Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce z EU

16.03.2010  |  60× přečteno      vytisknout článek

Krátce z EU

Program EMAS byl zaveden nařízením (ES) č. 761/2001. Organizace, které jsou v systému dobrovolně, hodnotí, řídí a zlepšují vliv svých činností na životní prostředí. Tato zpráva podává informace o pobídkových opatřeních, která byla přijata v období 2004-2006. V České republice již byly zahájeny přípravné práce ohledně poskytování právních výhod účastníkům EMAS. ČR poskytuje finanční podporu na projekty, propagační programy, a dohody týkající se ochrany životního prostředí. Finančně se také angažuje při podpoře zaměřené na malé a střední podniky.
Tento přehled byl vypracován Kanceláří Senátu, oddělením pro EU. Více informací o činnosti Senátu oblasti evropských záležitostí naleznete zde, přehledy dokumentů za jiná časová období zde

Komise Radě a Evropskému parlamentu o požadavcích na udržitelnost pro využívání zdrojů pevné a plynné biomasy při výrobě elektřiny, tepla a chlazení
Ze směrnice o obnovitelných zdrojích energie (2009/28/ES) vyplývá Komisi povinnost předložit zprávu o požadavcích na udržitelný režim pro energetické užití biomasy. Díky velké rozmanitosti vstupních surovin biomasy a různých nároků na udržitelnost výroby není vhodné zavádět závazná kritéria pro všechny členské státy. Dále jde také o fakt, že většina biomasy v EU pochází ze zbytků lesnictví a z vedlejších produktů jiných průmyslových odvětví, což snižuje riziko udržitelnosti. Komise však předkládá členským státům doporučení, které minimalizuje riziko při vytvoření různorodých kritérií na vnitrostátní úrovni.
Tento přehled byl vypracován Kanceláří Senátu, oddělením pro EU. Více informací o činnosti Senátu oblasti evropských záležitostí naleznete zde, přehledy dokumentů za jiná časová období zde.


5. března 2010 podepsali bulharský ministr pro ekonomiku, energetiku a turismus Traycho Traykov a Petar Škundrič, srbský ministr pro důlní průmysl a energetiku dohodu týkající se urychlení stavby plynovodu spojujícího obě území. Podpis smlouvy uvítal i generální ředitel ředitelství pro energetiku Evropské komise Philip Lowe, který se jednání přímo zúčastnil, ale především pak eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Dle Oettingera se jedná o velice důležitý krok na cestě k zajištění větší energetické bezpečnosti v Evropě. Smlouva si vytyčuje konkrétní body, kterých je nutné v nejbližší době dosáhnout a zároveň i vyzývá Evropskou komisi a ostatní finanční instituce k potřebné spolupráci. Cílem projektu bude vytvoření 180 kilometrů dlouhého plynovodu, jehož předpokládaná cena bude okolo 100 až 120 milionů euro. Práce na projektu by měly začít na podzim tohoto roku a dokončení celé stavby se plánuje na rok 2013.

Jedním ze zásadních cílů strategie EU 2020 je i snížení emisí oxidu uhličitého a přechod na obnovitelné zdroje. Strategie konkrétně stanovuje podmínku, že 20 procent vyrobené energie každého členského státu musí pocházet z obnovitelných zdrojů. Evropská komise vydala 11. března 2010 potěšující zprávu, ve které se uvádí, že pokud bude vývoj pokračovat podobným způsobem jako doteď, EU jako celek dokonce lehce překoná hranici 20 procent. Co se týče jednotlivých států, měla by téměř třetina z nich dosáhnout lepšího výsledku než je stanovený limit a pouze 5 by států sedmadvacítky pravděpodobně těchto cílů nedosáhne. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger uvedl, že je pro všechny státy otázka energetiky velice významná a podle toho také k celé záležitosti přistupují. Pozitiva lze podle Oettingera hledat nejen ve zvýšení energetické bezpečnosti EU a ve snížení emisí, ale také v podpoře inovací a investic do zelených technologií.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist