Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Základní informace k problematice environmentálního účetnictví a udržitelného rozvoje

13.11.2005  |  zdroj: MŽP  |  125× přečteno      vytisknout článek

Environmentální účetnictví a tvorba environmentálně orientovaného účetního systému je problematikou, kterou se zabývá řada národních a mezinárodních organizací a institucí. V České republice je problematika environmentálního účetnictví řešena na makroekonomické a podnikové úrovni.

Česká republika se ke konceptu udržitelného rozvoje hlásí již od jeho přijetí na Summitu Země v červnu 1992. Ačkoliv zpočátku bylo k tomuto konceptu přistupováno nekomplexně, kdy se této problematice v podstatě věnovalo pouze Ministerstvo životního prostředí, postupným vývojem a pokračujícími diskusemi, zejména pak v souvislosti s nezbytností koordinace postupu jednotlivých resortů v této problematice, byl na národní úrovni zformován institucionální rámec pro udržitelný rozvoj. V srpnu roku 2003 byla zřízena Rada vlády pro udržitelný rozvoj, která je poradním a koordinačním orgánem vlády České republiky pro oblast udržitelného rozvoje a strategického řízení.

Rada vlády pro udržitelný rozvoj zastřešuje prostřednictvím systému svých pracovních orgánů práci na jednotlivých aspektech udržitelného rozvoje. Strategie udržitelného rozvoje ČR byla vládou schválena v prosinci roku 2004. Vedoucím pracovního týmu, který zpracovává soubor indikátorů udržitelného rozvoje pro vyhodnocování Strategie udržitelného rozvoje ČR je senátor a ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc.

Udržitelný rozvoj je nedílnou součástí státní politiky životního prostředí. V rámci koncepce udržitelného rozvoje jsou podporovány státní politikou životního prostředí různé ekonomické nástroje, jedním z nich je i environmentální účetnictví.

Environmentální účetnictví a tvorba environmentálně orientovaného účetního systému je problematikou, kterou se zabývá řada národních a mezinárodních organizací a institucí. Předmětem široké diskuse jak na mezinárodní tak i na národní úrovni jsou možnosti integrace jednotlivých přístupů k environmentálnímu účetnictví do společného účetního rámce, jejich koncepce, používané účetní a oceňovací metody apod. Česká republika se začíná do těchto diskusí stále aktivněji zapojovat. Ministerstvo životního prostředí věnuje environmentálnímu účetnictví velkou pozornost. V České republice je problematika environmentálního účetnictví řešena na makroekonomické a podnikové úrovni.

V rámci environmentálního účetnictví na makroekonomické úrovni lze konstatovat, že mnohé aktivity a jejich výstupy jsou srovnatelné s výstupy v jiných členských zemích EU.

V návaznosti na řešenou problematiku vzniklo v roce 2000 při Ministerstvu životního prostředí několik pracovních podskupin. Ale na konci roku 2001 bylo navrženo a schváleno, aby v rámci pracovní skupiny environmentální účetnictví na makroekonomické úrovni byla zřízena pouze jedna pracovní skupina zabývající se aktuálním tématem bez dalšího dělení na podskupiny.

V této oblasti Ministerstvo životního prostředí aktivně spolupracuje s Českým statistickým úřadem, v současné době probíhá pilotní sestavování některých vybraných satelitních účtů životního prostředí. K problematice environmentálního účetnictví na makroekonomické úrovni proběhlo několik celorepublikových i mezinárodních jednání, seminářů a konferencí, jejichž cílem bylo podporovat podvědomí o konceptech a nástrojích udržitelnosti využívajících indikátory a environmentální účetnictví jako podklad pro zlepšení interpretace. Sdílet s účastníky vědomosti o aktuální situaci v environmentálním účetnictví na makroúrovni a rovněž v oblasti indikátorů udržitelného rozvoje. Otevřít diskusi o dalším směru rozvoje v oblasti environmentálního účetnictví a indikátorů udržitelného rozvoje. Též bylo vydáno několik odborných publikací.

Česká republika se aktivně zúčastňuje zasedáních EUROSTATu, pracovní skupiny "Národohospodářské celkové účty životního prostředí".

V oblasti environmentálního účetnictví na podnikové úrovni je potřeba i nadále zajistit postupné zavádění sledování environmentálních ukazatelů u stále většího počtu podniků v návaznosti na systém EMS/EMAS a rozvíjení podnikového reportingu a komunikace se zainteresovanými stranami v oblasti přístupu podniku k životnímu prostředí.

V návaznosti na řešenou problematiku vznikly v roce 2000 při Ministerstvu životního prostředí 3 pracovní podskupiny:

  • Metodika sledování dopadu legislativních změn na podnikové úrovni a tvorba terminologie ve shodě se světovými standardy
  • Manažerské environmentální účetnictví (identifikace environmentálních nákladů)
  • Environmentální reporting na podnikové úrovni

Tyto skupiny se však v poslední době podílejí na řešení jednotlivých problémů společně.

V roce 2003 vydalo Ministerstvo životního prostředí metodický pokyn pro zavádění podnikového environmentálního účetnictví v České republice, dle kterého podniky mohou postupovat. K problematice podnikového environmentálního účetnictví již proběhlo mnoho celorepublikových i mezinárodních jednání, seminářů a konferencí, jejichž cílem byla diskuse k nejnovějším poznatkům z oblasti ochrany životního prostředí a jejích ekonomických aspektů, výměna zkušeností a vědeckých poznatků z oblasti implementace systémů environmentálního managementu a environmentálního účetnictví. Účelem bylo seznámit účastníky s problematikou sledování finančních toků souvisejících s životním prostředím a připravit podniky k zavedení podnikového environmentálního účetnictví s přihlédnutí ke specifickým podmínkám podniku. Díky práci pracovních skupin došlo k vydání celé řady odborných publikací a problematika environmentálního účetnictví se dostává do širokého povědomí podnikatelské sféry. Praktické zkušenosti podniků, které si environmentální účetnictví zavedly, potvrzují sílu a pozitivní přínosy tohoto nástroje.

Česká republika se v této oblasti aktivně zúčastňuje zasedání UNSTADu (Konference spojených národů pro obchod a rozvoj), pracovní skupiny ISAR (Mezinárodní pracovní skupina expertů pro mezinárodní standardizaci účetnictví a výkaznictví). V oblasti podnikového účetnictví se též rozvíjí spolupráce s expertní pracovní skupinou zaměřenou na zlepšování role vlád v podpoře environmentálního podnikového účetnictví (Environmental Managerial Accounting -"EMA"), která vznikla na základě iniciativy OSN.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist