Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

KULATÝ STŮL EL-EFF-REGION – ÚSPORY ELEKTŘINY V JIHOČESKÉM KRAJI

29.02.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

KULATÝ STŮL EL-EFF-REGION – ÚSPORY ELEKTŘINY V JIHOČESKÉM KRAJI

Dne 21. února 2008 uspořádalo Energy Centre České Budějovice (ECČB) ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou v rámci projektu EL-EFF-REGION Kulatý stůl El-Eff-Region – Úspory elektřiny v Jihočeském kraji. Kulatého stolu se zúčastnili zástupci krajské samosprávy, jihočeských měst a obcí a účastníci z řad odborné veřejnosti.

Na úvod byl představen evropský projekt EL-EFF-REGION: Efektivnější využívání elektřiny v osmi evropských regionech, jenž probíhá v období od ledna 2007 do dubna 2009. Na projektu spolupracuje 11 partnerů z 8 evropských regionů, je koordinován hornorakouským sdružením Energiesparverband z Lince a jeho cílem je motivovat obyvatele k úspornému využívání elektřiny a snížení její spotřeby. Mezi konkrétní cíle patří zhotovení Akčních plánů na úsporu elektřiny, vydání publikací, uspořádání seminářů a další osvětové aktivity, jež povedou k oslovení alespoň 3% populace v daných regionech a snížení spotřeby elektřiny o 1%. Největší část Kulatého stolu byla věnována současné situaci ve spotřebě elektřiny v Jihočeském kraji. Projektový manažer ECČB Tomáš Avramov představil mj. výsledky výzkumu  Spotřeba elektřiny v jihočeských domácnostech (o výzkumu podrobněji viz níže), a výsledky průzkumu mezi aktéry činnými v oblasti výroby, distribuce a spotřeby elektřiny, kteří vidí hlavní překážky pro úspory elektřiny v domácnostech např. ve špatné informovanosti, nezájmu veřejnosti, špatné cenové politice nebo monopolizaci výroby elektřiny.

Krajský úřad Jihočeského kraje se staví k úsporám elektřiny pozitivně. Zapojil se např. do projektu  Greenlight  a použitím úsporných zářivek snížil spotřebu elektřiny o 40 000 kWh ročně. Informoval o tom Ing. Luboš Průcha, vedoucí oddělení regionálního rozvoje odboru regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a investic KÚ JČK.

Dále bylo představeno 15 opatření projektu na snížení spotřeby elektřiny v Jihočeském kraji, např. nahrazení systémů elektrického ohřevu vody a vytápění v rodinných domech jinými, které využívají obnovitelné zdroje, zapojení měst a vesnic do Solární ligy... „Při využívání solárních kolektorů lze ušetřit  60 – 80% elektřiny potřebné pro ohřev užitkové vody a 20 – 30% elektřiny potřebné pro vytápění. Návratnost investice do solárních systémů se pohybuje u rodinných domů mezi 15 – 20 lety. Při získání dotace od státu, která může činit až 50000 Kč, se návratnost investice snižuje o několik let (na 8 – 12), přičemž životnost systémů se pohybuje kolem 35 let“, řekl Ing. Josef Šťastný, energetický poradce ECČB. Dále je důležité začít seznamovat děti s možnostmi úspor elektřiny již ve školách, pořádat semináře o efektivnějším  využívání elektřiny pro různé cílové skupiny a využít pro informování  sdělovací prostředky.

ECČB vydalo novou brožuru Úspory elektřiny v domácnosti za finanční podpory EU v rámci projektu EL-EFF-REGION. Brožura je k  dispozici v kanceláři ECČB nebo ke stažení na www.eccb.cz. Na březen 2008 se také připravuje vydání brožury Úspory elektřiny v zemědělství.

Pro informace o možných způsobech úspor elektřiny mohou případní zájemci využít bezplatného a nezávislého poradenství na telefonní lince 387 312 580.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist