Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Šest miliard schválených na zateplení

25.06.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Šest miliard schválených na zateplení

Na zateplení budov žadatelé dosud podali 1033 žádosti o dotace. Z nich 568 bylo schváleno.

Operační program Životní prostředí (OPŽP), druhý největší český operační program let 2007 až 2013, nabízí dotace na zateplení budov v rámci dvou prioritních os. V prioritní ose 2 - Zlepšení kvality ovzduší a snižování emisí, podle níž je možné získat dotaci na zateplení v kombinaci s pořízením ekologického topného zařízení, a v prioritní ose 3 - Udržitelné využívání zdrojů energie. Osy nabízejí z Fondu soudržnosti dohromady přes 1,3 miliardy eur.

Od OPŽP měli žadatelé možnost žádat o dotace na zateplení budov již dvakrát, a to v první a třetí výzvě k podávání žádostí o dotaci. Žadateli o dotace mohou být zejména obce a města, kraje, příspěvkové organizace obcí a měst, státní organizace, organizace a subjekty vlastněné obcemi, neziskové organizace, vysoké školy, obchodní společnosti vlastněné obcemi a další.

První výzvu k podávání žádostí o dotace, vyhlášenou v červnu 2007, vyslyšeli 354 zájemci a předložili projekty v nákladech převyšujících 9 miliard korun. Dotace, o které žádali, dosáhly téměř 6,4 miliardy korun. Výzva byla otevřena pro všechny potenciální žadatele s výjimkou projektů, jejichž realizace se prováděla v obytných domech. Z došlých žádostí byly v únoru schváleny 134 projekty, souhrn jejich finančních nákladů přesáhl 2,5 miliardy. Celková výše dotace pro podpořené projekty překračuje 1,7 miliardy korun.

O dotace na zateplení budov mohli zájemci žádat ještě při třetí výzvě vyhlášené v prosinci 2007, která však byla otevřena pro školy a školská zařízení. Ve 3. výzvě těchto žádostí dorazilo 679. Souhrnné náklady na předložené projekty se v tomto případě vyšplhaly k 10 miliardám korun, požadavek na dotaci pak činil necelých 7 miliard. V květnu letošního roku byly schváleny 434 žádosti v objemu přes 6 miliard korun celkových nákladů. Úspěšným žadatelům bude vyplacena dotace za více než čtyři miliardy korun.

Za neschválením žádostí většinou stály nesplněné stanovené hodnoty součinitele prostupu tepla v projektu. Dalším velmi častým důvodem k zamítnutí žádostí byl nesoulad mezi dodanými dokumenty, například mezi starší projektovou dokumentací a energetickým auditem, který byl zpracován v posledním roce. Dotace nebyly žadatelům přiznány rovněž v případech, pokud žádosti obsahovaly formální nedostatky, čili byly neúplné, chybně vyplněné, anebo podány na typ akcí, pro které výzva nebyla vyhlášena.

ZDROJ: Energetika


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist