Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obnova energetických zdrojů a systémy ZAT

03.05.2006  |  zdroj: HN  |  139× přečteno      vytisknout článek

Obnova energetických zdrojů a systémy ZAT Nejvyšší prioritou ČR je podle vlastní strategie nezávislost na cizích zdrojích energie a nezávislost na spolehlivosti dodávek cizích zdrojů.

Česká republika se blíží ke zlomovému okamžiku: současné uhelné elektrárny provozované polostátní firmou ČEZ dosluhují a po roce 2015 se plánuje výstavba nové generace. ČR chce co nejvíce soběstačnosti, to znamená možnost využít při výrobě elektrické energie všechny dostupné domácí suroviny, především hnědé uhlí a uranovou rudu. Vzhledem ke stáří a opotřebení uhelných elektráren se připravuje rozsáhlý modernizační program.
Obrovský boom ve výstavbě nebo modernizaci zdrojů se čeká nejen v ČR, ale i v celé Evropě (již v roce 2020 by mělo být nahrazeno 200 000 MW instalovaných v dosluhujících zdrojích, to je výkon dvou set Temelínů a současně vznikne nová poptávka po dalších 100 000 MW. Do roku 2030 budou státy evropské patnáctky potřebovat nové výrobní kapacity o výkonu dokonce 520 000 MW. To pro představu znamená 867 uhelných elektráren o výkonu 600 MW nebo 325 jaderných elektráren o výkonu 1600 MW). Vedle příznivých vlivů na ekologii bude mít obnova uhelných elektráren velmi pozitivní ekonomické dopady pro domácí firmy, které získají zakázky (převzato z časopisu Energetika č. 3/2006, rozhovor s představitelem ČEZ a.s.).
Na tuto očekávanou investiční vlnu v klasické republice se připravuje i společnost ZAT a.s., která je tradičním dodavatelem automatizace průmyslových procesů s podporou vlastního řídicího systému. V této oblasti působí více než čtyřicet let a se stovkami realizovaných projektů v tuzemsku a ve více než 30 zemích může nabídnout bohaté zkušenosti v oblasti automatizace technologických procesů.
Zaměřuje se na maximální přizpůsobení individuálním požadavkům zákazníků vyžadovaných zejména v oblasti klasické a jaderné energetiky, povrchových dolů, plynárenství, dopravy, potravinářství a dalších odvětví. Řídicí systémy společnosti ZAT a. s. se nachází v nejnáročnějších aplikacích se zvýšenými nároky na provozní spolehlivost, dostupnost a nepřerušitelnost funkce a bezpečnost řízených technologií.
Přestože je ZAT významným dodavatelem řídicích systémů, musí o každou zakázku usilovat v náročných výběrových řízeních. Mezi časově nejbližší významná výběrová řízení, ve kterých ZAT chce uspět, bude jistě patřit komplexní obnova Elektrárny Tušimice II a Elektrárny Prunéřov.
Základem většiny dodávaných řešení společnosti ZAT jsou vlastní řídicí systémy ZAT - Plant Suite MP a Primis 2000. ZAT má pro své řídicí systémy vlastní vývojovou základnu a technologické zázemí včetně odpovídajícího lidského potenciálu. Výhodou vlastního vývoje je možnost pružně reagovat na případné nestandardní požadavky nových projektů a současná modernizace řídicích systémů ZAT.
Strukturu řídicího systému ZAT lze rozdělit na dvě hlavní části (operátorská a procesní úroveň) spojené procesní komunikací. Monitorovací část systému je dnes často tvořena hierarchicky uspořádanými úrovněmi zahrnujícími veškeré nástroje operátorského řízení a dalšími systémy pro ukládání, zpracování a monitorování veškerých procesních dat. Stále častěji je vyžadováno propojení až na podnikové informační a řídicí systémy. Tato úroveň je dnes všeobecně řešena na počítačích standardu PC pod operačním systémem Windows. Dodávané řídicí systémy jsou vybaveny rozsáhlou diagnostikou. Skladba řídicích systémů v cílové podobě obsahuje napojení na vyšší informační struktury provozu popř. na centrální dispečink, dostatek a věrohodnost vstupních informací do systému, především napojení na reálná data z technologického procesu včetně napojení na cizí řídicí systémy jednotlivých technologií.
Kromě vlastního řídicího systému je součástí většiny realizovaných dodávek komplexní inženýring zahrnující zejména koordinaci a řízení dodávaných činností a subdodávek, projekční zpracování požadavků zákazníků a veškeré související služby. Podle rozsahu dodávky může společnost ZAT a. s. nabídnout služby, které zahrnují konzultaci, zpracování úvodního a prováděcího projektu, kompletaci a výrobu, instalaci na stavbě, školení a poprodejní servis. Tyto služby jsou zajištěny na principech týmové práce, která je zárukou maximální zodpovědnosti a individuálního přístupu vůči zákazníkovi.
Řídicí a informační systémy společnosti ZAT pracují v klasické energetice v tuzemsku a prakticky po celém světě. V České republice patří mezi nejvýznamnější dodávky instalované systémy ZAT v Elektrárně Mělník 1 (společný velín), Elektrárně Mělník II III (zauhlování), Elektrárně Tušimice (odběr strusky), Elektrárně Opatovice (záložní zdroje v Hradci Králové a Chrudimi aj.), Teplárně Náchod (zauhlování, telemetrie, komunikace s ochranami), Teplárně Písek (regulace spalování kotlů) a řadě dalších.
Společně s vyššími dodavateli technologických celků (Škoda Praha či Škoda Plzeň) ZAT realizoval stavby i ve vzdálených destinacích, jako je např. Argentina, Čína, Egypt, Indie, Kuba. V minulém roce se dodávky řídicích systémů ZAT úspěšně podílely na zprovoznění elektrárny Shen Tou (Čína) a elektrárny Felton (Kuba).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist