Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologicky šetrný přístup Prazdroje: pivovary s téměř nulovým odpadem

12.04.2011  |  229× přečteno      vytisknout článek

Ekologicky šetrný přístup Prazdroje: pivovary s téměř nulovým odpadem

Z odpadu, který vyprodukují tři pivovary Plzeňského Prazdroje a jeho 13 obchodně distribučních center, se recykluje nebo znovu použije téměř 100%. Prazdroj má tak v plnění směrnice EU*, která požaduje do roku 2020 zvýšit úroveň recyklace na 70 % hmotnosti odpadu, téměř desetiletý náskok.

"Nejen při výrobě piva, ale i v dalších procesech snižujeme objem produkovaných odpadů a podporujeme jejich další využití či recyklaci. Více než 99 % odpadů z našich provozů a činností je druhotně využitelných. Naším dlouhodobým cílem je provoz s nulovým odpadem," říká Julian Patton, technický ředitel Plzeňského Prazdroje.

Plzeňský Prazdroj již dnes splňuje záměr Směrnice* Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 98/2008, o odpadech, která ukládá členským státům EU zvýšit do roku 2020 celkovou úroveň přípravy k opětovnému použití a recyklace odpadů a jiných druhů materiálového využití nejméně na 70 % hmotnosti.

Převážná většina odpadů je přírodního charakteru, jako například mláto, a tak se je daří využít pro zemědělskou výrobu v Česku a v Německu. Kvasnice a sladovnický odpad se využívají jako krmivo. Čistírenské kaly se zase přimíchávají jako hnojivo do půdy. Odpadní filtrační křemelina se využívá k zaorání a zlehčování půdy pro rekultivovaná území.

Využitím bioplynu vzniklého při čištění odpadních vod jako zdroje selené energie v pivovarech v Plzni, Velkých Popovicích a Nošovicích navíc Prazdroj ročně ušetří 1 milion m3 zemního plynu.

SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 98/2008 ze dne 19. listopadu 2008, o odpadech, článek 11 (Opětovné použití a recyklace), odst. 2.: "Za účelem dosažení souladu s cíli této směrnice a přiblížení se k evropské recyklační společnosti s vysokou úrovní hospodárnosti využívání zdrojů přijmou členské státy opatření nezbytná k dosažení těchto cílů ...., b) zvýšit do roku 2020 nejméně na 70 % hmotnosti celkovou úroveň přípravy k opětovnému použití a recyklace odpadů a jiných druhů materiálového využití."

Kontakt:
Jiří Mareček
Tiskový mluvčí
Plzeňský Prazdroj
724 617 219


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Ekologicky šetrný přístup Prazdroje: pivovary s téměř nulovým odpadem
Dovolím si podotknout, že distribuce nápojů ve vratných skleněných lahvích je z důvodů nízké efektivity distribuce v provnání s PET lahvemi a sudy až 3x horší což potvrzuje i oficiální studie EU z roku 2001 více zde: http://www.petrecycling.cz/vratne_vs_nevratne.htm
KAždý výrobce nápojů (nejen Prazdroj) se bude muset dříve nebo později přizpůsobit a odejít od ekologickým mýtusem opředené skleněné lahve
Něco o PET: clanek/odpady/87051/pet-lahve-zelenejsi-nez-vratne-sklenene
vloženo: 06.12.2011 09:35     vložil: Milan Pecka Reagovat 
Re: Ekologicky šetrný přístup Prazdroje: pivovary s téměř nulovým odpadem
Zajímalo by mě, zda-li do údajů o úrovni opětovného využití (více než 99%) jsou započítány i mimovýrobní odpady - obaly, oleje, atd. atd.?

Převoz odpadu a jeho prodej např. v Německu může být velice výhodný z ekonomického hlediska, ale už méně z environmentálního....

Bylo by zajímavé obdržet informace o těchto projektech, jelikož tato tisková zpráva je velice obecná.
vloženo: 12.04.2011 12:56     vložil: Stanislav Žižka Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist