Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výrobky s nižší spotřebou - bez prvků nepotřebných či duplicitních

15.05.2008  |  zdroj: Technik  |  124× přečteno      vytisknout článek

Výrobky s nižší spotřebou - bez prvků nepotřebných či duplicitních Loňská anketa Střediska evropského hospodářského výzkumu v SRN zjistila, že většina dotazovaných expertů na energetiku počítá s tím, že v nejbližších letech se ceny elektřiny budou zvyšovat. Současný vývoj na trhu energií ukazuje, že nejde jen o hodnocení většího počtu odborníků, která se náhodou shodují, ale o nepříjemný, leč reálný trend, s nímž je nutno počítat.

To v praxi znamená se na růst cen elektřiny připravit, a už ve fázi technického vývoje výrobků se zaměřit buď na to, aby se určitá potřeba nemusela uspokojovat používáním právě energeticky náročného výrobku, anebo u daného výrobku setrvat, ale s tím, že se změní struktura jeho součástí - v tom smyslu, že se eliminují anebo minimalizují ty součásti, které způsobují jeho vysokou energetickou náročnost. A to u výrobků používaných v průmyslu i v domácnostech, jako jsou např. chladničky, pračky či televizory.

Z této filosofie vycházejí i vývojoví pracovníci ve Fraunhoferově ústavu spolehlivosti a mikrointegrace (IZM), kteří se zaměřují na snižování energetické náročnosti právě televizorů. Tento přístroj je totiž v každé domácnosti jedním z elektrospotřebičů, jež "spolykají" nejvíce elektřiny.

DOST SOUČÁSTEK UŽ NEPLNÍ PŮVODNÍ FUNKCI

Televizor bude spotřebovávat elektřinu vždycky - jde ale o to, zda jí nespotřebovává příliš mnoho, a čím je nadbytečná část spotřeby proudu způsobována.

Podle odborníků z IZM je zbytečně vysoká spotřeba způsobena tím, že uvnitř televizního přijímače je dnes mnoho součástek, které měly svou funkci v době, kdy se televizory začaly pořizovat do domácností (tedy před několika desítkami let), ale které tam dnes už prakticky nemají co dělat, protože vývoj televizorů pokročil dále, a zmíněné součástky tam zůstávají spíše z tradice anebo kvůli opomenutí výrobců, aniž by už reálně plnily nějakou důležitou technickou funkci, k níž byly původně určeny. V IZM dospěli k názoru, že kdyby se z vnitřku televizoru odstranily součástky, které jsou v něm zbytečné, či duplicitní, mohla by se celková energetická spotřeba přístroje snížit o 10 až 30 %.

Podle názoru poradce pro otázky energetiky Hanse-Joachima Brucha ze Spolkového úřadu pro životní prostředí dnes, v době HDTV, televizory stále ještě obsahují řadu analogových prvků, které se datují ještě z 50. let minulého století.

Pan Bruch pořádá přednášky, na nichž posluchačům předvádí, které součástky lze z přístroje odstranit, aniž by přestal fungovat - před očima účastníků je vymontuje, ale televizor běží dál. Je to proto, že od doby, kdy několik funkcí v televizoru plnilo několik zařízení anebo součástek, došlo k rychlému vývoji elektroniky a k integraci funkcí, takže dnes jedno - a navíc menší - zařízení dokáže plnit stejnou funkci, k níž bylo dříve potřeby několikero prvků. Klasickým příkladem jsou samozřejmě čipy v ústrojí televizoru.

Takže lze říci, že dnešní moderní součástka může nahradit několik součástek, a přitom může splňovat několik funkcí.

Jinou možností energetické úspory u televizoru je transformátor.Odborníci z Výzkumného ústavu energetického hospodářství (FfE) zjistili, že místo klasického vinutého transformátoru lze jako alternativu úspěšně použít elektronické součásti.

ADMINISTRATIVNÍ A PRÁVNÍ BARIÉRY

Další možnost pro zjednodušení vnitřní struktury televizorů a vyřazení řady součástek skýtají desky s plošnými spoji. V tomto případě však příčinou dosud přetrvávajícího stavu, kdy je na ní součástek příliš mnoho, není ani tak přetrvávající konzervativismus výrobců, jako spíše právní a politické aspekty. Televizory vyráběné v jedné evropské zemi se totiž prodávají i v jiných evropských zemích, a proto musejí být vyráběny tak, aby umožňovaly zpracování signálu v různých regionech, jejichž technický trh a infrastruktura zatím zdaleka nejsou jednotné, jak by to vcyžadovalo toto řešení, a o to složitější zatím musí být vnitřní vybavení přístrojů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist