Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dotační programy - Úspory energií

19.10.2007  |  zdroj: STAVITEL  |  131× přečteno      vytisknout článek

Na využívání obnovitelných zdrojů energie bylo vypsáno několik dotačních programů.

Například v období 2004 - 2006 byl vyhlášen program Infrastruktura. K podpoře bylo navrženo celkem 34 projektů. Pozornost zasluhují následující dotační programy:

> Program SFŽP

Pro fyzické osoby - domácnosti - je výhodný program Státního fondu životního prostředí (SFŽP), podle kterého je možno zažádat o přímou dotaci či o půjčku. Přímá finanční podpora pro fyzické osoby pro rok 2007 je zaměřena na instalaci kotlů na spalování biomasy, solární systémy pro ohřev vody a přitápění, solární systémy pro výrobu elektřiny a dále na vytápění tepelným čerpadlem. Na instalaci uvedených zařízení může být poskytována žadateli přímá finanční podpora až do výše 50 % celkových nákladů projektu, kromě tepelných čerpadel, u kterých je možno poskytnout max. 30 %. Podpora může být poskytnuta pouze na již ukončené akce a po splnění podmínek k jejímu získání.

Další části tohoto programu jsou zaměřeny i na nepodnikatelské subjekty (města, obce apod.) a na subjekty podnikatelské, a to na opatření v podobě investiční podpory: enviromentálně šetrných způsobů zásobování energií v obcích a částech obcí, enviromentálně šetrných způsobů vytápění a přípravy teplé vody ve školství, zdravotnictví, v objektech sociální péče a v účelových zařízeních neziskového sektoru, výstavby zařízení pro společnou výrobu elektrické energie a tepla z biomasy a bioplynu, enviromentálně šetrných způsobů vytápění a přípravy teplé vody v účelových zařízeních. Dále pak se to týká podpory vzdělávání, propagace a poradenství. Výše podpory na jednotlivé (již ukončené) akce je různá v rozsahu 40 až 80 % ze základu pro výpočet podpory.

Nepodnikatelské subjekty (města, obce apod.) mohou využít i půjčky, jež dosahuje 20 až 70 % ze základu pro výpočet podpory s úrokovou sazbou 0,5 až 2 % a s dobou splatnosti 8 až 10 let. Je možná i kombinace dotace a půjčky, souběh podpory ze SFŽP a ze zahraničí a ze SFŽP a státního rozpočtu.

Bližší informace o žádostech a požadovaných dokladech je možno získat na internetových stránkách www.sfzp.cz.

> Operační program Životní prostředí

Je připraven na období 2007 - 2013 a byl odstartován 29. června 2007. Podpora bude poskytována v 1. výzvě pouze nepodnikatelským subjektům. Jednotlivé oblasti využívání OZE, na které bude poskytována podpora, zahrnují výstavbu a rekonstrukci zdrojů tepla, zdrojů elektřiny, výrobu tepla a teplé vody z OZE v rodinných domech, výstavbu zdrojů pro kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla. Více viz www.opzp.cz.

> Program OPPI - program EKO-ENERGIE

Vyhlašovatelem je MPO ČR, zprostředkujícím subjektem ČEA. Vyhlašování bude prováděno formou kolových výzev, došlé žádosti za celou výzvu budou bodově ohodnoceny a stanoveno jejich pořadí podle priorit. Po vyhodnocení všech projektů v dané výzvě bude rozhodnuto o výši jednotlivých dotací. Podpora je nenároková. Pro žádost o podporu z tohoto programu je nutno mít zpracován podnikatelský záměr, posouzení záměru energetickým auditem a zajištěné finanční krytí akce. Informace o tomto programu jsou například na www.mpo.cz, www.czechinvest.org a www.ceacr.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist