Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

GE otevírá globální Centrum excelence v energetické účinnosti, které nabídne řešení pro snižování emisí uhelných elektráren až o 11 %

13.03.2017  |  39× přečteno      vytisknout článek

GE otevírá globální Centrum excelence v energetické účinnosti, které nabídne řešení pro snižování emisí uhelných elektráren až o 11 %

  • V Centru excelence energetické účinnosti společnosti GE budou pracovat odborníci z divizí energetických služeb, parních systémů, digitálních energetických řešení, globálního růstu a z globálního výzkumného centra.
  • Indický projekt dokazuje poslání centra zvyšovat účinnost a snižovat emise stávajících uhelných elektráren.
  • V Česku už technologie společnosti GE pomohly hnědouhelným elektrárnám snížit emise oxidů dusíku o 60 % a vyhovět evropským normám.

Baden, Švýcarsko 7. března 2017 -- Společnost GE (NYSE: GE) dnes představila své nové globální Centrum excelence v energetické účinnosti (COE), v němž se setkají odborníci různého zaměření z několika energetických divizí GE. Ti budou pracovat na komplexním hardwarovém a softwarovém řešení zvyšování účinnosti nových i stávajících uhelných elektráren ve světě a výrazném snižování jejich emisí. Globální COE se sídlem ve švýcarském Badenu bude vytvářet integrovaná řešení, představovat vize a poskytovat dohled po celém světě. Regionální týmy se zaměří na technické schopnosti a místní realizaci.

,,Díky spojení znalostí a zkušeností skupiny expertů různého zaměření z divizí energetických služeb, parních energetických systémů, globálního růstu a z globálního výzkumného centra ukazujeme provozovatelům, jak mohou splnit normy pro emise škodlivin a zvýšit účinnost svých nových i stávajících uhelných elektráren," říká Michael Rechsteiner, viceprezident pro produktové řady energetických služeb GE, který dohlíží na vznik globálního Centra excelence.

COE vychází z výsledků studie, kterou nedávno provedla společnost GE, podle nichž celosvětové emise oxidu uhličitého (CO2) z parogeneračních zařízení lze snížit o 11 % při plošné aplikaci dnešních hardwarových a softwarových řešení. Uhelné elektrárny dodávají elektrickou energii zhruba 40 % světa. Podílí se zároveň ze 75 % na celkových emisích CO2 sektoru energetiky, protože mnoho elektráren je zastaralých a málo účinných.

,,Instalovaná základna uhelných elektráren nezmizí ze dne na den, a i když společnost GE podporuje zvyšování využití obnovitelných zdrojů energie, uvědomujeme si zároveň potřebu flexibilních a účinných řešení pro uhelné elektrárny, která pomohou snižovat emise a výrobcům zajistí spolehlivé dodávky energie," pokračuje Rechsteiner. ,,GE disponuje sadou technologií pro modernizaci parogeneračního cyklu a řízení emisí, které ve spojení s našimi digitálními technologiemi dokážou zvýšit účinnost v průměru o 4 %."

Nejnovější uhelné elektrárny postavené s využitím ultrasuperkritické technologie GE vykazují účinnost až 49 % - tedy podstatně více, než je světový průměr na úrovni 33 %. Každé procento účinnosti znamená nižší provozní náklady po celou dobu životnosti elektrárny a zároveň snižuje emise CO2 přibližně o 2 %.

Moderní uhelné elektrárny k provozu a koordinaci jednotlivých subsystémů využívají složité sítě senzorů, digitálních kontrolérů a řídicích počítačů. Digitální technologie společnosti GE a její portfolio systémů pro řízení kvality ovzduší dokážou ještě více omezit emise škodlivin do ovzduší na či pod úroveň nejpřísnějších světových norem.

Centrum excelence v energetické účinnosti dále nabídne řadu možností financování s cílem pomoci zákazníkům realizovat transformační projekty zaměřené na snižování emisí oxidů uhlíku v energetice.

Globální a regionální organizace

Vedle globálního COE vzniknou i regionální centra - první z nich v Indii -, jejichž úkolem bude zajistit bezodkladné řešení potřeb místních uhelných elektráren.

,,V první fázi se zaměřujeme na Indii kvůli jejím strmě stoupajícím energetickým nárokům a očekávanému dalšímu růstu," říká Ashok Ganesan, vedoucí Centra excelence v energetické účinnosti a generální ředitel společnosti GE Power v Indii. ,,Celková účinnost stávajících elektráren, zejména v zemích využívajících stárnoucí uhelné elektrárny, zůstává poměrně nízká. Náš regionální tým v Indii má ideální možnost předvést plný potenciál Centra excelence a pomoci zdejším uhelným elektrárnám fungovat efektivněji a snížit emise."

Prvním projektem, který ukazuje snahu Centra excelence v energetické účinnosti pomáhat indické energetice, je spolupráce s největší indickou energetickou společností NTPC Limited (NTPC). Společnost NTPC požádala GE o pomoc se zvýšením účinnosti tří 200MW parních turbín Ansaldo instalovaných před více než 30 lety v tepelné elektrárně Ramagundam ve státě Telangana. GE pomůže NTPC zvýšit účinnost každé parní turbíny až o 14 %, zvýšit výkon elektrárny o zhruba 30 MW a snížit emise oxidů uhlíku přibližně o 5 %.

Součástí projektu je modernizace turbín pomocí řešení pro zefektivnění toku páry (ESP), která NTPC pomáhá zvýšit účinnost a výkon elektrárny. ESP je první řešení pro modernizaci turbín založené na spojení technologií pro tepelné elektrárny vyvinutých společnostmi GE a Alstom, které je zákazníkům k dispozici po sloučení obou firem.

Divize energetických služeb společnosti GE (GE Power Services) nabízí i v České republice technologie pro snížení emisí. GE Power Services v poslední době dokončila projekty modernizace kotlů v hnědouhelných elektrárnách Počerady a Mělník I, provozované společností Energotrans, a. s., kde obě elektrárny patří do Skupiny ČEZ. Modernizace snížila emise oxidů dusíku (NOx) u obou elektráren o 60 % a umožnila jim tak i nadále dodávat elektrickou energii a teplo v souladu s evropskou legislativou.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist