti a ochrany životního prostředí nemají ani podnikatelé, u nichž víc jak pětinu tržeb tvoří prodej zboží z dovozu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist