Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pověry o termojaderné energii

15.03.2007  |  zdroj: HN  |  144× přečteno      vytisknout článek

Pověry o termojaderné energii V Evropské unii se nyní hraje o podíl obnovitelných zdrojů na celkové energetické bilanci a trochu kuriózně i o to, zda mezi ně bude zařazena jaderná energetika. O vztahu unijních politiků k realitě to vypovídá více než přesvědčivě, protože způsob, jak "pěstovat" jaderné palivo, ještě nikdo nevymyslel. A podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) spolykají dnešní štěpné elektrárny dostupný uran nejpozději okolo roku 2070.

Při současném trendu budování nových kapacit a rostoucím energetickém hladu proto nelze vyloučit, že uran dojde jen o málo později než ropa a plyn. Ani po zavedení nových generací reaktorů nejspíš nevydrží příliš déle než uhlí. Lze-li uran prohlásit za obnovitelný zdroj, pak by možná elegantnějším řešením dnešních trablů bylo označit za obnovitelný zdroj rovnou také ropu.

Tisíc elet energie..

Samozřejmě lze namítnout, že je tu ještě termojaderná fúze. Podle zastánců této myšlenky jsou štěpné zdroje jen provizoriem překlenujícím dobu, než budou vyvinuty termojaderné fúzní elektrárny uvolňující velké množství energie. Předpokládaným palivem bude deuterium (jehož zásoby obsažené ve vodě vystačí na tisíce let) a tritium vznikající přímo v reaktoru z litia a toho je také dost. Rádo se také tvrdí, že termojaderná fúze je bezodpadová, čistá a levná, vždyť voda je v každé louži. Proto by někdy okolo roku 2050 měly veškeré energetické problémy definitivně zmizet...

Od snu k realitě

Trochu to připomíná situaci po Hirošimě, kdy se tvrdilo, že díky právě předvedené síle atomu bude brzy elektřina pro každého zadarmo. Dnešní realita je tomuto snu na hony vzdálená, přestože první štěpný reaktor se podařilo spustit pár let po objevu řetězové reakce a za celkem směšnou cenu. O termojaderný reaktor vědci marně usilují už půl století, přestože byly vynaloženy astronomické sumy.

Nyní se naděje vkládají do obřího experimentálního zařízení ITER. Bude stát desítky miliard dolarů a o přesném termínu spuštění se raději nemluví. Ani tento kolos ale nevyrobí víc energie, než pro spuštění reakce spotřebuje.

Jedině až budou jeho výsledky alespoň trochu povzbudivé, začne se stavět zařízení zvané DEMO. Jak už název naznačuje, o komerční produkci energie nepůjde. Spíše se na něm budou hledat materiály, které by za přijatelnou cenu vydržely extrémní podmínky termojaderné reakce. I tady žádné harmonogramy neexistují. Dost expertů se domnívá, že touto cestou vyrábět efektivně elektřinu nejde.

Levné to rozhodně nebude

Ale i když vyslyšíme optimisty, zjistíme, že tu leccos nehraje. V souvislosti s termojadernou fúzí totiž zaznívá řada polopravd nebo vyložených dezinformací.

Není například pravdou, že zařízení neprodukuje radioaktivitu nebo nemůže havarovat - jen té radioaktivity je méně než u dnešních štěpných elektráren a případná havárie by asi měla méně fatální následky.

Vedle oslňujících odhadů, kolik hor uhlí nahradí deuterium z pár litrů vody, většinou chybějí informace, kolik energie a peněz by stálo získání tohoto deuteria, o ekonomice získávání lithia nemluvě. Stejně tak skromně se zamlčuje, že extrémní podmínky v termojaderném reaktoru vydrží i mimořádně odolné a drahé materiály jen velice krátce.

Takže mimořádně drahá by byla celá elektrárna. Mnohem dražší než dnešní jaderné - a také mnohem náročnější na zábor půdy, obvyklé betonování krajiny a vystěhovávání lidí. K její výstavbě a provozu proto bude třeba dnes nevídané koncentrace kapitálu a moci. Menší státy si nejspíše o vlastních termojaderných zdrojích budou moci nechat jen zdát. Takové zařízení nemusí ani explodovat, aby svět kolem sebe dramaticky změnilo k horšímu.

Z uvedených argumentů neplyne, že termojaderná energie se nemá zkoumat, protože si nemůžeme dovolit opominout jakýkoliv zdroj energie. Rozhodně se ale o žádném z nich nemá lhát či říkat líbivé polopravdy.


jan.novak@economia.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 4 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Materiály a fúze
Omlouvám se za podcenění nejnovějších pokroků, je fakt, že fúzní výzkum nyní moc nesleduju, moje námitka je ale relevantní daleko za hranicí 6min. Těch 1GJ ale neznamená, že byl uvolněn fúzní reakcí... jde jen o vlastnost celého systému (předtím byl ten GJ dodán, kolik je skutečné množství energie uvovlněné fúzí se mi zjistit nepodařilo) - nebo se mýlím?Vědou rozhodně nepohrdám, chápu, že takový dlohodobý výzkum přináší spin-offs, které jsou použitelné již dnes (supravodivé magnety, lasery atd.), i ty křemíkové panely byly vytvořeny původně pro kosmický výzkum (takže jistě žádná garáž), jde mi jen o to, že bavíme-li se o zajištění energie pro lidstvo jsou možnosti, do kterých se rozhodně neinvestují mld EUR a které by již dnes mohli zajistit menší závislost na ropě a plynu (přilivové elektrárny aj.). Ty 100% účinné solární panely jsou samozřejmě ještě fikce (možná stejná jako fúze?), a asi ani nejsou v možnostech křemíku. Je také otázka nakolik potřebují vědci své prestižní projekty k tomu, aby si jich vůbec někdo všiml...
vloženo: 22.03.2007 09:34     vložil:  nemo Reagovat 
Re: Materiály a fúze
Milý, zlatý a popletený čtenáři. To, co popisuješ jako budoucnost je dávno přítomností. Zatím nejlepšího výsledku dosáhl francouzský tokamak Tore Supra Výboj na tomto tokamaku trval 6 minut a 30 vteřin. Za tuto dobu byl dodán 1 GJ
tepla. V roce 1992 trval nejdelší puls pouze 0,7 sekundy. Ty neutronové toky se zčásti používají na výrobu tritia a zčásti jsou pohlcovány vhodným materiálem. Samozřejmě, že výroba těchto materiálů a jejich zkoušení je pořádný kšeft. To už tak bývá u jakékoliv technologie. Technologie čistého křemíku není o nic meně náročná a následná výtěžnost má zatraceně daleko do vámi udávaných 100%. A hlavně vy si opravdu myslíte, že solární panely vynalezl domácí kutil při práci v garáži? Že tak pohrdáte vědou.
vloženo: 18.03.2007 20:59     vložil:  Leo K Reagovat 
Materiály a fúze
No já jsem velmi zvědav až bude fúze spuštěna na pár desítek vteřin a vědci začnou koumat jak všechnu tu techniku za miliardy dolarů (jestli ještě dolar bude:) uchránit před těmi obrovskými neutronovými toky, které fúzní reakce v průmyslovém měřítku produkovat musí. Na životnost a cenu takových materiálů bych byl opravdu zvědav. Nejlepší místo, kde může fúze probíhat je tam, kde se to již děje - na Slunci. Myslím, že lidstvo bude fúzi potřebovat až tehdy, kdy bude chtít opustit sluneční soustavu, dřív sotva, protože využití slunečního záření postupuje velmi rychle a zařízení s účinností blízkou 100% v meziplanetárním prostoru (když už budeme maximalisté a nebudeme ani trochu šetřit:) bude ještě hodně dlouho výrazně levnější.
Jaderným vědcům nejde o zajištění energie pro svět, ale o jejich nobelovky a hlavně prestižní projekty (ke kterým křemíkové a biopolymerové solární panely na rozdíl od ITERu bohužel nepatří...). Sebrat jim ty hračky! A ať dělají něco užitečného :))
vloženo: 16.03.2007 13:10     vložil:  nemo Reagovat 
Pověry o jádru
Že je termojaderná fúze ještě velmi vzdálená, se ví. ITER nám dá nějaké odpovědi, ale to bude spíš ověření, zda se touto cestou dá vůbec jít.
Co se ale týká uranu, článek opravdu neříká pravdu. Štěpné palivo se dá využít daleko efektivněji než jak se to děje dnes. A nakonec to pravděpodobně dopadne tak, že čím více radioaktivního "odpadu" budeme mít v úložištích, tím budeme bohatší.
vloženo: 16.03.2007 11:27     vložil:  KTE Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist