Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Novinky z agentury EMAS

28.11.2006  |  143× přečteno      vytisknout článek

Zajímavosti z oblasti environmentálního managementu

Nové číslo Newsletteru (19. 10. 2006)
Na stránkách EMAS Helpdesk bylo zveřejněn EMAS less than 15.pdf">EMAS Newsletter č. 3/2006 se zaměřením na mikro a malé organizace do 15 zaměstnanců. Tyto organizace představují většinu soukromých podniků v EU a jsou tak významným zdrojem ekonomického růstu a zaměstnanosti. Zároveň jako celek výrazně přispívají ke znečišťování životního prostředí.

V bulletinu jsou představeny některé organizace a jejich přístup k otázkám životního prostředí. Konkrétně se jedná o řeznictví Steinmetz (Německo), kominictví Engelbrechtsmüller (Rakousko), společnost Pelé Cecoraciones zabývající se dokončovacími pracemi na stavbách (Španělsko) a italské producenty vína a sýrů La Gironda a San Martino.

Bulletin také přináší rozhovor s H.W.Engelem z INEM (Internetional Network for Environmental Management), který představuje metodiku a projekt EMAS-Easy umožňující jednoduché zavedení EMAS mikro a malým podnikům.

Mikro a malé podniky tvoří v současné době asi 60% registrací EMAS.EMAS překonal hranici 5 000 (6. 10. 2006)
Stalo se tak 10. září 2006, kdy bylo zjištěno 5 029 registrovaných lokalit. Hranice 5000 nebyla od roku 1995 překonána. EMAS Helpdesk dohledal, že lokalitou s pořadovým číslem 5000 se stala 23. pobočka registrovaná v Itálii v energetice, společnost Impianto di Galletto Pennarossa - Endesa Italia SpA. (webové stránky)
V současné době má Agentura EMAS 24 registrovaných lokalit a z čehož je 22 organizací. V procesu registrace se nachází společnost VCES a.s., čímž by s koncem října mohl registr EMAS obsahovat 25 lokalit.EMAS Awards 2006 (6. 10. 2006)
Stejně jako vloni i letos na podzim budou vyhlášeni vítězové evropské Ceny EMAS. O tom, které organizace cenu obdrží, rozhoduje v těchto dnech mezinárodní porota. České republika však již zná vítěze své národní ceny. Stali se jimi společnosti KASKO, spol. s r.o. (v kategorii malých a středních podniků) a Gühring, a.s. (kategorie velkých podniků).
Nosným tématem letošních cen je interní a externí komunikace - informování a zahrnutí zaměstnanců do systému, propagace registrace v EMAS a environmentálních aktivit organizace.
Slavností předání národních cen stejně jako vyhlášení ceny evropské proběhne v průběhu slavnostního večera 13. listopadu v Aténách při příležitosti zasedání Řídícího výboru EMAS.Integrace EMAS s dalšími systémy řízení (6. 10. 2006)
Nejbližšího číslo bulletinu „EMAS Aktuel“, který pravidelně vydává německá instituce UGA - Environmental Verifiers Committee, bude věnováno integrovaným systémům řízení (integrace EMAS a dalších systémů). UGA při této příležitosti nabízí registrovaným organizacím z celé Evropy možnost prezentace svého přístupu k dané oblasti. V případě zájmu můžete kontaktovat UGA na e-mailu.Zářijové novinky z EMAS Helpdesk (6. 10. 2006)

 • Zavádění EMAS v oblasti služeb a veřejného sektoru se rozšiřuje také v Řecku. V rámci projektu „Green Cult“, zaměřeného na integraci environmentálních hledisek při organizaci kulturních akcí, byl systém zaveden v municipalitě Olympia a v tamních hotelích a restauracích. Environmentální opatření se zaměřují především na nakládání s odpady, spotřebu energie, zvyšování environmentálního povědomí a zapojení veřejnosti.
 • V Římě se uskutečnila závěrečná konference tříletého projektu „Shipping with EMAS“, který se soustředil na propagaci EMAS v sektoru lodní dopravy. V rámci projektu byl vytvořen metodologický manuál poskytující informace a návody na zavedení EMAS ve společnosti provozující lodní dopravu. Aktivity projektu navazují na úspěšné zavedení EMAS v italském přístavu Livorno - prvním přístavu na světě registrovaném v EMAS.
 • Prvním federálním ministerstvem v Německu, které zavedlo EMAS, se stalo Federální ministerstvo životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti. Mezi jeho hlavní environmentální cíle se řadí snížení emisí, využívání přírodních zdrojů a surovin, dále snížení spotřeby vody, energie, papíru a zvýšení podílu využívání vlakové dopravy při služebních cestách. Navštivte jejich internetové stránky.
 • Dále se dočtete informace o environmentálních aktivitách rakouského prodejce výpočetní techniky Tigerline, zahrnutí environmentálních aspektů do finančních zpráv (v návaznosti na směrnici 2003/512/EC) či o možnosti objednání odznaku EMAS do klopy saka.

Novinky z EMAS Helpdesk (28. 8. 2006)

 • Německý výbor UGA (Environmental Verification Committee) vydal prohlášení týkající se vztahu EMAS a CSR (společenské odpovědnosti organizací). Uvádí v něm, že EMAS lze považovat za jádro a dostačující podmínku pro splnění požadavků CSR v oblasti environmentální a částečně také sociální (skrze zahrnutí zaměstnanců do procesů budování systému a neustálého zlepšování.)
 • Společnost Siemens Medical Solutions se stala jednou z průkopnických organizací ve využívání loga EMAS na přepravních obalech, jak to umožňuje rozhodnutí Evropské komise 2006/193/ES z letošního března. Siemens si od umístění loga a propagace své registrace EMAS na lodních kontejnerech slibuje lepší kooperaci a komunikaci v rámci svého dodavatelsko-odběratelského řetězce, včetně koncových uživatelů.

Detail loga ZDE
 • Dále se dočtete o studii španělského ministerstva životního prostředí týkající se revize EMAS, záměru Itálie stát se leaderem v zavádění EMAS III či dalším italském regionu, který získal registraci EMAS (Comune di Fabbriche di Vallico v Toskánsku). Kromě toho si EMAS Helpdesk všímá také rostoucího zájmu o EMAS v České republice.
The European Union's Eco-Management and Audit Scheme (EMAS) (13. 7. 2006)
Vyšla nová kniha o EMAS z pera Michaela S. Wenka zaměstance Eka Chemicals u nakladatesltví Springer, které realizuje množství publikací zabývajících se dobrovolnými nástroji. Na necelých třech stovkách stran najdete detailní rozbor všech částí Schéma řízení podniku a auditu s ohledem na životní prostředí, praktické příklady jsou analýzou tří průmyslových podniků z řetězce Akzo Nobel. Více informacíVzestup počtu společností s EMAS v ČR (11. 7. 2006)
Od začátku tohoto roku jsme zaznamenali prudký nárůst počtu nových registrovaných podniků s EMAS. Jde především o společnosti podnikající ve stavebnictví, veřejných službách - sběr odpadů, sběrné dvory, dopravě a výrobě energie. Celkem je k výše uvedenému datu v ČR 22 podniků se zavedeným i registrovaným systémem řízení podniku a auditu dle Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 761/2001 (Program EMAS).
K 31. 6. 2006 byl registrován stejný počet podniků jako za celý rok 2005. Posledním podnikem s registračním číslem CZ-031 je stavební společnost HOCHTIEF VSB a.s., která tak načala třetí desítku registračních čísel v historii Programu EMAS v ČR. Více informací najdete v Registr EMASNovinky z EMAS Helpdesk (11. 7. 2006)

 • Dva německé stadiony, na kterých se konalo fotbalové mistrovství světa, jsou registrovány v EMAS. Jedná se o Franken-Stadion v Norimberku s mnichovskou Allianz Arenu. Díky zavedení systému bylo dosaženo významných úspor spotřeby energie (až 50%) a vody (např. využívání dešťové vody) a snížení množství produkovaného odpadu. Na vnitřní vybavení stadionů také není používáno dřevo z tropických lesů.
 • V květnu byla v Itálii zaregistrována jubilejní pětistá organizace. Společně se Španělskem vykazuje Itálie nejdynamičtější růst počtu registrací (přes 30%), zároveň je na prvním místě pokud jde o místní a regionální (provinční) úřady s EMAS.
 • Evropská komise zorganizovala seminář o EMAS v Rumunsku s cílem seznámit vybrané cílové skupiny s tímto nástrojem a poskytnout pomoc při propagaci a technické asistenci. Součástí semináře bylo - mimo jiné - i vystoupení expertů z České republiky a Slovenska.
 • V rámci Green Week byli vyhlášeni vítězové European Business Award. Ze tří nominovaných organizací s EMAS se vítězi ve své kategorii staly dvě - Volkswagen (kategorie „processes“) a španělská Aceria Compacta de Bizkaia (kategorie „management“). Cena je od roku 1987 udělována vždy jednou za dva roky, a to v kategoriích výrobků, procesů, managementu a projektů mezinárodní spolupráce. Dánská metropole Kodaň navíc získala European Mobility Award.
 • Dále získáte informace o německé konferenci týkající se zavádění EMAS na školách (univerzitách), aktivitách realizovaných v rámci podpůrných projektů na zavádění EMAS v Polsku, projektu NEST, v rámci něhož je zaváděn EMAS na úřadech v Polsku, Maďarsku a Řecku, aktivitách katalánských organizací sdružených v „EMAS Club“ a zavádění EMAS v Evropském parlamentu
EMAS Newsletter 2/2006 (11. 7. 2006)
Na serveru EMAS Helpdesk bylo zveřejněno nové číslo EMAS Newsletter (695 kB, ) zaměřující se na dlouhodobě registrované společnosti. Organizace, které si zavedou EMAS a jsou prvně zaregistrovány, se soustřeďují především na budování vlastního systému řízení a správný monitoring než začnou významně zlepšovat své nejvýznamnější přímé environmentální dopady. Postupný rozvoj systému a jeho revalidace (re-registrace) vedou organizace k postupnému zlepšování těchto dopadů a zaměření se i na dopady méně významné a také dopady (aspekty) nepřímé. V nejnovějším newsletteru jsou představeny úspěchy organizací Tetra Pak (výroba obalů, Španělsko) a CWS Lackfabrik (výroba pryskyřice a práškových povlaků, Německo) a dále obce Varese Ligure (Itálie). Dále zde najdete přehled počtu podniků a lokalit se zavedeným EMAS v jednotlivých zemích EU. Jako velmi užitečné lze také hodnoti sloupek termínů důležitých akci v oblasti EMS.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist