Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Temelín nemá negativní vliv na životní prostředí

27.10.2006  |  zdroj: BudNews  |  178× přečteno      vytisknout článek

Temelín nemá negativní vliv na životní prostředí

Provoz jaderné elektrárny Temelín nemá žádný negativní vliv na životní prostředí. Vyplývá to ze závěrů odborného semináře uspořádaného v Českých Budějovicích Českou nukleární společností (ČNS).

„Při pravidelném, již šestiletém pozorování vlivů JE na životní prostředí nelze konstatovat žádné nepříznivé dopady. Vliv provozu byl hodnocen celkem v sedmi oblastech. Například podrobným monitorováním nebyly zjištěny žádné úniky radionuklidů do okolního prostředí, které by měly vzbuzovat jakékoliv obavy u české nebo rakouské veřejnosti, “ uvedl poradce ministra průmyslu a obchodu pro ekologii a člen mezivládní českorakouské komise Jiří Hanzlíček.

Hodnotící zprávy expertů vyzněly pro Temelín kladně ve všech oblastech. Od průzkumu vlivu provozu elektrárny na hydrosféru až po sledování jejího vlivu na zdravotní stav obyvatel regionu či na zemědělské hospodaření. „Z dosavadních výsledků v časových řadách a porovnáním s výchozími hodnotami před zahájením provozu elektrárny lze usuzovat, že na stav půdního prostředí v okolí JETE má doposud rozhodující vliv průběh počasí, eventuálně agronomické zásahy a nikoli provoz elektrárny,“ konstatoval například Jan Horáček ze Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity.

Zdravotní stav obyvatel v okolí elektrárny hodnotil prof. Jaroslav Kotulán z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ze závěrů jeho podrobné analýzy vyplynulo, že zdravotní rozdíly u obyvatel z blízkého okolí elektrárny ve srovnání s kontrolními skupinami z jiných míst v rámci České republiky nejsou způsobeny provozem elektrárny.

„Rozkolísané výsledky z první poloviny 90. let, způsobené zřejmě jednak migračními vlivy v okolí JETE a jednak společenskými změnami v souvislosti s návratem k tržnímu hospodářství, se v posledním období vyrovnávají, “ zdůraznil Kotulán.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Ač by si někteří přáli opak,
ke stejnému závěru, že JETE nemá žádné prokazatelné negativní vlivy na životní prostředí a veřejné zdraví, dospělo i posouzení vlivů 86 změn (oproti původnímu projektu) stavby JETE na životní prostředí (EIA), které proběhlo za mého působení na odboru EIA/SEA MŽP. Přitom do veřejných projednání jsme tehdy přes odpor MPO a zdrženlivý postoj MZV pustili nejen naše NGO's, ale veřejná slyšení se konala i v Rakousku a Bavorsku a k záměru se vyjadřovaly i tamní úřady a odborné instituce. Nikdo tehdy nepřinesl jediný relevantní argument, proč by nebylo možné stavbu a provoz povolit a stanovisko MŽP tedy bylo kladné s podmínkami, zakotvenými poté i v dohodě z Melku. Lidé tehdy odpovědní na JETE za vlivy na ŽP a ostatní zkoumané struktury řízení provozu si vedli dobře i při místním šetření a neobjevili jsme žádný důvod, proč provozu bránit. Doufám, že tento vysoký standard obsluhy JETE trvá i přes občas zveřejněné provozní poruchy i nyní.
vloženo: 27.10.2006 15:01     vložil: Ing.arch. Martin Říha Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist