Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Cena hejtmana za společenskou odpovědnost

06.11.2012  |  zdroj: HN  |  95× přečteno      vytisknout článek

Ocenění za uplatňování principů společenské odpovědnosti, jehož cílem je zvyšovat povědomí firem o této problematice.

Úsilí Rady kvality ČR o propagaci zásad Národní politiky kvality mezi širokou veřejností naráželo především v krajích na fakt, že v současnosti je na krajské úrovni realizována řada soutěží v kvalitě, ať již výrobků, služeb, nebo firem. Rada tyto aktivity vždy vítala a hledala cesty, jak je integrovat do rámce společných aktivit.

Předložila proto ve spolupráci s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje představitelům ostatních krajů projekt Ceny hejtmana za uplatňování principů společenské odpovědnosti (CSR), jehož cílem bylo zvýšit povědomí firem o této problematice.

První ročník Ceny hejtmana se uskutečnil v roce 2009 ve spolupráci Moravskoslezského kraje (MSK) a Rady kvality ČR. Závěry z hodnocení tohoto ročníku byly promítnuty do zásad, které byly poskytnuty všem krajům v republice. Pohříchu je nutno říci, že tento projekt se setkal s nepochopením. Podmínky soutěže 2012

Letošní, již čtvrtý ročník soutěže byl vyhlášen v pozměněné podobě. Přihlásit se mohou všechny podnikatelské subjekty a obce, které působí na území Moravskoslezského kraje.

Podnikatelské subjekty (organizace) soutěží v kategoriích:

- do 50 zaměstnanců,

- do 250 zaměstnanců,

- nad 250 zaměstnanců.

Obce soutěží v kategoriích:

- obce s rozšířenou působností a obce s pověřeným obecním úřadem,

- obce (vyjma již uvedených).

Hlavním záměrem soutěže je iniciovat zájem organizací o principy společenské odpovědnosti, charakterizované především zvýšeným zájmem o životního prostředí a sociální odpovědnost, iniciovat posun pohledu na vlastní společenskou roli z úrovně profit only ("pouze zisk") k širšímu pohledu v kontextu "tří P" (Planet - People - Profit). Přínosem by mělo být také zlepšení podmínek pro podnikání.

Hodnocení

Orgánem KÚ MSK, rozhodujicím o konečném pořadí v soutěži podle jednotlivých kategorií, je Hodnotící komise jmenovaná hejtmanem Moravskoslezského kraje. V pětičlenné komisi je Rada kvality ČR zastoupena dvěma členy.

Podkladem pro rozhodování je hodnocení zpráv uvedených v dotazníku. To provádějí vyškolení hodnotitelé Rady kvality, držitelé certifikátů Manažer CSR. Komise ve stanoveném termínu určí pořadí přihlášených účastníků podle jednotlivých kategorií soutěže a stanoví vítěze kategorií.

Cenu uděluje hejtman kraje ve spolupráci s předsedou Rady kvality ČR.

Přihlášené organizace odpovídají na otázky uvedené v dotazníku (38 otázek); ty jsou odlišné v dotazníku pro firmy a v dotazníku pro obce. Pro tematickou přehlednost je dotazník rozdělen do následujících oblastí:

- regionální odpovědnost,

- sociální odpovědnost,

- environmentální odpovědnost,

- odpovědnost v ekonomické oblasti.

Hodnotitelé posuzují odpovědi ve zprávách uchazečů (podniky, obce) a za každou přidělují 0-5 bodů podle aktivit ze škály hodnocení od "žádné aktivity v dané oblasti" po "v aktivitách je dlouhodobě dosahováno pozitivních trendů (vývoj za poslední tři roky)".

Každá oblast je posuzována samostatně, výsledkem je součet bodů z jednotlivých oblastí. Vítězí organizace s největším počtem bodů.


Pavel Ryšánek
Rada kvality ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist