Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologové navrhují daňově zvýhodnit zelené teplo

13.05.2008  |  126× přečteno      vytisknout článek

Ekologové navrhují daňově zvýhodnit zelené teplo

Ekologická hnutí vyjednávají s ministerstvem životního prostředí o realizaci dosud nejkomplexnějšího plánu podpory využití obnovitelných zdrojů pro výrobu tepla. Do jeho realizace chtějí zapojit domácnosti i velké firmy.

Nový ekologický byznys by měl nastartovat jednoduchý systém podpor, daňových úlev, ale i postupných restrikcí, které budou neekologické způsoby vytápění znevýhodňovat. Ministerstvo o jejich návrhu jedná, ale jak se k němu nakonec postaví, zatím nerozhodlo. Energie získaná především ze slunce a biomasy by podle ekologů mohla do roku 2050 beze zbytku nahradit lokální vytápění.

Stát by přitom vydal na dotacích zhruba tři miliardy korun ročně. O další miliardy by však přišel na snížené dani z přidané hodnoty. ,,Není to nerealistický plán. Z trojice variant u každého způsobu vytápění jsme vybrali vždy tu společensky i ekonomicky nejpřijatelnější. Přesto by se nám při jeho realizaci podařilo nahradit teplem z obnovitelných zdrojů třeba veškeré vytápění uhlím," tvrdí vedoucí programu Energie Hnutí Duha Martin Mikeska.

Ekologové navrhují přijetí nového zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, který by rozhýbal celé odvětví, podobně jako tomu bylo před třemi lety u čisté elektřiny. ,,Účelem nové legislativy přitom není a nemůže být, aby soustavně pokrývala rozdíl mezi náklady na výrobu zelené energie a fosilními zdroji. Takový přístup není dlouhodobě udržitelný a byl by zbytečně drahý," uvádějí autoři studie, která celý plán zastřešuje.

Ekologové chtějí daňově zvýhodnit zelené teplo 

Vznik nových středních a větších zdrojů v obcích, podnicích a zdrojů pro vytápění bytových domů by měl umožnit přesně stanovený příplatek, který by majitel teplárny nebo jiného zařízení dostával ve stejné výši po určitou dobu, podobně jako je tomu u garantovaných cen elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na dotace obecním a podnikovým projektům výroby tepla a kogeneraci z biomasy, bioplynu a na využití geotermální energie by mělo být určeno po jedné miliardě z operačních programů Životní prostředí a Průmysl a inovace.

Podporu domácnostem by zabezpečoval Státní fond životního prostředí, který by rozděloval jednoduché dotace na kotle na biomasu, solární panely a efektivní tepelná čerpadla pro vytápění a ohřev teplé vody. Podle ekologů by měl mít fond k dispozici minimálně jednu miliardu korun ročně.

Změny má podpořit i ekologická daňová reforma. Stát by tedy podle představ ekologů snížil daně z příjmů nebo příspěvek na sociální pojištění a zvýšil by daně z energie nebo by zavedl novou uhlíkovou daň. Reforma by měla zahrnovat všechna fosilní paliva a vztahovala by se tedy i na domácí vytápění zemním plynem. Dopad na státní rozpočet by tedy byl nulový, na daních by pak platili méně podnikatelé a lidé, kteří využívají zelenou energii. Kromě toho navrhují ekologové přesunout DPH ze zeleného tepla do nižší daňové sazby, což jde proti současným trendům v Evropské unii, která se snaží dvojí daňové sazby vymýtit.

Návrhy ekologů:

  •  Dotace podnikům a obcím na výrobu tepla z biomasy, bioplynu a z geotermálních vrtů dvě miliardy korun za rok

  •  Dotace pro domácnosti na kotle na biomasu, solární panely a tepelná čerpadla jedna miliarda korun za rok

  •  Zavedení uhlíkové daně

  •  Snížení sazby DPH ze zelené energie

Potenciál využití zelené energie podle ekologů (v Petajoulech)

Zdroj 2007 2010 2020 2030 2040 2050
biomasa 50 62 93 103 112 117
geotermální 1 10 18 26 30
solární   0,1 0,3 2 14 18 24
celkem 51 64 105 135 156  171

           Pramen Asociace pro využití obnovitelné energie

http://www.e15.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist