Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Seminář prezentoval příklady výhod dobrovolných přístupů

27.05.2010  |  59× přečteno      vytisknout článek

Seminář prezentoval příklady výhod dobrovolných přístupů

Dobrovolným přístupům a jejich významu pro vyšší výkonnost firem byla věnován seminář, který se uskutečnil v rámci veletrhu WATENVI. Pořádalo jej Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
"Možnou alternativu k přímé regulaci představují dobrovolné přístupy, které umožňují v některých situacích dosáhnout lepšího a efektivnějšího řešení než by tomu bylo u přímé regulace. Jde o činnosti, které subjekty zavádějí na základě svého svobodného, dobrovolného rozhodnutí a přistupují tak ke zpřísnění vlastních limitů ve vztahu k životnímu prostředí. Kromě toho slouží také jako nástroj ke zvyšování konkurence jednotlivých podnikatelů," řekla Pavlína Kulhánková z odboru ekologie MPO. Podle ní MPO trvale prosazuje využití dobrovolných přístupů jako alternativy k legislativním návrhům a procesu RIA. Zároveň se snaží aplikovat konkrétní formy podpory dobrovolných přístupů, například v podobě dohod. Stanislav Kužel z Czech Coal Group hovořil o problematice Global Reporting Initiative, která je celosvětově uznávána jako nejvýznamnější mezinárodní nástroj nefinančního reportingu výkonnosti firem v oblasti udržitelného rozvoje. "Díky faktu, že výsledky nefinančního reportingu auditorské firmy standardně verifikují, poskytuje tento standard velice cenný nástroj pro vytváření transparentního prostředí. To umožňuje i soustavnou práci s dozorovými orgány a státní správou a samosprávou. Aplikace standardu GRI v českém podnikatelském prostředí je jedna z příležitostí jak prověřit firmy, které se ucházejí o dobrovolné dohody regionální či národní vládou.
O odpovědném podnikání v chemii hovořil Ladislav Špaček z SCHP ČR. Uvedl, že pod tímto názvem je v ČR od roku 1994 realizována jedinečná celosvětová iniciativa chemického průmyslu - Responsible Care. Původně je zaměřená na oblast zdraví, bezpečnosti a životního prostředí. Postupně rozšířila svůj záběr a stala se příspěvkem chemického průmyslu k udržitelnému rozvoji společnosti. "ČR se k plnění principů Responsible Care přihlásilo 70 členských společností Svazu chemického průmyslu a jeho kolektivních členů Asociace výrobců nátěrových hmot ČR, České asociace čistících stanic, České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu a Svazu legislativy a práci s malými a středními podniky.
Dobrovolné dohody v oblasti energetické efektivnosti jsou zaměřeny na snížení spotřeby energie a s ní spojených emisí nebo na zvýšení energetické efektivnosti. Jejich principem je to, že na jedné straně stát uloží průmyslu nějakou povinnost a na druhé straně průmysl navrhne alternativní cestu jejího splnění, která je pro něj výhodnější. Tato situace se zakotví formou podpisu k dobrovolné dohodě. Hlavní výhodou dlouhodobých dohod je to, že podporují aktivní přístup průmyslu k řešení problematiky ochrany životního prostředí. Zkušenosti ze zahraničí především z Nizozemska, Velké Británie a Dánska, kde mají tyto dohody velkou tradici ukazují, že v průmyslu, ale i jiných sektorech, umožňují ekonomicky efektivní řešení. "Dovolují také rychlejší zavedení energetických úspor do praxe než bylo dosaženo legislativními opatřeními. Stávají se v podstatě alternativním nástrojem k zavádění přísnějších regulačních opatření než jsou ta, která vyplývají ze stávající legislativy," uvedl Michael ten Donkelaar ze společnosti ENVIROS.

Tiskové středisko BVV


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist