Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Aktuality z agentury EMAS

02.06.2006  |  149× přečteno      vytisknout článek

Zajímavosti v oblasti environmentálního managementu

Případové studie EMAS

Na stránkách EMAS Helpdesk byla zprovozněna sekce případových studií, kde budou zájemci moci nalézt příklady zavádění EMAS v jednotlivých organizacích (best practice). Sekce je členěna podle oborů ekonomických činností (kódy NACE) a lze zde najít příklady organizací z různých zemí EU. Každá případová studie obsahuje základní informace o příslušné organizaci a jejích aktivitách, vysvětluje motivaci organizace k zavedení EMAS, způsob implementace, přínosy a získané zkušenosti.

V současné době obsahuje sekce šest případových studií, včetně studie týkající se českého podniku OHL ŽS, a.s. Dalšími prezentovanými podniky jsou Volkswagen (Německo), Gorenje (Slovinsko), Vodaphone (Řecko), UniCredito (Itálie) a Terceira Mar hotel (Portugalsko).

Sekce je průběžně aktualizována a svou případovou studii zde může zveřejnit každá organizace, jež o to projeví zájem. K tomu je potřeba vypracovat zprávu podle zadané šablony a zaslat ji na EMAS Helpdesk (emas@ec.europa.eu).Aktuální informace z portálu Evropské Komise EMAS Helpdesk (16. 5. 2006)
  • Evropská komise úspěšně dokončila pilotní projekt zavádění EMAS na svých pracovištích, když byly registrovány čtyři její útvary - Generální sekretariát, Generální ředitelství Životní prostřední, Generální ředitelství Personál a administrativa a útvar Infrastruktura a logistika. Celkově se tak EMAS týká 3.500 zaměstnanců.Opatření, která Komise přijala v rámci své environmentální politiky, zahrnují především snížení emisí CO2 (spotřeba energie, obnovitelné zdroje), maximalizace recyklace a znovuvyužití odpadu, opatření v oblasti logistiky (podpora veřejné a cyklodopravy, videokonference), zelené zakázky a nákupy (např. výrobky a služby s ekoznačkou) a další. Ještě v tomto roce by měla být registrace rozšířena na Generální ředitelství Informatika, dlouhodobým cílem Komise je zavedení EMAS ve všech svých útvarech.
    Nabízíme ke stažení výtah z environmentálního prohlášení (, 1.94 MB).
  • V Lotyšsku probíhá modelový projekt EMAS4NewStates zaměřený na zavádění EMAS na místních úřadech v nových členských zemích. Cílem projektu zahájeného v listopadu 2004 je vytvoření pěti regionálních „clusterů“ o minimálně dvou municipalitách, které by zavedly EMAS a dále jej ve svých regionech šířily. Zavádění systému probíhá stupňovitým (step-by-step) způsobem s průběžnými „meziaudity“. Ověření a registrace úřadů jsou směrovány na říjen tohoto roku.
    Na základě zkušeností z tohoto projektu a projektu COMPASS (viz aktuality z 10.3.) chce Evropská komise rozšířit své podpůrné aktivity v zavádění EMAS na úřadech i na ostatní nové členy EU.
  • Pro zavádění EMAS v malých a mikro podnicích již několik let funguje model (projekt) EMAS Easy založený na metodě eco-mappingu. Úspěšně byl testován v rámci několika pilotních projektů (např. pobaltské země, Maďarsko, Belgie, Francie), nyní odstartoval další projekt v Rakousku.V České republice se v roce 2004 uskutečnil k modelu EMAS Easy seminář za přítomnosti zástupců Evropské komise a byl do češtiny přeložen příslušný manuál. V papírové verzi je k dispozici v Centru inovací a rozvoje (www.cir.cz) a na Ministerstvu životního prostředí (Ing. Pavel Růžička, pavel_ruzicka@env.cz). Další informace najdete na stránce Manuály nebo si můžete přímo stáhnout českou verzi (EMAS jednoduše, )
  • Dále se dočtete informace o první italské společnosti registrované v železničním sektoru (Ansaldo Segnalamento Ferroviario Spa), registraci britské společnosti poskytující environmentální poradenství (Halcrow Group), rostoucím zájmu o zavádění EMAS v turistickém sektoru v Itálii, registraci EMAS a dalších environmentálních aktivitách švédského města Malmö či o záměrech francouzského města Lille zavést EMAS (vyhlášena veřejná soutěž).

 

Zdroj: www.cenia.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist