Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Projekt k energetickému a ekologickému stavitelství

20.07.2004  |  zdroj: STAVITEL  |  123× přečteno      vytisknout článek

Snaha o dosažení trvale udržitelného rozvoje, který je v souladu s péčí o životní prostředí, by se měla stát nedílnou součástí všech podnikatelských aktivit.

V konkrétním výrazu jde o preventivní přístup a příjímání lepších postupů při výrobě i jakékoli související činnosti. V oblasti ekologie se silně angažuje závod Energetické a ekologické stavitelství (EES). Je součástí akciové společnosti ŽS Brno, a.s., která se rozhodující měrou podílí na stavbách pro České dráhy.

Specializací závodu EES je zejména výstavba měníren pro dopravní podniky a vývoj a výroba napájecích systémů pro České dráhy. V oblasti ekologie se závod zabývá výstavbou čistíren odpadních vod a kotelen na biomasu.

Integrovaný systém řízení

V návaznosti na péči o životní prostředí závod EES implementoval a dále rozvíjí integrovaný systém řízení, a to managementu kvality podle ČSN EN ISO 9001: 2001, environmentálního managementu podle ČSN EN ISO 14001: 1997 a managementu bezpečnosti práce podle OHSAS 18001:1999. Za svůj přístup k certifikaci obdržel jako první stavební podnik v ČR Zlatý certifikát. V roce 2003 byly jeho výsledky korunovány Národní cenou České republiky za jakost. Na svém kontě má samozřejmě ještě celou řadu dalších ekologických aktivit.

S projektem \"Energetické a ekologické stavitelství\" se dostal mezi finalisty \"Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí 2003\", organizované každoročně BLF, což navíc znamenalo nominaci do European Awards for the Environment v kategorii Management, pořádané Evropskou komisí. V čem spočívá jeho přínos?

Používání optimálních technologií

Při realizaci projektů, vývoji a návrhu technologií v oblasti napájecích systémů s ohledem na péči o životní prostředí využívá závod EES nejnovější poznatky vědy a techniky, například detailně zpracované analýzy LCC/RAMS (náklady na životní cyklus/spolehlivost, dostupnost, údržba a bezpečnost) při dodávkách napájecích zařízení. Aplikace této metody LCC/RAM umožňuje stanovit předpokládanou spolehlivost zařízení, určit kritičnost poruch, nároky na údržbu a následnou optimalizaci celého zařízení, dále výrazně vylepšit jeho parametry, včetně postupu likvidace po skončení jeho životnosti.

Investorovi je proti původnímu projektu navrženo použití ekologicky šetrnějších technologií. Jedná se zejména o výměnu olejových transformátorů za vzduchové transformátory, o výměnu vypínačů s náplní SF6 (fluorid sírový) za vakuové, o nahrazení plynového ohřevu výhybek za elektrický ohřev na stavbě \"Průjezd železničním uzlem Děčín\".

Realizace staveb a ochrana životního prostředí

Při realizaci veškerých projektů se uplatňuje výše zmíněný systém řízení s důrazem na ochranu životní prostředí. Jeho základem je \"Plán zabezpečování požadavků EMS na stavbě\". V něm jsou definovány jednotlivé činnosti, vznikající odpady, environmentální aspekty, jednotlivá opatření sloužící k minimalizaci dopadů na životní prostředí a u nejvýznamnějších činností jsou stanoveny programy k jejich minimalizaci. V rámci plánu se sledují cíle environmentální politiky závodu EES, například v oblasti odpadového hospodářství na stavbě, dopravy, mechanizace atd.

U staveb je vedena kniha odpadů, ve které jsou specifikovány jejich jednotlivé druhy s určením, jak se s odpadem nakládá. V průběhu realizace je pak v knize evidováno množství odpadů odvezených ze stavby k likvidaci.

Konkrétní příklady ekologických aktivit

Při rekonstrukci pavilonu G v areálu Hamzovy dětské léčebny Luže-Košumberk byla uplatněna metodika čistší produkce, a to ve spolupráci s regionálním pracovištěm Centra čistší produkce Brno. Cílem navržených opatření bylo dosáhnout snížení energetických nákladů o 5 %.

V rámci tohoto projektu došlo k zateplení fasád, stropů, výměně oken a vybavení pavilonu jednopákovými bateriemi. Současně se zmodernizoval a zreguloval otopný systém prvního poschodí, řízený počítačem, v hodnotě kolem 500 000 Kč.

Úkolem při rekonstrukci kotelny a souvisejících rozvodů v Bystřici nad Pernštejnem byla náhrada uhlí spalováním biomasy. Závod EES navrhl využití rozvodů tepla jako zásobníku, což optimalizuje potřebnou kapacitu akumulace tepla v systému rozvodů a akumulátoru. Minimalizuje se náběh kotlů v mezních stavech, kdy běží na spodní hranici účinnosti s dopadem na zhoršení úrovně emisí. Nad rámec původního projektu se provedlo opláštění skladu paliva včetně střechy, aby nedocházelo k rušení okolních obyvatel hlukem.

Péče o pracovní prostředí

Soustavné zlepšování životního a pracovního prostředí přineslo jen v průběhu let 2002 a 2003 několik úprav v areálu závodu EES. Patří sem rekonstrukce výměníkové stanice, výdejny jídel, celkové zateplení administrativní budovy, klimatizace jak v kancelářích, tak v provozní budově, úprava ploch, reorganizace skladového hospodářství, zřízení nové skládky nebezpečných odpadů atd.

Závod EES také získal v roce 2001 na základě bezpečnostního auditu jako jedna z prvních stavebních organizací osvědčení Bezpečný podnik od Českého úřadu bezpečnosti práce. Po aplikaci zásad auditu se trvale a výrazně snižoval počet úrazů ze 13 v roce 1999 na dva v roce 2003.

Také mnohé další aktivity závodu se týkají ekologických a zdravotních aspektů. Například jako signatář Mezinárodní deklarace o čistší produkci se hlásí k dosažení trvale udržitelného rozvoje, angažuje se ve sdružení Stavíme ekologicky při Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a uplatňuje zásady přijaté v rámci aktivit Ministerstva zdravotnictví ČR pod názvem Zdravý podnik.

Pro širší povědomí o vytváření zdravého životního stylu se závod připojil k Fóru zdraví podporujících organizací a na třetí národní konferenci HESME, zaměřené na praxi v řízení péče o zdraví, prostředí a bezpečnost práce, získal ocenění za podporu zdraví na pracovišti.

Zpracováno dle podkladů firmy


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist