Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Co je nového na EMAS Helpdesk?

11.11.2005  |  125× přečteno      vytisknout článek

Co je nového na EMAS Helpdesk? V uplynulých měsících bylo na stránkách EMAS Helpdesk zveřejněno mnoho novinek a zajímavostí z oblasti EMAS a environmentálního managementu. Níže Vám přinášíme jejich stručný přehled, podrobnější informace naleznete v sekci věnované novinkám, resp. v archivu.
ZÁŘÍ:

 • Belgická federální Rada ministrů schválila záměr zavedení EMAS ve všech federálních veřejných institucích. Důvodem je zvýšení důvěryhodnosti rozhodování těchto institucí a také fakt, že veřejné orgány by měly jít ostatním subjektům příkladem. Zavádění EMAS proběhne ve třech fázích tak, aby všechny instituce byly registrovány do roku 2007.
 • V rámci projektu EMAS Peer Review for Cities, jehož cílem bylo podpořit zavádění EMAS v obcích a městech, byly vydány dva manuály: EMAS Implementation Guidebook a EMAS Peer Review Guidebook. Můžete si je stáhnout z internetových stránek projektu - www.emascities.org.
 • Na základě společných aktivit Itálie a Slovinska byla otevřena první škola EMAS, zaměřující se na vzdělávání environmentálních ověřovatelů a dalších expertů pro oblast životního prostředí . Nachází se v městě Gorizia, organizačně je součástí university v Triestu.
 • Městská rada v Rotterdamu hodlá zavést EMAS v průběhu let 2006-7, a to ve čtyřech vybraných odborech. Mezi nejvýznamnější environmentální aktivity rady patří podpora recyklace odpadu z domácností, snižování emisí CO2 pocházejících z městských budov a redukce skládkování odpadu.
 • Výzkumné centrum pro životní prostředí v Lipsku a Halle (Umweltforschungszentrum - UFZ) přistoupilo k zavádění EMAS. UFZ je součástí Helmholtz Centre, asociace sdružující 15 výzkumných center z celého Německa. Zaměřuje se především na výzkum vztahů člověka a jeho životního prostředí.
 • Italský Výbor pro EMAS a ekoznačení (EMAS-Ecolabel Committee) zpřístupnil novou internetovou stránku www.emas-ecolabel.it, jež poskytuje potřebné informace o obou uvedených programech.
ŘÍJEN:
 • Německá společnost Volkswagen, která se v roce 1995 stala prvním výrobcem automobilů s registrací EMAS, vydala prohlášení, že hodlá v rámci všech svých poboček v nových členských státech EU rozšířit systém EMS podle ISO 14001 na EMAS.
 • V Německu byla jako první na světě zaregistrována veterinární ordinace. Mezi nejvýznamnější environmentální aspekty, na něž se ordinace zaměřuje, patří obaly z léčiv, energetická účinnost a používání desinfekčních a čistících prostředků.
 • Ve Španělsku byla zaregistrována jedna z největších tamních nemocnic - Virgen de las Nives, zaměstnávající více než 4.500 lidí. Za hlavní environmentální aspekty nemocnice považuje nakládání se zdravotnickým odpadem, energetickou účinnost a otázky související s úklidem a čištěním.
 • V Itálii probíhá projekt „Parks in Quality“ zaměřený na zavádění EMS v chráněných přírodních oblastech. Do projektu jsou zapojeny především Parco Nazionale del Circeo a Parco Fluviale del Po.
 • Dánsko se stalo první skandinávskou zemí, ve které byl zaregistrován místní úřad - město Albertslund.
LISTOPAD:
 • V Estonsku byla (jako výsledek estonsko-nizozemského projektu „Implementing EMAS in Estonia) zaregistrována první organizace. Stal se jí podnik vodovodů a kanalizací hlavního města Tallin „AS Tallinna Vesi“ poskytující své služby více než 400 tisícům obyvatel.
 • Maďarský akreditační orgán udělil akreditace na EMAS prvním dvěma „domácím“ ověřovatelům: společnosti ÉMI.TÜV BAYERN a fyzické osobě Csaba Bodroghelyi.
 • 7. prosince se v Salzburgu uskuteční konference „Sustainable Churches“ navazující na projekt „Church Sustainability Management“, jenž je financován z programu LIFE. Tématem konference je udržitelný rozvoj náboženské obce a její dopad na společnost a životní prostředí.

Zdroj: www.cenia.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist