Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tři země, tři školy a úspora energií

23.10.2008  |  127× přečteno      vytisknout článek

Tři země, tři školy a úspora energií

Dne 13.10.2008 uspořádalo občanské sdružení Energy Centre České Budějovice za finančního přispění Společnosti tří zemí exkurzi do  hornorakouského Rohrbachu pod názvem „Tři země, tři školy a úspora energií“. V rámci rozvíjení přeshraničních vztahů mezi Jihočeským krajem a Horním Rakouskem byla podpořena již čtyři roky trvající spolupráce mezi Obchodní akademií z Písku a Obchodní akademií z Rohrbachu. Ta se zároveň stala hostitelem tohoto mezinárodního setkání. Do projektu se dále zapojilo i Dolní Bavorsko, kde byla oslovena Střední odborná škola z Pasova.

Rohrbašská Obchodní akademie

Pro vzájemné poznání všech zúčastněných škol posloužily jejich krátké prezentace, které přednesli zástupci z řad studentů a učitelů.  

Představení škol proběhlo ve společenském centru rohrbašské Obchodní akademie pyšnící se novým rozsáhlým komplexem budov, který navštěvuje až 1000 studentů a disponuje 40 učebnami. Celá třetina těchto tříd je provozována jako laptopové učebny, tzn. každý z žáků je povinen zakoupit si do druhého ročníku studia vlastní notebook, se kterým v průběhu dalších let denně pracuje. Celá škola je postavena v moderním stylu, s čímž souvisí i zavedení tzv. elektronické třídní knihy, která je centrálně propojená s celým počítačovým systémem. Pro žáky zaměřené na obor gastronomie je v prostorách školy zřízena moderní prostorná kuchyně, kde v rámci své praxe každodenně připravuje 12 studentů, pod odborným dohledem, pokrmy pro školní jídelnu. Škola je také vybavena malou restaurací, která slouží v první řadě pro zacvičení učňů – servírek a číšníků, ale může být také využívána místními obyvateli.         

Prohlídka rohrbašské Obchodní akademie přinesla škole z Písku a z Pasova řadu podnětů pro jejich další rozvoj.

Nové sportovně rekreační centrum

Dalším bodem v programu byla návštěva nově zřizovaného střediska pro zimní sporty. Městečko Ulrichsberg, vzdálené cca 15 km od Rohrbachu, je vyhlášeným místem pro konání okresních, krajských i hornorakouských mistrovství v běhu na běžkách. Vedle velkého informačního centra, které bude během závodů sloužit jako sportovní zázemí pro soutěžící, se v přilehlém okolí vybuduje i 23 menších domů –dřevostaveb, tzv. prázdninová vesnička. V době mimo mistrovství bude centrum využíváno na výstavy s tématikou dřevo a návštěvníci si budou moci na simulátoru, prvního toho druhu v Evropě, vyzkoušet i kácení stromů. Dále zde bude provozován obchod s potravinovými výrobky od místních statkářů na podporu regionálního zemědělství, informační centrum, přednáškový sál, tělocvičny, sauny,… Celý komplex včetně prázdninové osady bude vytápět přilehlá výtopna na štěpky, která bude plně automatizována. K přitopení v jednotlivých budovách bude stačit pouhý ovladač, kterým se v objektu navolí požadovaná teplota. Do rekreačního střediska se začlení i již realizované stavby tří srubů, u nichž je zajímavostí, že každá dřevostavba byla vybudována z jiného dřeva, jinou firmou a tedy i jinou stavební technologií. Stejně tak se sruby liší svým vzhledem a tvarem. Otevření sportovně rekreačního střediska v budoucnu nazývaného Waldkompetenzzentrum je plánováno na jaro příštího roku.

Spolupráce škol v budoucnu

Exkurze si kladla za cíl upevnit přeshraniční vztahy Jihočeského kraje a Horního Rakouska, navázat bližší kontakty mezi zahraničními studenty a učiteli a přiblížit nové, šetrnější způsoby výstavby a vytápění.   

Mezinárodní setkání našlo u všech zúčastněných velkou odezvu. Mezi řediteli škol byla dohodnuta i jejich další spolupráce spočívající mimo jiné i ve vzájemném porovnání energetické náročnosti školních budov vztaženou na jednoho žáka. Při tomto odborném úkolu jim bude pomáhat právě Energy Centre České Budějovice.

Občanské sdružení Energy Centre České Budějovice (ECČB), založené v roce 1998, je poradenské středisko, které nabízí nezávislé a bezplatné poradenství v oblasti efektivního hospodaření se všemi druhy energií, úspor energií a možností využívání obnovitelných zdrojů energie. Poradenství je poskytováno mj. v oblastech: zdroje a rozvody tepla (včetně alternativních), energetika budov, zateplování budov, regulace a měření výroby a dodávky tepla, průmyslová energetika, sluneční zařízení, tepelná čerpadla a možnosti získání dotací.

Kontakt pro dotazy:

Mgr. Ivana Klobušníková

Energy Centre České Budějovice

Tel:      387 312 580

Mobil:  777 030 313

E-mail: ivana@eccb.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist