Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Regulace energetiky v ČR a v EU

04.05.2006  |  zdroj: HN  |  129× přečteno      vytisknout článek

Regulace energetiky v ČR a v EU Nezávislý regulátor energetického trhu v ČR
Na území ČR se trh s elektrickou energií uskutečňuje na základě regulovaného přístupu k přenosové soustavě, k distribučním soustavám, možnosti výstavby výroben elektřiny a přímých vedení. Ceny za přenos a distribuci elektřiny, za systémové služby, ceny elektřiny pro chráněné zákazníky a ceny elektřiny dodavatele reguluje nezávislý regulátor energetického trhu - Energetický regulační úřad. V jeho působnosti je podpora hospodářské soutěže a ochrana zájmů spotřebitelů v těch oblastech energetických odvětví, kde není možná konkurence, s cílem uspokojit všechny přiměřené požadavky na dodávku energie.
Energetický regulační úřad rozhoduje o udělení, změně nebo zrušení licence, držení více licencí, uložení povinnosti dodávek nad rámec licence, uložení povinností poskytnout v naléhavých případech energetická zařízení pro výkon povinnosti dodávek nad rámec licence, regulaci cen podle zvláštních právních předpisů. Regulovaný přístup k přenosové soustavě a k distribučním soustavám se uskutečňuje v České republice od 1. ledna 2002.
Role se nemění
Role Energetického regulačního úřadu se po vstupu České republiky do Evropské unie příliš nezměnila. Podobně jako příbuzné instituce v Unii bude úřad i nadále regulovat ceny za přenos, přepravu a distribuci energií. Po vstupu do Evropské unie má i Česká republika zastoupení v Radě evropských energetických regulátorů, podobně jako všechny dosavadní i noví členové Unie. Pravomoci i kompetence regulátorů v energetice jsou srovnatelné s postavením Energetického regulačního úřadu v ČR. Očekávají se však další aktivity, týkající se například přeshraniční výměny, především elektřiny, a regulace tohoto obchodu. Neočekává se, že by po vstupu do Unie měl úřad měnit způsob ovlivňování ceny plynu a elektřiny.
Účastníci trhu
Účastníky trhu s elektřinou jsou v ČR výrobci, provozovatelé přenosové soustavy, provozovatelé distribučních soustav, operátor trhu, obchodníci s elektřinou a koneční zákazníci. Účastníky trhu s plynem v ČR jsou výrobci, provozovatelé přepravní soustavy, provozovatelé distribučních soustav, provozovatelé podzemních zásobníků plynu, obchodníci s plynem a koneční zákazníci.
Po rozšíření EU v květnu 2004 na 25 států vzrostl počet obyvatel účastnických států téměř o 20 % na zhruba 465 milionů. Jich všech se dotkne otevření energetického trhu.
Otevírání energetického trhu
V ČR probíhá proces otevírání energetického trhu postupně.
Trh s elektřinou
- Od 1. 1. 2002 jsou oprávněnými zákazníky koneční zákazníci, jejichž spotřeba elektřiny vztažená na jedno odběrové místo (včetně výroby pro vlastní spotřebu) překročila 40 GWh v roce 2000 nebo v ročním období od 1. 7. 2000 do 30. 6. 2001; právo regulovaného přístupu mají za účelem uplatnění své výroby držitelé licence na výrobu elektřiny s instalovaným elektrickým výkonem větším než 10 MW.
- Od 1. 1. 2003 jsou oprávněnými zákazníky koneční zákazníci, jejichž spotřeba elektřiny vztažená na jedno odběrné místo překročila 9 GWh v roce 2001 nebo v ročním období od 1. 7. 2001 do 30. 6. 2002; právo regulovaného přístupu mají za účelem uplatnění své výroby všichni držitelé licence na výrobu elektřiny.
- Od 1. 1. 2004 jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci, jejichž odběrné místo je vybaveno průběhovým měřením spotřeby elektřiny, kromě domácností.
- Od 1. 1. 2005 jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci mimo domácnosti.
- Od 1. 1. 2006 jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci.
Trh s plynem
- Od 1. 1. 2005 jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci s výjimkou domácností, kteří jsou vybaveni průběhovým měřením a dálkovým přenosem dat a dále všichni držitelé licencí na výrobu elektřiny spalující plyn v tepelných elektrárnách nebo při kombinované výrobě elektřiny a tepla.
- Od 1. 1. 2006 jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci s výjimkou domácností, kteří jsou vybaveni minimálně průběhovým měřením a dále všichni držitelé licence na výrobu elektřiny spalující plyn v tepelných elektrárnách nebo při kombinované výrobě elektřiny a tepla.
- Od 1. 1. 2007 budou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci.
Pramen: www.energetika-eu.cz
Zelená kniha o bezpečné, konkurenceschopné a udržitelné energetice
Evropská komise zveřejnila dlouho očekávanou Zelenou knihu o bezpečné, konkurenceschopné a udržitelné energetice pro Evropu. Následuje tak činnost Rady pro energetiku, která návrh Nové energetické politiky pro Evropu představila již v lednu. Zelená kniha definuje šest prioritních oblastí, na které se Evropská komise hodlá v blízké budoucnosti zaměřit.
[*] Energie pro růst a pracovní příležitosti v Evropě: dokončení vnitřního evropského trhu s elektřinou a plynem.
Otevřené a konkurenceschopné energetické trhy jsou klíčové pro dosažení bezpečné, konkurenceschopné a udržitelné energetiky. Evropská komise uvádí pět klíčových oblastí, kterým je třeba věnovat zvláštní pozornost:
l evropská distribuční soustava,
l plán prioritních propojení,
l investice do výrobních kapacit,
l nutnost unbundlingu,
l zvyšování konkurenceschopnosti evropského průmyslu.
[*] Vnitřní trh s energií, který zaručí zabezpečení dodávek: solidarita mezi členskými státy.
V rámci této priority:
Zvyšování bezpečnosti dodávek na vnitřním trhu Evropská komise nabízí možné budoucí aktivity v této oblasti, jako je založení evropské společnosti na dohlížení nad energetickými dodávkami, zlepšení bezpečnosti sítí, fyzická ochrana infrastruktury.
Přehodnocení přístupu EU k nouzovým zásobníkům ropy a plynu a předcházení přerušení dodávek Evropská komise informuje o svém novém legislativním návrhu zabezpečujícím zveřejňování stavu ropných zásob Společenství na pravidelnější a průhlednější bázi.
[*] Řešení bezpečnosti a konkurenceschopnosti energetických dodávek: cesta k udržitelnějšímu a diverzifikovanějšímu energetickému mixu.
V rámci této priority Evropská komise navrhuje zpracovávání "Strategického přehledu o energetice v EU". Evropská komise uvádí, že Strategický přehled o energetice v EU by měl mimo jiné umožnit transparentní a objektivní debatu o budoucí roli jaderné energetiky v EU.
[*] Klimatické změny.
Evropská komise si je vědoma nutnosti reagovat na zhoršující se klimatické podmínky. Východisko vidí ve zvyšování energetické účinnosti, větší podpoře využití obnovitelných zdrojů a zachycování a geologickém ukládání uhlíku.
[*] Podpora inovací: strategický technologický plán pro evropskou energetiku.
Evropská komise vyzývá k vytvoření dlouhodobého závazku v oblasti výzkumu. Zmiňuje 7. rámcový program, který se zabývá širokou škálou technologií a navrhuje zformulování strategického technologického plánu, který by urychlil rozvoj slibných energetických technologií.
[*] Soudržná vnější energetická politika.
Výše zmíněný Strategický přehled o energetice v EU by se měl soustředit zejména na problematiku snižování závislosti na dovozech (ropa, plyn), jasnou politiku diverzifikace dodávek zemního plynu, přeměnu energetických dialogů v energetickou spolupráci, účinnou reakci v případě krizových situací, vytvoření celoevropského energetického společenství, začlenění energetiky do dalších vnějších politik, energetiku jako nástroj rozvoje.
Zelená kniha, stejně jako Nová energetická politika, v závěru uvádí tři hlavní cíle evropské energetické politiky:
bezpečnost dodávek,
konkurenceschopnost,
ochrana životního prostředí,
a předkládá řadu konkrétních návrhů, jak jich dosáhnout. Pramen: MPO


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist