Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Úspory? Není to nereálné.

19.01.2007  |  zdroj: EKONOM  |  125× přečteno      vytisknout článek

Úspory? Není to nereálné. Víc než plány Bruselu zajímá teď českou odbornou veřejnost stať o energetice v programu nové vlády.

ZATÍMCO Z EVROPSKÉ ÚROVNĚ zaznívala minulý týden naléhavá slova na téma energetické soběstačnosti, (energetické) bezpečnosti a (energetické) budoucnosti Evropy vůbec, na tuzemské frontě byl relativně klid. Čeští energetici ani většina politiků příliš nevěří, že se něco může rychle změnit, natož pak v neprospěch velkých energetických společností - v ČR ani v Evropě. Stanovisko energetických firem zůstává stejné: proti úsporám nic nenamítají, vliv obnovitelných zdrojů mají tendenci podceňovat a toho, že by jim Unie mohla něco přímo přikazovat, se nebojí.

Výsledky jednání v Bruselu nepřeceňují ani manažeři ČEZ. Říkají, že je to snaha zaměřená správným směrem, ale problém je v tom, že EK se zřejmě nepodaří realizovat potřebná konkrétní opatření rychle. Schvalovací procedury jsou pomalé a 27 členských zemí se obtížně na něčem dohodne dřív než za čtyři, pět let. Navíc už dnes jsou energetické firmy tak silné, že i v evropských orgánech prolobbují v podstatě to, co jim vyhovuje. Navíc, jak očekávají experti v energetice, tak v horizontu pěti let stejně dojde v Evropě k velké konsolidaci, která změní podmínky na trhu. A firmy ještě posílí.

BLIŽŠÍ KOŠILE NEŽ KABÁT. Více než prohlášení z Bruselu zajímají ČEZ a další firmy v oboru záležitosti domácí. Podle státní energetické koncepce, přijaté v roce 2004, by se měl průměrný meziroční růst celkové spotřeby elektřiny v ČR pohybovat v letech 2000 až 2030 kolem 1,3 %. Celkově vzrostla spotřeba elektřiny v ČR od roku 1989 o 8 %. V roce 2005 činila 57,7 TWh, loni to mohlo být už 60 TWh.

V diskusích o bezpečnosti a spolehlivosti dodávek energie je kardinální otázkou, zda jsou předpoklady růstu spotřeby správné a pokud ano, z čeho se bude elektřina vyrábět. Právě na tuto otázku se ovšem odpovědi v ČR zcela zásadně liší. Státní energetická koncepce počítá s obnovou a výstavbou nových zdrojů včetně jaderných a nezavrhuje prolomení tzv. územních limitů těžby uhlí.

Koaliční smlouva ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se od energetické koncepce odklání. Minimálně v horizontu funkčního období této koaliční vlády by se neměla připravovat žádná výstavba nových jaderných bloků a těžba by neměla jít za stanovené limity. Smlouva dále počítá se snižováním emisí skleníkových plynů, vyšším využitím obnovitelných zdrojů a zejména pak se snížením energetické spotřeby české ekonomiky na jednotku HDP o 40 % do roku 2020.

DISKUSE JEŠTĚ BUDE. Koaliční smlouva ani programové prohlášení však nemusí být dogmatem. Jak uvedl pro Ekonom ministr životního prostředí a předseda strany zelených Martin Bursík, bude samozřejmě záležet na síle mandátu vlády a na tom, co lze reálně prosadit. Také premiér Mirek Topolánek připomněl, že se vláda sice zavázala nezahajovat výstavbu dalších jaderných zdrojů, ale koaliční strany se dohodly, že se budou energetikou a jejími perspektivami dále zodpovědně zabývat...

Jasné není ani to, co se stane s ČEZ, o privatizaci se v koaliční dohodě hovoří jen mlhavě, neříká se kdy, neříká se jak. Přijít s návrhem rychlého prodeje celé společnosti nebo její větší části nemá odvahu nikdo. I když zájem dalších evropských energetických společností by byl určitě značný. Podle všeho se ale nejvýš prodá menší část akcií ČEZ a státní majorita zůstane zachována.

BIOMASOU PROTI UHLÍ? Mimořádně citlivým tématem pro všechny je eventuální prolomení těžebních limitů.

Ministr průmyslu Martin Říman v televizní debatě o víkendu připustil, že nebudou-li prolomeny limity a nezahrne-li ČR do energetické politiky ani výstavbu dalších jaderných bloků, pak zbývá jedině dovoz - buď "hotové" energie nebo plynu jako suroviny na výrobu elektřiny. Obnovitelné zdroje totiž ty, které ubudou, podle energetiků nenahradí. Upřímně řečeno, je ale na dovozu něco špatného, bude-li to za dobrou cenu?

Jak ministr průmyslu, tak i šéf ČEZ varují rovněž před příliš velkým očekáváním od biomasy. "Kdybychom například chtěli nahradit výkon Temelína biomasou, tak by nám na to nestačila ani kompletní osevní plocha v ČR, na které se pěstuje pšenice...," řekl Roman nedávno pro Radiožurnál.

A co říká šéfovi ČEZ návrh nové vlády uspořit ročně 20 až 30 TWh? "To je "velmi agresivní" předpoklad, i když ne zcela nereálný," připouští Martin Roman.

AUTOR: Libuše Bautzová
AUTOR: Milena Geussová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist