Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

German Days v Brně

23.09.2008  |  zdroj: HN  |  124× přečteno      vytisknout článek

German Days v Brně

Efektivní využití zdrojů, nejen energií 

Řešení musí být levná, s rychlou návratností

PEREX: Přinejmenším Markuse Schumachera, plným titulem Dipl.-ing. agr., projektového koordinátora a šéfa regionální kanceláře Effizienz-Agentur NRW (Agentura pro efektivnost) ze Severního Porýní - Vestfálska, který byl na třetím dnu German Days 2008 druhým z referujících.

Jeho téma "Efektivní využití zdrojů díky výrobním procesům respektujícím ochranu životního prostředí - příklady z podniků" zní dost složitě, ale po několika minutách rozhovoru máme jasněji. Jako v každé skutečné vědě pro praxi v tom "není žádná věda"! Ale je to chytré.

Jak taková agentura pracuje?

"Naše agentura pracuje výhradně podle zadání ministerstva životního prostředí naší spolkové země. Máme osmnáct zaměstnanců a pracujeme většinou pro malé a střední podnikatele bez ohledu na zaměření jejich podniku - od potravinářské výroby až po zpracování kovů. A zastřešující pojem naší práce je "efektivní nasazení zdrojů" - nejde tedy jen o energie. Hodně často se naše poradenská činnost zaměřuje na firmy, které pracují s velkým množstvím vody a logicky tedy i mají problémy s množstvím odpadních vod - v takových podnicích přirozeně není na prvním místě šetření energií!

Za dobu existence agentury máme za sebou již 700 realizací - a protože nemáme víc než jen hlas poradní, žádné prostředky jak podnikatele donutit k tomu, aby naše doporučení realizoval, protože jde většinou o jeho vlastní peníze, které do realizace vkládá, myslím, že lze mluvit o úspěšné činnosti."

Jak vůbec se podnikatel, který potřebuje vaši pomoc, k vám dostane? Jak se o vás dozví a co mu pak nabídnete?

"Jsme přímo podřízeni ministerstvu (MŽP Sev. Porýní - Vestfálska) a nesmíme v žádném případě být konkurencí pro poradenské ani projekční firmy na trhu. Naše služby spočívají v tom, že k zájemci se vydá náš pracovník, který identifikuje problém a doporučí některého ze specialistů - externích poradců, které si ale již podnikatel platí sám. Nás platí jen z poloviny, druhou hradí ministerstvo, a celkový rozsah našich služeb tzv. primárního poradenství nesmí překročit 9 dnů. V rámci toho naši lidé identifikují potenciál podniku a problém - a někdy dojdou k závěru, že vlastně problém není; jsou samozřejmě firmy, které naše poradenství nepotřebují.

Služby naší agentury jsou propagovány multiplikačně - přes hospodářské komory, univerzity, výzkumné ústavy - ale i tak, že se o nás podnikatelé vzájemně informují. A protože ministerstvo trvá na tom, aby byly projekty završené realizací, pak jedinou cestou je, aby podnikatele návrhy externích poradců přesvědčily o výhodnosti jejich aplikace. Po našich externích spolupracovnících chceme, aby jejich řešení byla prostá, praktická a levná, žádné doktorské práce. Proto také většina nákladů na realizace má návratnost za dva roky i dříve..."

A když přece jen efektivní opatření překročí investiční možnosti podnikatele?

"Pak jsme tady zase my a poradíme mu jak se dostat například ke grantům EU nebo jinému méně náročnému způsobu financování. Takové projekty samozřejmě potřebují i marketingové zázemí a k tomu používáme tzv. Best practice - pozitivní příklady, které jsou sto podnikatele přesvědčit, jsou pro něj motivací. Je jasné, že on sice zohledňuje péči o životní prostředí, ale ve finále se mu i tyto ohledy musí vyplatit! Naše projekty s tím počítají a prvoplánově propojují ekologii s ekonomií. Navíc - jejich efekt se dá změřit, ostatně jsem to dokumentoval i na přednášce. Že se daří, o tom svědčí již zmiňovaných 700 realizací."

Jaký jste měl dojem ze své přednášky a jejího přijetí posluchači - přece jen pro české prostředí jde v mnoha ohledech o zcela nový pohled na problém... A jako manažer efektivity jak hodnotíte efektivitu energie, kterou jste tady v Brně vynaložil?

"Především jsem příjemně překvapen sestavou účastníků - čekal jsem jen Němce, ale přišla i řada Čechů. Navíc byli dobře připraveni, věděli, co mohou očekávat, a také úroveň přípravy takříkajíc institucionální byla na značné vysoké úrovni...

A nakonec - i kdyby výsledkem bylo "jenom" pozvání našeho zemského ministra životního prostředí k přednášce do zahraničí, tj. k vám - a to se tady již v tuto chvíli dohodlo - dá se mluvit o efektivitě značně vysoké."

Při pochvalách, které Markus Schumacher pronášel velice zdrženlivě, se usmívala Mirjam Schwan, vedoucí oddělení podpory odbytu a průzkumu trhu AHK - Česko-německé obchodní a průmyslové komory se sídlem v Praze. Česky nemluví, ale už se učí, ovšem prostředí u nás už pro ni není cizí - zná i tuzemská specifika, nechuť podniků investovat jinam, než do aktivit přinášejících okamžité výsledky, ale přesto prý je optimistka:

"Příkladem toho, že i u vás se již ledy hnuly, dokonce už před German Days v Brně, je to, že jsme úspěšně realizovali rozhodně nikoli levný kurz Manažer pro energetiku. První absolventi jsou již ve svých podnicích a vypisuje se druhý kurz.

Naše komora je v Česku již deset let a také realizace German Days Brno 2008 je v naší režii, tj. ve spolupráci s Veletrhy Brno."


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist