Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Greenpeace k návrhu energetické politiky EU: více obnovitelných zdrojů a méně znečištění

09.03.2006  |  124× přečteno      vytisknout článek

Greenpeace k návrhu energetické politiky EU: více obnovitelných zdrojů a méně znečištění

Dnešní návrh Evropské komise nevybočuje z vyjetých kolejí velkých, centralizovaných a znečišťujících zdrojů energie. Postrádá závazné cíle v rozvoji obnovitelných zdrojů a snižování energetické náročnosti. V oblasti ochrany klimatu neříká, o kolik bude třeba snížit emise, a sází na krajně problematické technologie zachycování uhlíku ze spalin a jeho ukládání.

/středa 8. března 2006/ Evropská komise plánuje během dneška zveřejnit dokument nazvaný „Bezpečná, konkurenceschopná a udržitelná energie pro Evropu“ ("Secure, Competitive and Sustainable Energy for Europe") s cílem odstartovat diskusi o společné energetické koncepci v rámci Evropské unie. Ta by měla vyvrcholit příští jaro přijetím některých závazných opatření v oblasti energetiky.

Mahi Sideridou, která v Bruselu řídí evropský program Greenpeace zaměřený na klima a energetiku, navrženému dokumentu vytýká, že nevybočuje z dosavadního statutu quo. Komise se vyhýbá zásadním otázkám ohledně budoucí podoby evropské energetiky: například zda je rozumné konzervovat model založený na velkých centralizovaných zdrojích, ať už fosilních nebo jaderných; jak odbourat přímé i nepřímé miliardové dotace zvýhodňující tento typ elektráren; nebo jak zajistit rozmach obnovitelných zdrojů a snížit energetickou náročnost. Chybí také mechanismy, které by zajistily soulad energetických politik s emisními cíli pro ochranu klimatu.

Podle ní je velkou chybou, že komise v dokumentu nenavrhuje dlouhodobé závazné cíle pro podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie, ačkoliv právě tento mechanismus patří mezi účinné páky na to, aby se věci hýbaly kupředu. Greenpeace proto navrhuje stanovit jako cíl pro rok 2020 minimálně čtvrtinový podíl obnovitelných zdrojů na krytí primární spotřeby energie.

Podobně je nutné ukotvit závazné cíle i v oblasti energetické efektivity. Například Evropskou komisí vloni publikovaná koncepce energetické efektivity uvádí, že do roku 2020 by bylo možné úsporami snížit spotřebu energie členských zemí EU o 20 %. To by přineslo roční úspory ve výši 60 miliard Euro a vytvořilo milion nových pracovních příležitostí, zvýšilo konkurenceschopnost a povzbudilo technologický rozvoj evropského hospodářství.

Návrh Evropské komise sice hovoří o klimatických změnách, ale neříká, jak se současné i budoucí závazky ke snížení skleníkových emisí promítnou do energetických koncepcí. Evropští politici se v loňském roce na mezinárodních jednáních zasazovali o přijetí takového stropu v emisích CO2, který by zajistil, aby se průměrná globální teplota nezvýšila o více než dva stupně Celsia. To by prakticky znamenalo snížit tyto emise o 30 % do roku 2020 a následně až o 80 % do roku 2050. Ani tyto cíle však dosud nejsou oficiálně konkretizovány. V oblasti ochrany klimatu komise ještě ke všemu sází na zachytávání uhlíku ze spalin a na jeho zpětné ukládání, což je nevyzkoušená technologie doprovázená mnoha nejistotami a rizikem nekontrolovaného úniku uhlíku do atmosféry.

Greenpeace nabízí Evropě skutečně alternativní scénář energetické koncepce (viz http://eu.greenpeace.org/downloads/energy/EU25scenario2050.pdf), který byl zpracován v roce 2005 . Ukazuje, že pětadvacet zemí EU může i bez jaderných elektráren snížit emise CO2 o 30 % do roku 2020 a o 75 % do roku 2050.

Jan Beránek

WISE Brno
Chytalky 24, 594 55 Dolni Loucky, Czech Republic
tel./fax 420-604-207305


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist