Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Úlevy na biopaliva

24.11.2006  |  zdroj: EKONOM  |  138× přečteno      vytisknout článek

Úlevy na biopaliva Jen bioplyn bude zřejmě "profitovat" z novely zákona o spotřebních daních. Biopaliva, která se mísí s minerálními oleji, si ale pohorší.

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení návrh novely zákona o spotřebních daních. Vedle velice často na veřejnosti diskutovaných změn sazeb spotřební daně na tabákové výrobky a vedle naopak v tichosti schválených změn, týkajících se značkování a barvení vybraných minerálních olejů, byly schváleny i změny v oblasti biopaliv.

Především se samozřejmě jedná o možné úlevy, které by podpořily jejich širší používání, jež je částečně omezováno vyšší pořizovací cenou těchto látek. Úlevy v oblasti spotřebních daní jsou standardně poskytovány dvěma způsoby. Buď je daný vybraný výrobek osvobozen od daně, popř. se uplatňuje snížená sazba spotřební daně, nebo je možno požádat za určitých podmínek o vrácení daně.

Současný systém úlev vychází především z možnosti vrácení spotřební daně za podmínek definovaných v zákoně o spotřebních daních. Daň je dnes vracena např. v případě směsi benzinu s lihem, která obsahuje nejméně 95 % benzinu a nejvýše 5 % kvasného bezvodého zvláštně denaturovaného lihu. Snížená sazba daně se uplatňuje u směsi nafty s methylesterem mastných kyselin z řepkového oleje (MEŘO), u které podíl MEŘO činí minimálně 31 % hmotnosti všech látek ve směsi obsažených.

Jestliže novela zákona nabude podle předpokladu účinnosti 1. ledna 2007, tento systém úlev se změní, resp. bude zrušen. Zákon o spotřebních daních bude v konečném důsledku pozměněn tak, že neumožní vrácení daně ani u jedné z výše uvedených směsí a rovněž výše uvedená snížená sazba spotřební daně se nahradí standardní sazbou spotřební daně platnou pro naftu.

Novela sice totiž zavádí osvobození od spotřební daně pro biosložky, pokud jsou vyráběny, nabízeny k prodeji nebo používány pro výrobu tepla nebo pohon motorů. Nicméně toto osvobození se vztahuje pouze na tyto biosložky v jejich "čisté" podobě. Jakmile dojde k jejich přidání do jiného minerálního oleje a vytvoření směsi (a to je případ absolutní většiny biosložek), je tato směs předmětem spotřební daně z minerálních olejů. Uvedením směsi minerálního oleje s jednou z výše uvedených látek do volného daňového oběhu vznikne daňová povinnost odvozující se z celého množství směsi, tj. včetně přidané biosložky. Konečný zákazník tak zaplatí spotřební daň v "plné" výši a vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům biosložek bude i cena za takové biopalivo vyšší než u běžných pohonných látek.

Konkrétně se osvobození vztahuje na tyto biosložky:

bioplyn pod kódem nomenklatury 3824 90 99,

47 % podílu biosložky bio etyl-terciér-butyl-etheru pod kódem 3824 90 99,

estery rostlinných a živočišných olejů pod kódem nomenklatury 3824 90 99,

líh kvasný bezvodý zvláštně denaturovaný pod kódem nomenklatury 2207.

Jediný bioplyn by tak mohl "profitovat" z přijaté novely zákona o SD. U ostatních, které je nutno mísit s minerálními oleji, po schválení této novely nebude existovat žádná "podpora" ze strany českého státu.

Povinnost zatížit dané biosložky spotřební daní bude velice pravděpodobně vznikat i v případě, že by biosložky byly uvedeny ve své čisté podobě do volného daňového oběhu a k tomuto okamžiku osvobozeny od spotřební daně, jestliže by následně byly "ve velkém" smíchány s již zdaněným minerálním olejem. K tomuto okamžiku již nebude biosložka jako taková existovat a daná osoba bude skladovat či dopravovat minerální olej, ve kterých je sice obsažena původně osvobozená biosložka, která však již nebude osvobozena od spotřební daně, a této osobě vznikne velice pravděpodobně povinnost část minerálního oleje ve výši podílu biosložky zatížit spotřební daní.

AUTOR: MILAN TOMÍČEK
Konečná, Šafář, Staněk & Tomíček


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist