Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

EMAS - dobrovolný nástroj řízení podniku

15.11.2004  |  zdroj: Moderní obec  |  131× přečteno      vytisknout článek

EMAS - dobrovolný nástroj řízení podniku Systém environmentáního managementu a auditu (EMAS) znamená systematický přístup k ochraně životního prostředí ve všech aspektech podnikání.

Jeho prostřednictvím podniky a organizace všech typů implementují péči o životní prostředí do své podnikatelské strategie a environmentální politiky. Implementace dobrovolných environmentálních nástrojů do řízení podniku neznamená snížení kvality výroby nebo poskytovaných služeb kvůli restrikcím a normám v oblasti životního prostředí, ale současné zachování kvality ve smyslu implementovaného managementu kvality podle norem STN EN ISO 9000.

Komise Evropského společenství pro oblast životního prostředí vydala v roce 1993 dva velmi významné dokumenty: 1. Nařízení Rady EHS č. 1836/93 z 29. června 1993, umožňující dobrovolnou účast průmyslových podniků v Schématu EMAS, 2. Nařízení o Schématu environmentálního označování výrobků ELS (Eco-LabelScheme). Aplikace těchto dokumentů do podnikové praxe je založena na principu dobrovolnosti. Snaží se o to, aby podniky ve zvýšené míře zohledňovaly environmentální důsledky své činnosti - od zpracování vstupních surovin, až po nakládání s odpady.

Tlak na podniky nepřichází jen ze strany stále přísnější státní regulace, ale i na úrovni Evropské unie a od konkurence na vyspělých zahraničních trzích. Stále více podniků zjišťuje, že zákazníci chtějí vědět, zda podniky berou v úvahu a zohledňují environmentální důsledky při výrobních postupech, ve svých výrobcích i v celkové politice a jednání. Organizace, které se dobrovolně zapojily do Schématu EMAS nebo Schématu ELS, postupně získávají komparativní výhody. Na druhé straně však účast v systému není pro ně bez nákladů.

SCHÉMA EMAS

je nástroj založený na využití principů trhu. Jeho cílem je implantovat tržní síly do oblasti životního prostředí. Schéma environmentálního managementu a auditu by mělo být přístupné všem organizacím, jejichž činnost má environmentální vlivy. Mělo by jim poskytnout prostředek pro řízení těchto vlivů a zlepšení jejich celkového envrionmentálního chování. Audit systému environmentálního managementu definovaný podle Nařízení ES č. 761/2001 je nástrojem řízení, který představuje systematické, dokumentované, pravidelné a objektivní hodnocení činnosti organizace, systému manažerství a procesů vytvořených tak, aby chránily životní prostředí, s cílem:

ulehčit manažerské řízení praktik, které může mít vliv na životní prostředí,

zhodnotit soulad s environmentální politikou, včetně dlouhodobých a krátkodobých environmentálních cílů organizace,

od tržně orientovaných nástrojů se očekává, že posílí tlak na tvůrčí úsilí podniků přímo v oblasti zlepšování péče o životní prostředí ve vazbě na jejich výrobní procesy a výrobky,

cílem EMAS-u je podporovat neustálé zlepšování environmentálního chování organizací (Dokumenty MŽP SR, 2000*)),

vytvářet a uplatňovat systémy environmentálního manažerství v organizacích,

systematicky, objektivně a pravidelně vyhodnocovat činnosti těchto systémů,

poskytovat informace o environmentálním chování a otevřeně vést dialog s veřejností a ostatními zainteresovanými stranami,

zapojit zaměstnance do řešení úkolů organizace, poskytnout jim vhodné úvodní a pokročilé školení.

Nařízení Rady EHS č. 1836/93 je ve smyslu struktury právních předpisů Evropské unie závazné a přímo aplikovatelné ve všech členských zemích. Nevyžaduje transformaci prostřednictvím zvláštních zákonů. Nevylučuje však podrobnější úpravu z něho vyplývajících povinností, jestliže to některý stát potřebuje v souladu se svým právním řádem.

Nařízení Rady EHS vychází z principu dobrovolnosti. Jestliže se však organizace rozhodne přihlásit do Schématu EMAS, musí splnit přesně definované povinnosti, aby mohla být zaregistrována kompetentním orgánem, čímž se potvrdí její účast v systému.

Nařízení Rady EHS 1836/93 se používá od roku 1993, což je dostatečná doba, aby se projevila potřeba revidovat samotné Nařízení. Po pěti letech platnosti a účinnosti uvedeného Nařízení bylo v roce 1998 rozhodnuto o nutnosti ho revidovat a vydat tzv. EMAS II.

EMAS II

Proces revize začal v roce 1998 a 19. března 2001 přijal Evropský parlament a Rada Evropské unie se zřetelem na Smouvu o založení Evropského společenství Nařízení (ES) č. 761/2001 umožňující dobrovolnou účast organizací v Schématu environmentálního manažerství a auditu společenství EMAS, které nahradilo do té doby platné Nařízení z roku 1993. Nové nařízení se od starého liší hlavně v následujících aspektech:

rozšiřuje okruh organizací, které se mohou programu EMAS zúčastnit, zatímco původní Nařízení se zaměřovalo na průmyslové podniky, Nařízení (ES) č. 761/2001 je otevřeno pro všechny organizace;

zavádí logo EMAS a definuje podmínky, za nichž může být logo používáno;

vytváří propojení s mezinárodní Normou EN 14 001 tím, že systém environmentálního managementu je zapojen do jednotlivých článků Nařízení a zaručuje sladění terminologie;

požaduje začlenění a aktivní účast zaměstnanců, začínající procesem implementace EMAS do organizace a následným pokračováním v neustálém procesu zlepšování vlivu podnikových činností na životní prostředí;

věnuje se popisu přímých a nepřímých environmentálních aspektů.

ZÁVĚREM

Toto Nařízení znamená převratnou změnu v tom smyslu, že do environmentální politiky organizace poprvé vstupuje uvědomění a dobrovolnost. Nejedná se o jednorázovou akci, ale o trvalý systém - proces, jehož funkce se budou pravidelně kontrolovat minimálně jednou za tři roky.

AUTOR: Ing. Peter Majerčák,

Žilinská univerzita v Žilině, F-PEDaS, Katedra ekonomiky; Doc. Ing. Jozef Majerčák, PhD., Žilinská univerzita v Žilině, F-PEDaS, Katedra železniční dopravy

*) Dokumenty MŽP SR: DobrovoÍné nástroje envrionmentálnej politiky, 2000


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist