Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Drahé, stále velmi drahé Slunce

05.04.2007  |  zdroj: HN  |  134× přečteno      vytisknout článek

Drahé, stále velmi drahé Slunce

Energetický potenciál naší hvězdy se v nejbližších miliardách let nevyčerpá. Dokážeme ho však využít?

Výzkum a praxe tu jdou dvěma cestami. Podle první bude nejlepší pracovat na výzkumu a vývoji průmyslového využití termonukleární reakce. Stojí to velice mnoho peněz a při řešení problémů vznikají stále nové a nové. Podle optimistů se fúzní reaktory prosadí jako hlavní zdroj elektřiny někdy ve druhé polovině tohoto století.

Přívrženci druhé cesty tvrdí, že množství sluneční energie dopadající na Zemi by bohatě dokázalo uspokojit nároky lidstva na elektřinu a ještě by zbylo. Proto plédují za solární elektrárny.

Slaví úspěch: Nedaleko portugalské Serpy, na jednom z nejslunnějších míst Evropy, otevřeli koncem letošního března údajně nejvýkonnější solární elektrárnu na světě o celkovém výkonu 11 megawattů. Zařízení přišlo na 60 milionů eur a jeho produkce, více než 20 milionů kilowatthodin ročně, postačí prý pro osm tisíc domácností.

A čím svítit v noci?

Úžasné! Stojíme na prahu solární éry! řekl si určitě běžný čtenář. Pak se trochu zarazí: Nahodí oněch osm tisíc domácností po setmění agregáty, anebo jejich spotřebiče poběží na baterie, které se budou nabíjet během dne?

A možná ještě s tužkou v ruce začne počítat. Jeden instalovaný kilowatt stojí zhruba 5500 eur. Drahé, velice drahé jaderné elektrárny se dnes nabízejí za 2000 eur/kW. Pravda, potřebují uranové palivo, které také něco stojí.

Tak jinak: Řekněme, že fotovoltaická elektrárna bude v provozu až třicet let a nebude potřebovat žádnou údržbu. Za tu dobu vyrobí odhadem 600 miliónů kWh, což v přepočtu na investovanou sumu představuje deset eurocentů na jednu. Připočtěme nepatrný náklad na ekologickou likvidaci, řekněme jeden eurocent, a máme výrobní cenu 11 eurocentů, tedy asi tři koruny za kilowatthodinu.

Co by bylo za stejnou cenu

Za stejné peníze jako v Serpě lze pořídit 30 tisíc jaderných kilowattů, které za čtyřicet let životnosti zdroje vyprodukují téměř 10 miliard kilowatthodin. Konečná cena bude kvůli nákladům na palivo, personál, údržbu a likvidaci zařízení i použitého paliva podstatně větší a dosáhne necelých čtyř eurocentů.

Kolik zaplatí domácnosti? Na ceně pro ně se silová elektřina podílí pouze třetinou. Takže obyvatele nejslunnější části Evropy bude stát jedna kilowatthodina desetikorunu, domácnosti v libovolné části světa sotva polovinu. A zabraná plocha? Šedesát hektarů není málo, vejde se na ně osmdesát fotbalových hřišť nebo přes čtyřicet temelínských areálů.

Co tedy s fotovoltaikou, která se dnes těžko vyplácí i v nejlepších lokalitách? Určitě ji podporovat!

A současně jí i dalším tzv. obnovitelným zdrojům (voda, vítr, zemské teplo, příliv a odliv apod.) přestat dělat medvědí službu tvrzením, že zachrání svět. Jejich masivní budování s podporou z peněz daňových poplatníků i tam, kde pro ně nejsou podmínky, znamená mrhat penězi - asi jako když se sovětští komunisté pokoušeli pěstovat kukuřici na Sibiři...

AUTOR: Daneš Burket

Autor, reaktorový fyzik, pracuje v JE Dukovany


Související články


Poslední diskuse k článku - 4 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: první
To je ale blábol, že? Ten je také ze sériové výroby?
vloženo: 08.04.2007 10:31     vložil:  Ivan Reagovat 
Re: první
Využití sluneční energie na ohřev vody lze označit za materiálově a technologicky velice nenáročnou technologii. Přesto jsou lidé, kteří si ohřev vody pořídili, spíše zklamaní. Pokud bude fotovoltaika konkurovat jaderné energii v nezdeformovaném prostředí, tj. že dojde k sériové výrobě jaderných reaktorů, může být konkurenceschopná možná někde na Sahaře a to jen proto, že tam není voda na chlazení a země, kterou zakryje je zcela bezcenná. Navíc tam není spotřebitel, který by využil celou produkci JE. U nás je fotovoltaika jenom vykrádání státní pokladny a vždy bude.
vloženo: 06.04.2007 16:19     vložil: míša mýval Reagovat 
Re: první
Naprostý souhlas, pán z Dukovan už zapomněl uvést, kolik miliard se projelo ve výzkumu jádra (a to nemluvím o výstavbě např. Temelína). Kdyby se tyto peníze věnovaly výzkumu OZE, jsme dnes úplně někde jinde.
Typický ČEZ, sám se holedbá jak bude podporovat obnovitelné zdroje a na grantové projekty v této oblasti vyhradil cca 4 mil Kč!!! Jen ta bombastická reklama musela spolknout alespoň třetinu tohoto směšného odpustku...prý ČEZ zelená energie...!
Autorovi článku také doporučuji, ať si o fotovoltaice něco přečte, protože má trochu zmatek v cenách...ty už jsou u těchto instalací někde jinde a neustále klesají. Anebo jinak, hleďte si jádra, tomu pravděpodobně rozumíte!
vloženo: 06.04.2007 14:04     vložil:  Martin Reagovat 
Re: první
souhlas, já se pokouším o snižování spotřeby energií v nové výstavbě a není nereálné dosáhnout energeticky soběstačných domů, zatím je to drahé, ale již dnes jsme snížili náročnost námi stavěných domů cca 3x oproti normálnímu standardu... a to prodáváme za stejné ceny jako konkurence www.jrd.cz
vloženo: 05.04.2007 22:59     vložil:  Rezab Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist