Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

První podpořené projekty budou známy nejpozději v lednu 2008

12.11.2007  |  zdroj: Moderní obec  |  124× přečteno      vytisknout článek

První výzva se mj. zaměřovala na využití obnovitelných zdrojů energie

V rámci první vlny příjmu žádostí o podporu z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP) přijal Státní fond životního prostředí (SFŽP) od 3. září do 26. října 2007 téměř 700 žádostí o podporu projektů za celkem více než 18 miliard korun. O úspěšnosti svých projektů budou žadatelé vyrozuměni nejpozději do tří měsíců po ukončení příjmu žádostí. Pro OP Životní prostředí je na období let 2007-2013 připraveno více než 5,2 miliardy eur, tedy zhruba 150 miliard korun.

První výzva se mj. zaměřovala na využití obnovitelných zdrojů energie (OZE), které je zakotveno v prioritní ose 3 - Udržitelné využívání zdrojů energie. Podpora byla určena především pro žadatele z řad nepodnikatelských subjektů, jako jsou obce, města a kraje, příspěvkové organizace, obecně prospěšné organizace, občanská sdružení nebo církve.

Připomeňme, že v této prioritní ose jde o následující oblasti podpory:

3.1 - Výstavba nových zařízení a rekonstrukce stávajících zařízení s cílem zvýšení využívání OZE pro výrobu tepla, elektřiny a kombinované výroby tepla a elektřiny (například výstavba a rekonstrukce zdrojů tepla /tepelná čerpadla, solární soustavy, biomasa/, výstavba a rekonstrukce zdrojů elektřiny /malé vodní, fotovoltaické nebo větrné elektrárny/ či kombinovaná výroba elektřiny a tepla);

3.2 - Realizace úspor energie a využití odpadního tepla u nepodnikatelské sféry (například zateplování obvodových plášťů, střech, výměna tvorových výplní, dále rekonstrukce otopných soustav, zvyšování účinnosti energetických systémů, zavádění měřicí a regulační techniky nebo využití odpadního tepla /rekuperace/);

3.3 - Environmentálně šetrné systémy vytápění a přípravy teplé vody pro fyzické osoby (například solární soustavy /přitápění, TUV/, tepelná čerpadla, kotle na biomasu či využití odpadního tepla /rekuperace/).

Z podpory jsou však zatím vyloučeny projekty, jejichž realizace se předpokládá v obytných domech (i těch, které jsou ve vlastnictví obcí). SFŽP to vysvětluje tím, že dosud v této otázce nebyla uzavřena dohoda s Evropskou komisí. Nicméně podle tiskové mluvčí SFŽP Jany Kulískové se o tom s Bruselem intenzivně jedná, přičemž výsledek by měl být znám do konce letošního roku.

Vzhledem k pravidlům nastaveným Evropskou komisí nemůže souběžně s OP Životní prostředí existovat žádný další operační program, který by byl v oblasti podpory OZE rovněž zaměřen na obce. Nicméně určitou možnost poskytuje Operační program Podnikání a inovace (OP PI), který je v gesci ministerstva průmyslu a obchodu a zahrnuje i prioritní osu Efektivní energie. Obce (a jimi zřizované příspěvkové organizace) jsou sice z podpory poskytované v tomto programu vyloučeny. Ale o podporu se mohou ucházet všechny podnikatelské subjekty, jak jsou definovány v § 2 obchodního zákoníku, tedy rovněž obchodní společnosti založené obcemi a městy. Tyto subjekty však zatím musí splňovat i definici malých nebo středních podniků, která je uvedena v příloze I nařízení ES č. 70/2001.

Součástí OP PI je program Eko-energie, který mj. podporuje také tyto aktivity:

2.1.1 - Výstavba zařízení na výrobu a rozvod elektrické a tepelné energie vyrobené z OZE a druhotných zdrojů energie;

2.1.2 - Rekonstrukce stávajících výrobních zařízení za účelem využití OZE a druhotných zdrojů energie;

2.1.3 - Výstavba zařízení na výrobu briket a pelet z OZE a druhotných zdrojů energie.

Výše podpory u jednotlivých typů OZE činí: malé vodní elektrárny (35 %), biomasa - výroba elektřiny samostatně nebo v kombinaci s teplem (30 %), fotovoltaika (30 %), bioplyn - výroba elektřiny samostatně nebo v kombinaci s teplem (30 %), elektřina geotermální (20 %), výstavba zařízení na výrobu pelety a brikety z obnovitelných a druhotných zdrojů (15 %), teplo z OZE (30 %).

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist