Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zajímavosti z oblasti EMAS

18.10.2007  |  140× přečteno      vytisknout článek

Druhé letošní číslo EMAS Newsletter je věnováno problematice uplatňování environmentálních kritérií při nákupech a zadávání veřejných zakázek

EMAS Newsletter (27. 9. 2007)

Druhé letošní číslo EMAS Newsletter je věnováno problematice uplatňování environmentálních kritérií při nákupech a zadávání veřejných zakázek (tzv. green public procurement - GPP). Veřejné instituce patří v Evropě mezi velmi významné spotřebitele. Svým přístupem k nákupům a zadávání veřejných zakázek tak mohou do velké míry ovlivnit chování výrobců a poskytovatelů služeb směrem k produkci environmentálně šetrnějších produktů a ekoinovacím.

Úvodní článek newsletteru ukazuje výhody zavedení EMAS veřejnou správou či podnikem ve vztahu ke GPP. Další články mapují aktivity jednotlivých institucí či probíhající projekty:

 • ARPAT (Agenzia regionale per la protezione ambientale della Toscana) - příklady environmentálních kritérií, monitorování nákupního procesu, indikátory;
 • Projekt LEAP (Local Environmental Management System and Procurement) - GPP jako součást EMS, nejlepší praxe;
 • Projekt Procura (Sustainable Procurement Campaign) - manuál na upltňování GPP v praxi, příklady nejčastějších kategorií výrobků.

Newsleter také informuje o nových stránkách Evropské komise věnovaných GPP, na kterých najdele mj. i manuál Buying Green! (Kupujte zeleně!).

Odkazy:
Newsletter
Procura
Green public procurement

EMAS Awards 2007 (27. 9. 2007)

Dne 19. listopadu 2007 vyhlásí Evropská komise vítěze letošního ročníku Ceny EMAS (EMAS Awards 2007). Stane se tak u příležitosti slavnostního večera pořádaného v rámci zasedání Řídícího výboru EMAS v Lisabonu.

Tématem letošních cen je odpadové hospodářství se zaměřením na snižování produkce odpadu, nové metody znovu-využití odpadu, energetické využívání atd.
Českou republiku bude zastupovat společnost OEZ, s.r.o., Letohrad, výrobce elektropřístrojů nízkého napětí. Nominována byla především za svůj přístup k ekodesignu vyráběných přístrojů, díky němuž se společnosti daří snižovat materiálovou náročnost výroby a tím významně redukovat množství odpadu u spotřebitele.

Srpnové novinky z EMAS Helpdesk (27. 9. 2007)

 • Evropská komise podporuje zavádění EMAS veřejnými institucemi a orgány veřejné správy. Ve svém úsilí se v posledních letech zaměřuje především na nové členské státy EU, kde finančně podpořila několik projektů. Kromě projektu COMPASS , o němž jsme Vás informovali v červnových aktualitách, se jedná např. o projekt "EMAS 4 New Member States". V rámci něho byl EMAS pilotně zaváděn několika městskými samosprávami v Lotyšsku. Na webových stránkách projektu je mj. k dispozici vytvořený manuál pro zavádění EMAS na úřadech.
 • Evropský fotbalový šampionát, který se bude konat příští rok v Rakousku a Švýcarsku, se vydal ve šlépějích německého Mistrovství světa 2006 - čtyři stadiony, na nichž bude šampionát probíhat, budou registrovány v EMAS. Environmentální opatření se zaměří především na otázky mobility, odpadového hospodářství a omezení reklamních materiálů. Díky dalším opatřením by turnaj měl být také uhlíkově neutrální.
 • Významnou skupinu organizací registrovaných v EMAS tvoří v Německu kostely a další církevní objekty. Dalším důkazem tohoto trendu jsou registrace diecéze v Limburgu, jež geograficky pokrývá více než 300 kostelů, a registrace Konference evangelické církve, kterou bude v letošním roce hostit Kolín nad Rýnem.
 • Byla vydána publikace mapující 15 let trvání programu LIFE - Third Countries, v rámci něhož bylo financováno mnoho projektů v zemích sousedících s EU. Některé projekty zahrnovaly také implementaci EMAS či ISO 14001, např. projekty MEMAS (Rusko) či SPASI (Libanon).
 • Dále se dočtete např. o německé kampani na podporu EMAS „Wir für EMAS“ nebo o rakouské Konferenci EMAS, která se konala ve dnech 19. - 20. 6. v Salzburgu.

 

Červnové aktuality z EMAS Helpdesk (7. 8. 2007)

 • Ve Španělsku byl registrován Národní park Teide na Kanárských ostrovech. Stal se tak první organizací svého druhu ve Španělsku a teprve druhou registrovanou chráněnou oblastí v Evropě.
 • V Lotyšsku byla registrována první organizace, a to největší tamní nemocnice Paul Stradins University Hospital (Riga). Zařízení, jenž zaměstnává téměř 3 000 pracovníků, poskytuje kromě nemocniční péče také postgraduální vzdělávání a zabývá se vědecko-výzkumnou činností. Environmentální opatření se zaměřují především na odpadové hospodářství, nakládání s nebezpečnými chemikáliemi, vodu a energii.
 • Aktivity na implementaci EMAS byly intenzivně zahájeny ve dvou nových členských státech EU - Rumunsku a Bulharsku. V Rumunsku proběhla 12. - 13. července první národní konference EMAS zaměřená především na malé a střední podniky. V Bulharsku se 4. - 5. června konal druhý ze série seminářů pro municipality.
 • Dále získáte podrobné informace o recyklační firmě KMR Kabel-Metall-Recycling GmbH, dánské rybářské společnosti Rens Damburg ApS, německém projektu EMAS Easy a návazné konferenci a italském veletrhu Think Global, Act Local, jenž se bude konat ve dnech 21. - 23. září.
 • Aktuality obsahují také informaci o zahájení projektu EMAS COMPASS PLUS v České republice. Podrobnosti naleznete na internetových stránkách emas-compass-plus.euweb.cz.

 

Květnové aktuality z EMAS Helpdesk (7. 8. 2007)

 • Belgická konference „EMAS ve veřejné správě“
  Akce konaná v Bruselu představila první zhodnocení implementace EMAS u federálních úřadů veřejné správy, z čehož šest úřadů zaměstnává 50 - 200 pracovníků a jeden 800 pracovníků. První závěr z činnosti úřadů je, že EMAS není jen pouhá redukce produkce odpadů a spotřeby energií, ale že ovlivňuje základní strategie a způsoby jednání úřadů. Což se ukázalo především u úřadu zabývajícího se dopravou a přepravou, kde došlo ke začlenění vysokých environmentálních standardů do regulace dopravy a plánování aktivit úřadu. Všechny prezentace jsou ke stažení.
 • Koncern AUDI usiluje o zlepšení stavu EMAS. Pobočka v Maďarsku uspořádala EMAS roundtable pro diskusi, jak zatraktivnit systém řízení pro tuzemské organizace a komunikaci mezi zainteresovanými stranami. Účastníci se shodli na přínosech programu i cestách k jeho většímu rozšíření. Setkání se bude opakovat.
 • Společnost INA-Schaeffler KG, která je držitelem EMAS Award 2005 v kategorii velkých podniků, informovala o úspěšném zavádění EMAS na všech produkčních lokalitách Schaelffler Group. Cíl by měl být splněn s koncem roku 2008, v současné době jsou posledními registrovanými lokalitami pobočky na Slovensku – INA Kysuce a. s. a INA SKALICA spol. s r. o.
 • V belgickém regionu Wallonia byl na základě tří regionálních nařízení zaveden EMAS v celém sektoru nakládání s odpady, který spravuje the Economic Development Agency.
 • V květnu 2002 se jednalo o předpis pro čistírny odpadních vod. Celý sektor čítá 250 sítí odpadních vod a příslušné čistírny obhospodařovaných sedmi organizacemi, přičemž poslední byla registrována v březnu 2007.
 • Druhé nařízení ukotvené v místních předpisech v předcházejícím správním období se týkalo zavedení a registrace EMAS ve spalovnách odpadu.
 • Třetí předpis z února 2003 byl zaměřen na skládky odpadů s podmínkou do tří let s platností i pro soukromý sektor, kde byla lhůta prodloužena déle než na tři roky.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist