Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologické izolační materiály

02.05.2007  |  zdroj: STAVITEL  |  245× přečteno      vytisknout článek

Ekologické izolační materiály Měkké dřevovláknité desky a izolace, dřevovláknité desky tvrdé, I-nosníky pro stavebnictví a izolace z konopí. To jsou výrobky prováděné technologií mokrého i suchého procesu, které náleží do výrobního programu německé společnosti STEICO, navazující na produkci polské firmy EKOPLYTA.

Dřevovláknité měkké desky v různých variantách slouží k tepelné a akustické izolaci ve stěnách, stropech, podlahách a střešních konstrukcích. Deklarovaná ekologičnost potvrzuje, že pro jejich výrobu se výhradně používá jako surovina dřevo s certifikátem FSC, tj. že pochází z lesů pěstovaných podle světových standardů v ošetřovaných porostech. Navíc firma STEICO neustále optimalizuje technologické procesy a díky tomu jsou materiály vyráběny bez škodlivých chemických přísad. Od roku 2003 splňuje výroba nejvyšší stupeň kontroly jakosti (ISO 9001:2000).

Jako odpověď na zvyšující se ekologické požadavky trhu byla zahájena i výroba izolací z konopného vlákna (konopí je velmi efektivní surovina s mnohokrát kratším vegetačním obdobím než dřevo).

PŘEDNOSTI DŘEVOVLÁKNITÝCH DESEK

U dřevovláknitých desek lze vyzdvihnout především dokonalou akustickou izolaci, vysokou odolnost v tlaku, izolaci prostupu tepla v létě, výborné tepelně izolační vlastnosti, regulaci klimatu při vysoké schopnosti akumulace tepla a absorpci vodní páry. Jak už bylo řečeno, jejich znakem je ekologičnost a možnost využití jako druhotně zpracovatelné suroviny po ukončení vlastní funkce. K hlavním kladům těchto materiálů patří regulace teplotních výkyvů, ochrana životního prostředí, úspora nákladů na topení. Mají velmi nízký součinitel tepelné vodivosti lambda.

OCHRANA PŘED PŘEHŘÍVÁNÍM

Existují nesporné přednosti dřevního vlákna v ochraně před přílišným přehříváním vnitřních prostor v létě. Svědčí o tom:

- velmi nízký součinitel tepelné vodivosti lambda,

- vysoká měrná tepelná kapacita cp,

- vysoká objemová hmotnost ro,

- nízký součinitel difuze vodních par deltan.

Fázový posun prostupu tepla izolace STEICO flex, při aplikaci do střešní konstrukce o tloušťce 240 mm, činí zhruba 11 hodin. Porovnáme-li tuto vlastnost s chováním stejné vrstvy běžné minerální izolace, dostáváme se k hodnotě pouhých 6,8 hodin.

DŘEVNÍ VLÁKNO A DIFUZE VODNÍ PÁRY

Malý faktor difuzního odporu K u dřevního vlákna výrazně působí na difuzi vodní páry. Z toho plyne:

- schopnost absorpce vzdušné vlhkosti u stavebních materiálů má velký vliv na udržení stálého klimatu uvnitř budov,

- schopnost akumulace vzdušné vlhkosti při zachování deklarovaných tepelně izolačních a akustických vlastností je 10 litrů vody u izolace STEICO flex do její nasycenosti 20 procent při měrné hmotnosti 43 kg/m2,

- schopnost akumulace vzdušné vlhkosti při zachování deklarovaných tepelně izolačních a akustických vlastností je pouze 0,5 litru vody u minerální vlny do její nasycenosti dvou procent při měrné hmotnosti 25 kg/m2.

PRO STROPY, STĚNY I PODLAHY

Některé druhy izolačních desek STEICO jsou impregnovány bitumenem a proto jsou použitelné jako tepelně a akusticky izolující materiály i pro mokrou výstavbu pod betonové podlahy či jako stěnové a střešní izolační systémy. Akustická (kročejová) izolace stropů je velmi dobře zajištěna dřevovláknitými deskami STEICO standard přírodní, které jsou zvláště vhodné do dřevostaveb. Optimální izolační vlastnosti mají podlahové desky STEICO podlahová s lištou pro instalaci dřevěných podlah a STEICO podlahová pro montáž plovoucích podlah.

Pro stěnovou, střešní a příčkovou izolaci lze doporučit izolační materiál STEICO flex a STEICO flex light (dřevovláknitá elastická izolace) a STEICO canaflex (elastická izolace z konopí).

KONSTRUKČNÍ SYSTÉM Z I-NOSNÍKŮ

Novým velmi progresivním stavebním konstrukčním materiálem jsou I-nosníky STEICO wall a STEICO joist. Jde o plně ekologický výrobek s masivního dřeva a dřevovláknité desky tvrdé s vynikajícími technickými a pevnostními vlastnostmi. Tyto nosníky jsou vyráběny na linkách, které garantují jejich vysokou vstupní a výstupní kvalitu. STEICO wall jsou dodatečně izolovány měkkou dřevovláknitou deskou a tím se eliminují veškeré možnosti vzniku tepelných mostů.

AUTOR: Ing. Jiří Skopal


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Ale fuj
Je to reklama, navic jsou uvedené údaje nedůvěryhodné (chybí
bližší informace o materiálech atd.). Doporučuji příspěvek vymazat.
vloženo: 03.05.2007 12:27     vložil:  Znojil Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist