Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Finance a dobré projekty jako základ pro zdravou energetiku ve městech a obcích

23.05.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Inspirace a finance - i tak by se dala charakterizovat hlavní témata, kterými se zabývala již druhá tématická sekce Národní sítě Zdravých měst, která byla tentokrát zaměřena na oblast šetrné energetiky.

Zdravá města a odborné instituce představily v pražském Autoklubu téměř devadesátce účastníků nejen úspěšné projekty a dobré nápady, ale také aktuální zdroje financování z domácích i evropských zdrojů. Odborní partneři pak přidali zkušenosti s realizací energetických projektů a nabídli možnosti různých programů, do kterých se mohou města a obce zapojit, aby zlepšily své hospodaření se stále dražšími energiemi.

Stálá sekce je již druhou oficiální akcí letošního roku v rámci tzv. Společného tématu „udržitelná energetika“, které pro rok 2008 vyhlásila Rada vlády pro udržitelný rozvoj. Sekce ukázala, jak k tomuto Tématu přistupují Zdravá města, obce a regiony a další partneři a státní instituce.

Aktuální zdroje v oblasti energetiky hned na úvod představil Leo Steiner z Úseku projektové přípravy a kontroly Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Obce a města mohou využívat více zdrojů, největší z nich jsou OP Životní prostředí a Národní program hospodárného nakládání s energií. „Martyrium žádání o dotaci se rozhodně vyplatí, což dokazují např. i výsledky první výzvy do OP ŽP, kde uspěly dvě třetiny žadatelů. Zpracování projektové dokumentace je náročné, přesto je vidět, že projekty se postupně zkvalitňují v každé další výzvě. Žadatelé by neměli váhat s konzultacemi osobně, na webu SFŽP, nebo prostřednictvím naší Zelené linky“, sděluje důležité informace náměstek Steiner. Uvedl rovněž nejčastější nedostatky projektových žádostí: téměř polovinu z nich tvoří formální nedostatky a nesoulad mezi dokumentací. 

V rámci programu sdělili své zkušenosti s energetickými projekty zástupci Zdravých měst a regionů.

Vysočina - Zdravý kraj Vysočina aktuálně realizuje projekt Energie pro Vysočinu, který sleduje komplexní systém zásobování energií pro území kraje. „V době stoupajících cen energií i potenciálního nedostatku energie se chceme soustředit hlavně na  energetické úspory a využívání místních obnovitelných zdrojů, zejména biomasy. Nyní proto připravujeme projekt na výstavbu bioplynových stanic a kompostáren“, říká Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočiny. Letovice - malé město se vydalo cestou snižování energetické náročnosti budov. Při žádostech o projekty ale musí zvládnout nejen odbornou, ale také finanční stránku věci, aby uspěli. „Naštěstí patříme mezi města s nízkou mírou zadlužení, což nám otevírá dveře ke zdrojům pro kofinancování. Jako Zdravé město také pravidelně komunikujeme s veřejností, takže známe poptávku a můžeme ji sladit s dalšími prioritami města“, popisuje situaci v Letovicích jejich místostarosta Bohuslav Kuda. Zlaté hory - ve Zlatých Horách myslí také na to, jak propojit globální snahy o snižování emisí škodlivých látek s podporou místních podnikatelů. „Výsledkem naší snahy je např. zvýšení účinnosti kotlů či snížení ztrát na rozvodném systému. Od firem získáváme odpad v podobě štěpky, kterou svážíme ze  vzdálenosti 20 km a tím podporujeme místní firmy“, pochvaluje si dobrou spolupráci starosta města Milan Rác. Valašské Meziříčí - představilo zajímavou inovaci v podobě Regionálního inteligentního plánu, jehož cílem je rozvoj hospodaření s energiemi na území města, které respektuje zásady „zdravé“ energetiky.

V dalším programu vystoupili také zástupci organizací zabývající se energetickým poradenstvím a projekty - SEVEn, o.p.s., EkoWATT,o.s., EUROSOLAR.cz a Porsenna, o.p.s.

Součástí Sekce byl také pracovní seminář v rámci výzkumného projektu „Indikátory udržitelné energetiky pro rozhodování měst a obcí“, jehož nositelem je Porsenna, o.p.s. a který finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí.

Program akce, fotodokumentaci a prezentace naleznete na www.nszm.cz.                    

·          Národní síť Zdravých měst ČR - asociace sdružující města, obce a regiony, které realizují mezinárodní Projekt Zdravé město (PZM) – Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, ptají se svých obyvatel na jejich názory. NSZM má dnes 85 členů, s regionálním vlivem na 1768 měst a obcí, ve kterých žije 3,1 milionu obyvatel (30 % populace ČR). Více informací o NSZM naleznete na internetových stránkách www.nszm.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist