Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energetický impuls oslabil: Evropa plýtvá

24.11.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

Energetický impuls oslabil: Evropa plýtvá

Hnutí DUHA zklamalo dnešní rozhodnutí evropských ministrů průmyslu a energetiky, kteří se odmítli postavit za plán [1], jenž navrhuje do roku 2020 omezit plýtvání energií o pětinu [2].

Takzvaný Akční plán pro energetickou efektivnost by udělal první krok k modernizaci evropské ekonomiky. Nové efektivní technologie zároveň posunou průmysl dopředu a budou impulsem pro silnější konkurenceschopnost na globálních trzích, řekla ekologická organizace.

Podle Evropské komise by zvýšení energtické efektivnosti evropských ekonomik o 20 procent ušetřilo ekvivalent 390 milionů tun ropy ročně, omezilo exhalace oxidu uhličitého o 780 milionů tun – dvojnásobek závazků EU v Kjótském protokolu – a snížilo výdaje na energii o více než 100 miliard euro [3].

Rada ministrů rozhodla, že „vítá a podporuje celkový přístup“, „potvrzuje svůj závazek spolupracovat“ a „doporučuje Evropské komisi rychle pracovat na jeho zavádění“. Ale odmítla se výslovně postavit za jednotlivá opatření nebo výslovně podpořit dvacetiprocentní cíl, který by  nasměroval investice, legislativu a inovace [4].

Ministři navíc do plánu nedoplnili důležitá opatření ke snížení spotřeby energie v dopravě, která je slabým místem návrhu.

Slabým místem Akčního plánu je podle Hnutí DUHA a Greenpeace doprava – odvětví, které spálívíce než 30 procent konečné spotřebě energie v EU. Plán se prakticky nezabývá přepravou zboží, jen okrajově zmiňuje opatření na podporu veřejné dopravy a neobsahuje kroky, jež by podpořily přesun ze silnic na železnice.

Navíc Evropská komise odsouvá revizi klíčové směrnice o energetické účinnosti budov až na rok 2009. Její současné znění je přitom naprosto nedostatečné.

Česká republika patří k zemím s vysokou energetickou náročností. Na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu spotřebuje bezmála dvakrát více energie než patnáct starých států EU.

Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, řekl:

„Evropská a obzvláště česká ekonomika za sebou táhne vysokou energetickou náročnost jako drahé a špinavé závaží. Rozhýbání efektivních technologií a inovací by nejenže srazilo znečištění z energetiky či aut, ale zároveň modernizuje průmysl, posílí konkurenceschopnost a sníží účty za energii. Klesne také závislost na dovozu ropy nebo plynu. Potřebujeme konkrétní, ambiciózní plán, nikoli další a další řeči, že se s tím má něco dělat. Česká vláda by v tom měla dělat dvojnásob, protože právě naše ekonomika by z modernizace mimořádně profitovala.“

Kontakt:             Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Petr Holub, Hnutí DUHA, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Návrh plánu Evropské komise:

www.ec.europa.eu

[2] Akční plán navrhuje snížit spotřebu tzv. primárních energetických zdrojů o 20 %. Primární zdroje jsou energetické suroviny (tedy ropa, uhlí, vítr, biomasa, zemní plyn aj.) ještě před jejich zpracováním na elektřinu či palivo.

[3] Akční plán, str. 3

[4] Kompletní rozhodnutí ministrů: www.consilium.europa.eu


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist