Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nové knihy - Energie z biomasy

01.12.2006  |  124× přečteno      vytisknout článek

Tato populárně naučná kniha je nejenom představením tradičního a zároveň velmi perspektivního zdroje energie

Aktuálním tématem využívání energie ze dřeva, rostlin a organických zbytků ze zemědělství a lesnictví se zabývá nová kniha Energie z biomasy autorů Karla Murtingera a Jiřího Beranovského. Tato populárně naučná kniha je nejenom představením tradičního a zároveň velmi perspektivního zdroje energie, ale snaží se být především praktickým návodem, jak jej využít při vytápění domu, k výrobě tepla a elektřiny a nebo v dopravě. Kromě toho se zaměřuje také na úspory energie a provozních nákladů a může tak být vhodnou inspirací, jak šetřit nejen zdroji, ale také penězi. Knihu vydalo nakladatelství ERA ve spolupráci s Centrem pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWATT.

Kniha podrobně rozebírá využití biomasy k vytápění domů a ohřevu vody, použití biopaliv pro dopravu, včetně osobního automobilu a také k výrobě elektřiny a tepla spalováním biomasy či bioplynu. Zabývá se také možnostmi úspor energie a možnou kombinací biomasy s dalšími zdroji energie tak, aby výsledný efekt byl optimální z hlediska ekonomického i ekologického. Kniha je určena široké veřejnosti, majitelům rodinných domů či zájemcům o jejich výstavbu, obcím, podnikatelům i dalším zájemcům o toto téma. Čtenář se dozví, jak konkrétně může jednotlivé formy biomasy využít, jaká zařízení jsou k tomu potřeba, kolik je nutné do nich investovat i jak se určuje efektivita a doba návratnosti těchto investic.

Biomasa [1] patří mezi tzv. obnovitelné zdroje. Lze ji využívat k výrobě tepla i elektřiny přímým spalováním nebo ji přeměnit na plyn či kapalné palivo, které lze dále využít k výrobě energie a nebo jako alternativní palivo v dopravě. Oproti uhlí, běžně využívaným palivům z ropy  i zemnímu plynu je spalování biomasy výrazně šetrnější k životnímu prostředí – především výrazně méně znečišťuje ovzduší, není zatížena negativními dopady těžby na životní prostředí a má i řadu výhod pro ekonomický rozvoj. Podstatné je také to, že nepřispívá ke globálním změnám klimatu, neboť neprodukuje dodatečné emise skleníkových plynů. Ve srovnání s jinými obnovitelnými zdroji energie [2] má biomasa v našich podmínkách největší potenciál využití. Během dalších let by mohla zaujmout významné místo ve výrobě energie a paliv a stát se tak i důležitou příležitostí pro české zemědělce, zpracovatelský průmysl i výrobce zařízení na zpracování a energetické využití biomasy.

Autoři knihy, Karel Murtinger a Jiří Beranovský, působí v Centru pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWATT jako energetičtí poradci. Kniha Energie z biomasy vychází v edici 21. století brněnského vydavatelství ERA.

Další informace o knize naleznete na stránce: www.erag.cz

Kontakt:                    

Monika Kašparová

EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie (The RES and EE Centre)

Bubenska 1542/6, 170 00 Praha 7

tel:  420 266 710 247, fax: 420 266 710 248

e-mail: monika.kasparova@ekowatt.cz

www.ekowatt.cz  - stránky organizace  

www.energetika.cz - internetový portál se zaměřením na energetiku

EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie je nezávislá poradenská organizace, která již 16 let pomáhá občanům, obcím, podnikům a dalším organizacím se zaváděním energetických úspor a s využíváním obnovitelných zdrojů energie. Od roku 1996 poskytuje bezplatné energetické poradenství v rámci sítě Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) České energetické agentury. Provozuje dvě poradenská střediska – v Praze a v Českých Budějovicích.

Poznámky:

[1]       Biomasa je veškerá organická hmota rostlinného či živočišného původu, ze které je možné různými způsoby získávat energii. V praxi může jít o dřevo, tzv. energetické plodiny, které jsou pěstovány za účelem výroby energie, dále zbytky ze zemědělství (sláma, hnůj, kejda), lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu (kůra, šišky, větve, piliny, odřezky apod.), potravinářské výroby apod. Za biomasu ovšem nejsou považována fosilní paliva, která vznikla v dávných geologických dobách přeměnou rostlinných zbytků.

Obnovitelným zdrojem energie je vedle biomasy také přímé sluneční záření, energie větru, vody či geotermální energie.

Tisková zpráva EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist