Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čistá česká elektřina, anebo ruský plyn?

26.10.2006  |  zdroj: HN  |  123× přečteno      vytisknout článek

Čistá česká elektřina, anebo ruský plyn? Připravované zatížení paliv a energie spotřební daní se nedotkne jen státní kasy, která tak více vybere. Politici překvapivě nemluví o tom, že se tím obrátí i proti vlastní státní energetické koncepci.
V praxi tak namísto dosavadního důrazu na domácí zdroje energie máme preferovat výrobu elektřiny z dováženého zemního plynu. Pak už ale nejde jen o naši, ale i o celou evropskou energetiku.

Proč energetický "mix"
Evropská komise letos aktualizovala svou energetickou strategii, v níž přistoupila mimo jiné k přípravě politiky udržitelného využití uhlí. Ta má být přijata v lednu 2007.
Ale už nyní prezentuje Brusel, že uhlí musí zůstat v energetickém mixu Evropy z důvodu bezpečnosti dodávek elektřiny. Podmínkou je oproti stávajícímu stavu jeho šetrnější užití prostřednictvím tzv. čistých technologií spalování uhlí. Cílem je postupný přechod na energetiku s nulovými emisemi CO2. Naši politici však jakoby byli k tomuto trendu hluší.
Dosud vyvážený mix naší energetiky založené na uhelných a jaderných elektrárnách s podporou vodních a nově vznikajících zdrojů obnovitelné energie se s cestou EU zřejmě rozejde. Stane se tak, pokud Ministerstvo životního prostředí prosadí záměr dvojího zdanění elektrické energie vyráběné z uhlí, respektive uvalí na něj nepoměrně vyšší sazby než na plyn.

Osm elektráren bez emisí
Investice do nových uhelných elektráren, které mají být účinnější a čistší, se pak už nevyplatí. Namísto nich zřejmě začneme vyrábět elektřinu z dováženého ruského plynu. Protože to však nebude stačit, bude se proud dále vyrábět i v zastaralých uhelných elektrárnách s dosavadní úrovní emisí.
Jak vědí nejen ruští sousedé, ale už i třeba Polsko nebo Německo, obsadit jejich místo plynem není jen ekonomickým cílem ruského plynárenského kolosu. Plynaři z východu se totiž stále více vyjadřují ke geopolitickým zájmům své země. A ty se, jak známo, od evropských zájmů liší. Nejnověji to dokladuje finský summit EU. Vladimír Putin na dohodu s EU formou podpisu energetické charty nepřistoupil.
Vyspělé státy a korporace v EU už proto reagují a připravily tzv. platformu nulových emisí. Projekt, kterého se s výzkumnými a nevládními organizacemi účastní největší energetické a strojírenské giganty jako RWE, E.On, Enel, Siemens či Alstom, má vést ke spuštění minimálně osmi testovacích elektráren v letech 2008 - 2016.
Ty si vyžádají investice v řádech desítek miliard eur a nebude je možno realizovat bez podpory EU. Cílem je v souladu se záměrem Evropské komise postupně přecházet i v komerčním provozu uhelných a dalších fosilních elektráren na nulové emise.

Vzdáme se svých zdrojů?
Kam však bude směřovat česká energetika? Na jednu stranu máme do roku 2030 státní energetickou koncepci s kombinací zdrojů, které odpovídají strategii Zelené knihy. Na stranu druhou se od roku 2008 připravuje zvláštní zdanění uhelné energetiky. To spolu s již existujícími poplatky za znečištění a náklady na povolenky na emise odčerpá z oboru prostředky, které by jinak mohly být investovány do čistých uhelných technologií.
Vzdáme se tradice kvalitního domácího know-how klasické energetiky? Zatímco vývoj jaderných technologií a obnovitelných zdrojů má mít od českých politiků zelenou, zapomeneme na nejsilnější pilíř české energetiky, kterým je uhlí? Všechny hlavní zdroje, nejen obnovitelné, ale i jaderné a uhelné, budeme v tomto století potřebovat. Ovšem pravda - mohli bychom zemi také přepnout na dovážený plyn.
Autor je předsedou představenstva a generálním ředitelem Czech Coal


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist