Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Solární energetika na vzestupu

11.09.2006  |  125× přečteno      vytisknout článek

Solární energetika na vzestupu Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren přesáhl v roce 2005 hranici 5 000 MW. Dodavatelé již několik let po sobě hlásí meziroční nárůst výroby na úrovni 35 %, přičemž poptávka na trhu převyšuje nabídku. Celosvětový hospodářský obrat v tomto oboru v loňském roce činil asi 10 miliard Euro. Nová studie Greenpeace a Evropského sdružení fotovoltaické energetiky odhaduje, že do roku 2025 se výkon solárních elektráren zvýší na 430 000 MW a jejich roční výroba dosáhne 590 TWh elektřiny – to je přibližně desetinásobek roční spotřeby v České republice.
Rostoucí zájem o fotovoltaické systémy přiměl firmy zejména v Evropě a v Japonsku ke rozsáhlým mnohamiliardovým investicím do zvyšování výrobních kapacit. Mezi hlavní tahouny na trhu patří Německo, Japonsko, Čína a Spojené státy.
Studie Greenpeace a Evropského sdružení fotovoltaické energetiky (EPIA) s názvem „Sluneční generace“ byla zveřejněná ve čtvrtek 7. září. Zájemci si ji mohou stáhnout v PDF dokumenty z webových stránek Greenpeace zde (4,2 MB). Analyzuje dosavadní vývoj a odhaduje dynamiku trhu v příštích několika desetiletích až do roku 2040.
Na začátku se vrací k předchozí verzi studie z roku 2001, jejíž odhad rozvoje solární energetiky zůstal pozadu za skutečností. Tehdy se odhadovalo, že dnešního výkonu dosáhnou solární instalace až v roce 2010, skutečné tempo růstu tedy bylo dvojnásobně vyšší.
Na základě korigovaných vstupů dospívá nová studie k odhadu, že v roce 2025 bude ve světě celkem 433 000 MW solárních elektráren – to představuje větší výkon, než mají všechny jaderné reaktory dohromady (369 678 MW na počátku roku 2006). Roční výroba solární elektřiny by tak za dvacet let mohla dosáhnout 589 TWh – to převyšuje spotřebu celého Německa a odpovídá výrobě sto padesáti velkých tepelných elektráren.
Prognóza pro rok 2040 dokonce uvádí fotovoltaický výkon 3 090 000 MW a roční výrobu 4 890 TWh, což je více než třetina dnešní celosvětové spotřeby elektřiny.
Studie dále diskutuje uplatnění a možnou podobu využití solárních elektráren v roce 2025. V případě, že by 80 % všech systémů bylo instalováno na střechách budov a sloužilo pro domácnosti, mohlo by tím pokrýt spotřebu asi 290 milionů lidí připojených na elektrizační síť, z toho 40 milionů lidí žijících v Evropě. Další miliardě lidí by solární systémy dodávaly energii v rozvojových zemích.
Roční investice do výrobních kapacit by za dvacet let mohly dosáhnout sedmi miliard Euro a celkový obrat na fotovoltaickém trhu by byl 110 miliard. Odhadovaná cena fotovoltaických panelů v té době je 2 Eura na jeden instalovaný watt. Systém o výkonu 3 kilowatty, který by domácnosti zajistil ve výrobě elektřiny soběstačnost, by tak přišel na 6000 Euro (asi 170 tisíc korun).
Rozvoj fosilní energetiky by přinesl i značný prospěch z hlediska zaměstnanosti a ekologie. V samotné výrobě by do dvaceti let mohlo vzniknout půl milionu pracovních míst, další milion pracovníků by našel obživu v údržbě. Ročně by solární elektrárny ušetřily emise oxidu uhličitého ve výši 353 milionů tun (pro srovnání: veškeré skleníkové emise České republiky představují zhruba 120 milionů tun CO2).
V závěru studie shrnuje doporučení k politickým krokům, které by prezentovaný scénář zajistily. Zdůrazňuje potřebu uchovat a rozšířit stávající systémy podpory obnovitelných zdrojů (v oblasti fotovoltaiky se nejlépe osvědčuje praxe v Německu a v Japonsku) a nutnost odbourat systematické znevýhodňování obnovitelných zdrojů masivními dotacemi do uhelných a jaderných elektráren.

Jan Beránek
WISE Brno Chytalky 24, 594 55 Dolni Loucky, Czech Republic tel./fax 420-604-207305 email: jan.beranek@wisebrno.cz skype: janberanek www.wisebrno.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist