Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak mohou obce financovat energetické projekty

19.05.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Jak mohou obce financovat energetické projekty

Města a obce mají několik možností, jak šetřit energií. Jsou pro ně připraveny programy, které jim k tomu nabízejí finanční prostředky. Například Operační program Životní prostředí.

O tom, jak mohou města a obce šetřit energií, hovořil náměstek úseku projektové přípravy a kontroly Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Leo Steiner na semináři Energetika - efektivně a udržitelně?, kterou pořádala Národní síť Zdravých měst v úterý 13. května.

Města a obce mohou čerpat podporu na projekty na úsporu energie z několika zdrojů. Jde zejména o národní zdroje, tedy z Národního programu hospodárného nakládání s energií a vyžívání obnovitelných zdrojů 2006-2009. Dále z fondů Evropské unie, z nichž nejvýznamnější jsou Operační program Životní prostředí (OPŽP), Regionální operační programy a programy Evropské územní spolupráce. Podporu lze získat také např. z krajů anebo využít nabídku Norských fondů, Švýcarských fondů apod.

OPŽP nabízí v letech 2007-2013 celkově přes 5 miliard eur na projekty z oblasti životního prostředí. Operační program Životní prostředí je rozdělen do osmi prioritních os, z nichž jsou na oblast energie zaměřeny dvě: prioritní osa 2 - Zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí a prioritní osa 3 - Udržitelné využívání zdrojů energie. Tyto osy nabízejí z Fondu soudržnosti dohromady přes 1,3 miliardy eur.

Žadateli o dotace mohou být zejména obce a města, kraje, příspěvkové organizace obcí a měst, státní organizace, organizace a subjekty vlastněné obcemi, neziskové organizace, podnikatelské subjekty, vysoké školy, obchodní společnosti vlastněné obcemi a další.

O podporu z OPŽP na projekty z oblasti úspor energie bylo možné žádat již v rámci 1. výzvy k podávání žádostí o dotace vyhlášené v červnu 2007, která otevírala prioritní osu 2 i 3. A také v rámci 3. výzvy vyhlášené v prosinci 2007, která byla zaměřena na zateplování škol a školských zařízení. Další výzvy na energetické projekty budou podle předběžného plánu vyhlášeny v posledním čtvrtletí roku 2008.

Na závěr svého vystoupení si Leo Steiner připravil několik doporučení pro potencionální žadatele o dotace. První radou bylo prostudovat si dostupné informace, aby projekt byl v souladu s dotačním programem. Žadatelé by si také měli spočítat výši možné dotace a zajistit si spolufinancování. Projekt by měli začít připravovat s dostatečnou časovou rezervou. „Neváhejte vše konzultovat," radil Steiner posluchačům. V neposlední řadě také připomněl, že je důležité nepodceňovat realizační a monitorovací fázi projektu.

http://www.opzp.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist