Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

GE investovala do jedné z největších solárních elektráren na světě

30.03.2007  |  124× přečteno      vytisknout článek

Bude využívat portugalského slunce a technologie vyvinuté společností Powerlight

SERPA, Portugalsko, 28. března 2007 – Společnosti GE, PowerLight Corp. a Catavento AS dnes oznámily spuštění solární elektrárny, jež bude do sítě dodávat elektřinu, která pokryje spotřebu 8 000 domácností. Solární elektrárna se nachází na rozlehlé svažité pastvině mezi olivovými háji a sestává se z 52 tisíců fotočlánkových modulů, což z ní činí jednu z vůbec největších solárních elektráren na světě.

 

Stavba a testování elektrárny zabraly osm měsíců a dnes, přesně podle harmonogramu, byla spuštěna. Na projektu se podílely společnosti GE Energy Financial Services, dceřiná firma koncernu General Electric, PowerLight, jež je odnoží SunPower Corporation, a Catavento. Solární elektrárna o výkonu 11megawattů – jež rovněž slouží jako ukázkové spojení čisté výroby elektřiny a zemědělství – se nachází v zemědělském kraji Alentejo nedaleko města Serpa, zhruba 200 kilometrů na jihovýchod od Lisabonu.

 

Společnost GE Energy Financial Services celý projekt financovala a loni se stala jeho vlastníkem, když za elektrárnu zaplatila zhruba 75 milionů amerických dolarů. Společnost PowerLight, jež je předním světovým výrobcem solárních systémů, navrhla technické řešení, dodala technologii a zajišťuje provoz elektrárny. Ta používá inovativní řešení PowerTracker vyvinuté právě společností PowerLight – díky tomuto řešení panely sledují pohyb slunce po obloze, a tak jsou schopné generovat podstatně vyšší objemy elektrické energie než běžné systémy s pevnou instalací. Celý projekt postavila a spravuje společnost Catavento, jež je přední portugalskou společností zaměřující se na obnovitelné zdroje energie. Do portugalské rozvodné sítě byla elektrárna připojena koncem ledna.

 

Kevin Walsh, výkonný ředitel a manažer odpovědný za obnovitelné zdroje ve společnosti GE Energy Financial Services, na dnešním slavnostním otevření v Serpě prohlásil: „Tento projekt dosáhl úspěchu díky několika faktorům: předně Portugalsko má hodně slunce, solární technologie je vyzkoušená, vlády evropských zemí takové projekty podporují a společnost GE v rámci svého projektu ecomagination aktivně usiluje o to pomáhat svým klientům vypořádávat se s ekologickými výzvami.“ Výkonný ředitel evropské divize GE Energy Financial Services Andrew Marsden dodal: „Projekt v Serpě je takovým odrazovým můstkem pro naše další aktivity v Evropě, které se snažíme realizovat prostřednictvím akvizic, financováním projektů, rozvojovým kapitálem a distribucí solárních panelů skrze společnost GE Energy“.

 

 

 Generální ředitel společnosti PowerLight Tom Dinwoodie poznamenal: „Solární elektrárna Serpa je odpovědí na zelené iniciativy, které se nyní dostaly do popředí zájmu, když si Evropa vytyčila ambiciózní cíle snížení emisí. Spoluprácí těch nejlepších společností v oblasti výroby solární energie se nám podařilo dosáhnout významného milníku ve využití obnovitelných zdrojů energie.“

 

Solární elektrárna vyrábí elektřinu ze slunečních paprsků, nepotřebuje žádná paliva a nezatěžuje životní prostředí žádnými emisemi. Elektrárna v Serpě se nachází na 60hektarové svažité pastvině, což je plocha zhruba 80 fotbalových hřišť. Projekt podporuje iniciativu Evropské unie a umožní ušetřit až 30 000 tun skleníkových emisí ročně (v porovnání s výrobou energie za použití fosilních paliv. Evropská unie tento měsíc odsouhlasila, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů alespoň o 20 procent oproti hodnotám z roku 1990.

 

Portugalsko je silně závislé na dovozu fosilních paliv a emise oxidu uhličitého v zemi vzrostly od roku 1990 o 34 procent, což je téměř nejvíce na světě. Portugalská vláda se s tím snaží bojovat a vytvořila řadu pobídek pro instalaci zdrojů obnovitelné energie. Právě preferenčního tarifu nařízeného portugalskou vládou využívá i projekt Serpa. Solární energie se těší v Portugalsku široké podpoře veřejnosti – podle studie Evropské komise vydané v lednu podporuje solární energii plných 77 procent portugalské populace.

 

Na dnešním slavnostním otevření byl podepsán kontrakt na grant ve výši 3,7 milionu EUR, který projekt obdrží v rámci programu ekonomické modernizace vyhlášeného portugalskou vládou.

 

Piero Dal Maso, spoluředitel společnosti Catavento, prohlásil, že „projekt může celému světu ukázat, jak se vypořádat s překážkou velikosti a složitosti“. Jeho kolega ve vedení firmy Rui Pimenta dodal: „Doufáme, že vláda odstraní i zbývající překážky, aby Portugalsko mohlo maximálně využívat solární energii.”

 

Stavební práce na projektu Serpa začaly v červnu 2006 a stavba byla dokončena přesně podle plánu v lednu 2007. Elektrárna sestává ze systému fotočlánků využívajícího technologii křemíkových solárních buněk, které zajišťují přímý převod slunečních paprsků na energii. Fotočlánkové moduly pro projekt dodaly společnosti SunPower, Sanyo, Sharp a Suntech. 

 

O společnosti GE Energy Financial Services

GE Energy Financial Services zaměstnává 300 předních odborníků, kteří se opírají o technické vědomosti a finanční sílu koncernu GE, a provádějí dlouhodobé investice po celém světě v oblasti výroby energie a zpracování vody s cílem dosáhnout dalšího rozvoje a růstu. GE Energy Financial Services sídlí ve městě Stamford, stát Connectitut, spravuje aktiva v hodnotě 13 miliard dolarů a každoročně investuje 5 miliard amerických dolarů do dvou kapitálově nejnáročnějších odvětvích, tedy výroby elektrické energie a úpravy vody. GE Energy Financial Services výrazně rozšířila své portfolio v oblasti obnovitelných zdrojů – v současné době společnost spravuje v této oblasti aktiva v hodnotě 1,75 miliardy amerických dolarů. Více informací najdete na adrese: www.geenergyfinancialservices.com.

 

O společnosti GE

GE (NYSE: GE) je diverzifikovanou společností zaměřující se na oblast technologií, médií a služeb. Společnost se zaměřuje na řešení jedněch z nejpalčivějších problémů světového hospodářství a svým partnerům nabízí skutečně širokou škálu služeb, od letadlových motorů přes zařízení na výrobu energie, zpracování vody až po bezpečnostní technologie, lékařské přístroje a spotřebitelské a firemní finance, mediální obsah a vyspělé materiály. GE slouží klientům ve více než 100 zemích a po celém světě zaměstnává přes 300 tisíc lidí. Více informací najdete na internetové stránce společnosti www.ge.com.

 

O společnosti PowerLight

PowerLight je předním globálním dodavatelem velkých systémů na výrobu solární energie. Společnost se může opřít o více než desetileté zkušenosti a finanční sílu. Své služby nabízí v oblasti průmyslu, obchodu, ve veřejném sektoru i v bydlení po celém světě. PowerLight vyvíjí, instaluje a provozuje největší solární systémy na světě, přičemž využívá významných technických inovací a může se pyšnit výjimečnou úrovní poskytovaných služeb. Více informací najdete na adrese www.powerlight.com. PowerLight je dceřinou společností SunPower Corp.

 

O společnosti Catavento

Catavento, Produção de Energia Eólica SA je jednou z několika málo portugalských společností, které se zaměřují na obnovitelné zdroje energie. Zkušený a zdatný tým expertů pokrývá všechny aspekty výroby energie z obnovitelných zdrojů, od hledání vhodných míst, přes získávání licence, budování až po provoz těchto zařízení. Od roku 2001 společnost Catavento vytvořila 110 MW v Portugalsku 225 MW v Brazílii. Společnost vlastní a provozuje větrné elektrárny o výkonu 28MW. Catavento se chce stát nezávislým výrobcem energie specializujícím se výhradně na obnovitelné zdroje a plánuje expanzi do dalších zemí Evropské unie. Více informací najdete na adrese www.catavento.pt

 

Kontakty:

Mmd

Aleš Gavlas

Tel: 224 251 555

E-mail: Gavlas@mmd.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist