Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odstavte reaktor! Chceme dodávat větrnou elektřinu!

27.09.2006  |  zdroj: Haló noviny  |  124× přečteno      vytisknout článek

Odstavte reaktor! Chceme dodávat větrnou elektřinu!

Zvýhodněné výkupní ceny a další státní podpora ani ve spojení s vládním programem likvidace jaderné energetiky, německy Ausstieg, firmám vyrábějícím, dodávajícím a provozujícím větrné elektrárny v Německu, nestačí. Organizace tlumočící jejich zájmy zjistily, že přenosové trasy ze Severního moř e nemají potřebnou kapacitu - a aby se uvolnily, požadují nejlépe okamžitě uzavřít atomovou elektrárnu Brunsbüttel, byť s tím pět let stará dohoda vlády s energetickými společnostmi počítá v roce 2009.


Její provozovatelé V attenfall Evropa a E.ON o tom nechtějí slyšet a raději by reaktor, který dodal první proud do sítě přesně před 30 lety, a nyní je v nejlepší kondici, nechali běžet déle. Ostatně podobný požadavek vznesly elektrárenské společnosti už před loňským nástupem současné velké koalice křesťanských stran a sociální demokracie, a podporu mají právě v pravicové CDU/CSU.

Hraje se o elektrická vedení

Jenže to by znamenalo, že proud ze stovek větrníků, projektovaných na severomořském šelfu, tedy na moři, nebude kudy dopravit k potenciálním zákazníkům. Rozvoj větrné energetiky se zastaví a Německo přijde v této bouřlivě se rozvíjející oblasti o nynější obrovský náskok, varoval deník Tageszeitung, osmdesátitisícová tribuna protiatomových organizací, institucí a sdružení. "Neexistuje jiná přenosová trasa. proud z atomové elektrárny ji zcela vytěžuje," citoval list předsedu Fóra pro výstavbu mořských větrných parků a někdejšího hamburského senátora (ministra) pro životní prostředí Jörga Kuhbiera. Německo je dnes mistrem planety ve větrné energetice. Na konci letošního srpna se tam provozovalo 17 841 turbín o výkonu 19 276 MW, tedy téměř třetina světových kapacit, uvádí Sdružení pro energetickou techniku (IWET). Loni vyprodukovaly 26,5 miliardy kilowatthodin, což jsou 4,3 % německé výroby elektřiny. Jedna turbína tak během roku běžela v průměru 1438 hodin, zhruba každou šestou hodinu.


Jaderná elektrárna v Brunsbüttelu o výkonu 771 megawattů, tedy zhruba pětadvacetkrát menším, dodala loni do sítě šest miliard kilowatthodin, jen čtyřikrát méně. Elektrárnu vlastní ze dvou třetin společnost Vattenfall Evropa a z třetiny koncern E.ON. Do provozu byla uvedena před 30 lety, 13. července 1976. Varný reaktor o výkonu 771 megawattů a další zařízení dodal koncern Siemens. Prakticky stejnou elektrárnu postavil v podunajském Zwentendorfu. V roce 1978 však Rakušané rozhodli v lidovém hlasování, že ji nespustí a investici sedm miliard šilinků (dnes zhruba 1,5 miliardy eur) zaplatil stát z peněz daňových poplatníků. Náhradou pak elektrárenské firmy Verbund a EVN postavily v sousedním Dürnrohru nákladem 13 miliard šilinků parní elektrárnu na polské černé uhlí o stejném výkonu.

Spotřebu energií snížíme na polovinu

Zásadní obrat v německé energetice, který prosazoval už minulý kabinet soc. dem. a Zelených, a který prosadili sociální demokraté i do programu současné velké koalice, naráží na řadu velkých překážek. Za hlavní překážku se paradoxně považuje jaderná energetika, která vyrábí elektřinu bez emisí skleníkových plynů ohrožujících zemské klima a dodává ji spolehlivě ve velkém množství a lacině. Právě kvůli nízké ceně atomového proudu je cílem útoků všech tzv. ekologických hnutí, která prosazují v duchu programu ministerstva životního prostředí transformaci německé energetiky.
Její páteří by se během několika desetiletí měly stát právě obnovitelné zdroje. Současně se počítá s poklesem spotřeby dovážené ropy a zemního plynu; uhlí, kterého má Německo až na 300 let, si svou pozici udrží. Klíčovým bodem programu soc. dem. ministra životního prostředí Sigmara Gabriele, v němž není pro atom místo, je snížení spotřeby všech energií na polovinu. Jakkoli se dá o reálnosti tohoto projektu pochybovat, činí se další a další kroky pro jeho realizaci. Komplikovaný problém německé energetiky představuje už nyní vedení přenosových tras. Pobřežní regiony se historicky vyvinuly jako okrajové v systému, v němž se proud distribuoval z několika málo oblastí (uhelné revíry v Porýní a Porúří, Lužice, Střední Německo) v centrálních částech státu. Při bouřlivém rozvoji větrné energetiky na severu Německa vedení samozřejmě nestačí.

Jaderka překáží

V celém Šlesvicku-Holštýnsku existují jen dvě místa, kudy se může elektřina dostat ve velkém do celoněmecké sítě 380 kilovoltů: v Böxlundu u Flensburgu a právě dvojí připojení v Brunsbüttelu s celkovou kapacitou 3400 megawattů. Böxlundské vedení (700 MW) stačí pouze pro první dva větrné parky na ostrově Sylt. Proud z dalších dvou až tří, které se plánují o několik kilometrů dále, se musí vést přes Brunsbüttel. Totéž platí o třech větrných parcích chystaných před helgolandským pobřežím. Schválena je už výstavba přenosové trasy, která severně od mořských lázní Büsum překračuje pobřežní mělčinu a dále má pokračovat podzemním kabelem do Brunsbüttelu.
První park se má začít stavět v roce 2010 a každý rok má přibýt jeden nový. Zatím však kapacitu pro přenos elektřiny z moře blokuje proud z atomových elektráren Brunsbüttel a Brokdorf (dohromady 2141 MW). "Nic není teď volné, žádná trasa netrpí nedostatečným vytížením," komentuje konkurenci v přenosových sítích mluvčí společnosti E.ON Anja Cales de Beaulieu. Výstavba nových je však nákladná a navíc obvykle naráží na odpor tzv. ekologických hnutí. Jaderné reaktory představují jistější cíl a výrobci, dodavatelé i provozovatelé větrných elektráren na tuto energetickou konkurenci s potěšením a podporou zapálených aktivistů tvrdě útočí. Sporo to, jaký proud poteče z Brunsbüttelu, připomíná vtip o dvou ruských mužicích: ukradli vagon vodky a prodali ji, aby měli - na vodku.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist