Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

O kvalitě řekli:

21.04.2005  |  zdroj: HN  |  123× přečteno      vytisknout článek

O kvalitě řekli: Zkušenosti se zvyšováním jakosti/kvality má snad každý výrobce. Zde je několik postřehů z podnikové praxe.

Management, který stojí o to, aby zaměstnanci podniku pracovali trvale kvalitně, by měl zajistit psaná pravidla pro specifikaci standardu požadované kvality. Některé standardy pro konkrétní odvětví (například v oblasti životního prostředí ) mohou být stanoveny různými úřady či agenturami. V každém případě se management musí ujistit, že zaměstnanci tyto směrnice znají a chápou je.

Zkušenosti ukazují, že zaměstnanci, kteří chápou, proč vykonávají jisté funkce, a jak tyto funkce přispívají ke splnění cílů podniku, pracují lépe a rychleji.

Musí být jasné, že požadované kontroly kvality se provádějí a testy jsou ověřitelné. Prvním krokem v tomto směru je vytvořit jednoduché standardní provozní procedury a písemně je zpracovat.Tyto dokumenty by pak měl číst každý zaměstnanec a pracovník řízení kontroly.

Jakmile se jednou tyto standardy zavedou do podnikových procesů, manažer musí mít jistotu, že analytici - kontroloři kvality jsou testováni. Je to nejlepší způsob jak zajistit kvalitní produkt.

Ve výrobních závodech působí kroužky kvality. Jde o malé skupiny zaměstnanců, obvykle šesti až dvanácti, kteří se dobrovolně scházejí, aby řešili problémy na pracovišti. V poslední době však mnoho továren přešlo od kroužků kvality k programům TQM - celkové/totální řízení kvality. S metodou TQM mohou dosáhnout dobrých výsledků jen ty společnosti, které zavedly efektivní programy obsahující výkonnostní standardy a cíle v oblasti zlepšování kvality. Chcete-li zavést fungující program, pak zjistěte potřeby a požadavky zákazníků vaší společnosti a přidejte i něco navíc. Buďte vždy co nejblíže k zákazníkovi a pěstujte jeho důvěru. Ke zlepšení kvality vašich produktů a služeb využijte zákaznickou zpětnou vazbu.

Podívejte se na to, jak váš podnik zlepšuje celkovou kvalitu. Rozvíjejte své přednosti a odstraňuje slabiny. Jednejte tak, aby se zvýšila výkonnost vašich zaměstnanců.

Zvyšujte pravomoci zaměstnanců tak, aby sami sebe chápali jako vnitřní zákazníky, kteří provádějí nekonečné transakce mezi dodavatelem a zákazníkem uvnitř podnikových struktur. Povzbuzujte jednotlivce, aby se podíleli na řešení problémů.

Měřte úsilí vašeho podniku v oblasti celkové kvality. Pokud se nedostavily výsledky v podobě vynikající výkonnosti zaměstnanců, větší spokojenosti zákazníků atd., přijměte nápravné kroky. K motivaci zaměstnanců užijte měření a benchmarking.

Rozdíly mezi společnostmi, které praktikují TQM a těmi, které jej neprovozují, jsou evidentní. Ty první jsou vedeny potřebami zákazníků - management předvídá problémy dříve, než se opravdu stanou a vyžaduje stoprocentní oddanost zaměstnanců. Ty druhé vycházejí z názorů podniku - management pojmenovává problémy, když se objeví a stanoví maximální přípustnou úroveň vad a odpadu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist