Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČESKÁ MĚSTA MAJÍ ŠANCI ZLEPŠIT SVÉ HOSPODAŘENÍ S ENERGIEMI

28.04.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

Odborný seminář NSZM ČR  a PORSENNA o.p.s. v Hradci Králové

Problematika efektivního využívání a úspor energií na úrovni měst, obcí a regionů bylo náplní historicky prvního setkání v rámci tzv. BISE fóra v České republice. V prostorách Nového Adalbertina v Hradci Králové představili zástupci Francie, Velké Británie, Bulharska a České republiky praktické ukázky nových přístupů, jak lze zlepšit hospodaření s energií na území měst. Seminář společně uspořádaly společnost PORSENNA o.p.s. a Národní síť Zdravých měst (NSZM) za podpory České energetické agentury a francouzské agentury pro životní prostředí ADEME.

Setkání otevřel úvodním slovem zástupce Kanceláře NSZM Miroslav Andrt, který přivítal více než tři desítky účastníků a krátce je seznámil s asociací NSZM. Odborný seminář byl součástí dlouhodobého procesu, jehož cílem je zvýšit povědomí samospráv o šetrném využívání energií a obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle zástupců organizace Energie-Cités (EC), která zrealizovala BISE fórum již v 17 zemích po celé Evropě, leží zcela prokazatelně v oblasti lepšího hospodaření s energiemi dosud nevyužitý obrovský potenciál, který může městům a obcím ušetřit miliony korun ročně. „V současné době naše organizace sdružuje na 500 měst z 25 zemí. Přinášíme samosprávám důležité a aktuální informace z oblasti energetiky, know how, ale také rozvíjíme projekty, které jsou ryze praktickými nástroji a zprostředkováváme výměnu zkušeností mezi municipalitami“, říká ředitel EC Gérard Magnin, který byl také jedním z prezentujících.

Jedním ze způsobů, jak dostat problematiku hospodaření energiemi do širšího povědomí nejen odborníků, ale i široké veřejnosti, je zapojení se do kampaně Display (Displej). Tato kampaň využívá motiv etiket upozorňující zákazníka na energetickou náročnost budov, a to velmi názorným příkladem podobně, jak to známe např. z našich obchodů u praček či ledniček. „Jednoduchým způsobem tak každý vidí na informačním panelu, kolik např. budova městského úřadu spotřebovává el. energie, kolik produkuje emisí CO2 a jaká je spotřeba vody a umožňuje porovnat tento stav s jinými podobnými budovami. Rovněž lze zjistit, zda se tento stav zlepšuje nebo ne“, upřesňuje Peter Schilken, projektový ředitel EC. „Tímto způsobem chceme změnit postoj lidí a motivovat je k úspornějšímu chování“, dodáva Schilken.

Mezi prezentujícími vystoupili rovněž zástupci Národní sítě Zdravých měst ČR. Zdravý Zlínský kraj reprezentoval náměstek hejtmana Vojtěch Jurčík, který představil systém podpory efektivního využívání energie a podporu OZE na území kraje. Novinkou je zřízení Krajské energetické agentury, která by měla sloužit jako informační centrum a servisní organizace všem zájemcům o danou problematiku. Jak přeměnit starý panelový dům na obydlí splňující nízkoenergetické standardy a šetřící peníze nájemníků hovořila starostka městské části Nový Lískovec ze Zdravého města Brna Jana Drápalová. Dalšími Zdravými městy, která představila příklady dobré praxe z oblasti energetické politiky, byly Litoměřice a Boskovice. Seminář zakončil zástupce společnosti PORSENNA o.p.s. Miroslav Šafařík, který seznámil účastníky s novými výzvami a příležitostmi plynoucími z nové legislativy a rovněž uvedl několik příkladů komunálních energetických projektů a možností jejich financování.

Program a fotografie ze semináře naleznete na www.nszm.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist